Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

MRS

^^^
...cu limitari de 30, 40 sau 50km/h, cu treceri de pietoni, cu intersectii mortale, un vis...


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

BoGDaN

Clar! Din motivul asta am specificat "balcanic". Pentru conditii europene ne trebuie A0

Goldmund

Quote from: Mrs on December 18, 2013, 06:49:27 AM
^^^
...cu limitari de 30, 40 sau 50km/h, cu treceri de pietoni, cu intersectii mortale, un vis...

Ai dreptate, insa sa nu uitam ca alesii poporului au lasat timp de 20 de ani DNCB cum nici prin Africa nu mai vezi...Acum macar exista doua benzi/sens si cateva pasaje - m-am intrebat adesea  daca 'ai nostri' au vazut si mai ales au inteles ce inseamna o centura rutiera moderna pentru un oras din UE cu 2 milioane de locuitori.
Cel putin pentru noul proiect de reabilitare a DNCB exista cateva noduri rutiere mai interesante, iar trecerile de pietoni se vor face pe acele pasarele...

savagedanyro

TIMISOARA 2021 !

davyl

▲▲▲
Superba veste!!!! Multumesc mult! Nu vin acasa in decembrie 2013, dar veneam in aprilie 2014 si urma sa fiu la Caransebes in jur de 12 aprilie 2014, asa ca iar prindeam centura inchisa la Caransebes.

Nu se poate sa fie adevarat! Ce inseamna presiunea transportatorilor!!!

mariansb

Eu o sa trec marti pe la Caransebes, o sa vin cu poze.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Ionut

De centura Domasnea se mai stie ceva? O luase la vale... :D Marian, daca ajungi sa ne spui si de Domasnea.
Intr-adevar foarte buna vestea, Caransebes era un mini-Sebes. :lol:

davyl

Multumim anticipat mariansb! Si sper sa ne aduci si confirmarea ca centura s-a deschis si ca se circula fara probleme pe ea...

davyl

Quote from: Ionut on December 19, 2013, 04:41:24 PM
De centura Domasnea se mai stie ceva? O luase la vale... :D Marian, daca ajungi sa ne spui si de Domasnea.
Intr-adevar foarte buna vestea, Caransebes era un mini-Sebes. :lol:
Din tot ce am citit pana acum, urmau sa deschida si centura Domasnea. Din nefericire, in toate sursele pe care le-am consultat, nu era scris niciun termen. N-am intalnit decat cuvantul "in curand" :(.

alecu26

Drumurile noastre POATE;

stangabriel

http://www.tion.ro/receptia-centurii-nu-o-aduce-nici-mos-nicolae/1338967

In poza din articol se observa ca podul cu probleme de pe centura Caransebes a fost daramat total si reconstruit.

bogdymol

^ Poza din articol:



AlexIP, pe SSC, spune ca stie de la localnici ca Centura Caransebes e finalizata, dar primarului ii convine situatia ca are incasari la buget pt. taxa de tranzit.

Acum cine spune adevarul? Poza, sau localnicii? Nu trece nici un membru al forum-ului pe acolo sa vada care e situatia? Dorum?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dorum

Pma duc daca am vreo deplasare de la job...am epuizat ieri bugetu personal de benzina facand 650km :)

davyl

Quote from: savagedanyro on December 20, 2013, 11:55:04 AM
E deschis !!!!

http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/20-12-comunicat-de-presa.pdf
savagedanyro ne-a postat pe Drumuri Nationale ca s-a deschis oficial Centura Caransebes...Multumim!

Deci putem anunta oficial deschiderea centurii. Pana la urma au reusit sa termine podul ala care nu cu mult timp in urma arata ca in fotografia de mai sus pusa de bogymol.

sebba

se vor apuca acum si de pasajele de pe centura aradului?
nu inteleg de ce toata presa tace malc si nu-i ia la intrebari si despre problema asta...

pe de alta parte nu pricep de ce nu dau in folosinta acel drum perpendicular pe centura care e terminat deja
are si stalpii de iluminat montati si functionali, marcaje, cam tot... dar insa e blocat la capete
care-i logica astora din haita "stapanului corturilor"?
Sailing away! S/Y Haimana