Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 20 Guests are viewing this topic.

florin74


savagedanyro

Vezi ceva prin vestul tarii ???

S-au dus timpurile alea: "la vremuri noi"...



TIMISOARA 2021 !

florin74

Quote from: savagedanyro on November 28, 2013, 02:12:34 PM
Vezi ceva prin vestul tarii ???

S-au dus timpurile alea: "la vremuri noi"...

Pasaj suprateran peste drumul de centura al Municipiului Oradea in zona strazii Ciheiului CA 30,6 mil CB 7 mil lei
Pasaj suprateran peste drumul de centura al Municipiului Oradea in zona strazii Nojoridului CA 24,5 mil  CB 7 mil lei

Drum de centura Oradea- etapa 2 29,1 mil lei

Vezi daca nu ati votat "dreptate pana la capat " >:( :bash:

ciprebbe

#978
Centura Valcele- Apahida la 28.11.2013 finalizata.

http://www.youtube.com/v/J4v9WuJwaKE

Filmare incepe de la iesirea din Cluj (dupa aeroport) si se continua pana la viaduct Valcele (iesirea in DN spre Turda).
Traseul filmat este acesta

Vizionare placuta !!!
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

savagedanyro

Superba filmare, multumim.

Sa speram ca e finalul epopeei.

TIMISOARA 2021 !

sebba

Quote from: florin74 on November 28, 2013, 01:57:19 PM
Quote from: marius_ar on November 28, 2013, 01:52:15 PM
De Centura Arad au uitat?

0 absolut, ai filele de buget mai sus.

stai ca o sa uite si de centurile astea, doar sa ajunga asa, pe la 75-85% finalizare si apoi le lasa balta :(
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

#981
Filmare la intoarcere cu iesire imediat dupa zona cu alunecarile. Aici traseul.
Pt a se vedea mai bine am facut o tura in + prin sensul giratoriu de sub viaduct.
Se executau lucrari de ecologizare a zonei pe unde a trecut vechiul drum tehnologic.

http://www.youtube.com/v/XUaEyZWNk7A
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Am refacut prelucrarea video la prima filmare pt ca am pierdut undeva 2 min .
Acum e completa.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MHN

Incredibil ce nivel de declivitate in primul film, pe la minutul 8:00 (link).
Si mai incredibil e ca in anul 2013 tara noastra inca inaugureaza drumuri cu portiuni de rambleu si panta aproape extrema, in loc de tunel.
Daca eram proiectantul, as fi prevazut cel putin un tunel.

PS: fond sonor interesant!

trotineta

Ma gandeam sa comentez una, doua manevere din prima parte a filmului - cu zambetul pe buze - dar dupa ca am vazut depasirea TIR-ului alb, peste dubla banda neintrerupta mi-am pierdut zimbetul si nu mai fac nici-un comentar. Pacat de banii dati pe vopseaua marcajelor. Pozitiv: Soseaua arata bine si muzica bine aleasa !

bogdymol

Multumim de filmare ciprebbe! Centura mi se pare ca arata foarte bine... iar relieful nu e unul tocmai usor. Totusi, noi avem o frica prea mare de tuneluri...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

Credeti-ma ca nu suntem departe de Aciliu aici.
Daca acolo sunt 30m aici se apropie de 20 m in unele locuri.
Dupa cum se vede in filmare sunt zone cu cate 3-4 terase betonate, armate, si pusa plasa de sarma peste...ceva in genul dealului de la Sacel.
Sa vedem cum se comporta in timp.
Acelasi relief e si pe tronsonul UMB ului de la Gilau la Nadasel, poate putin mai dificil ca aici.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ovicor

Ciprebbe, daca vin din Bistrita la Cluj, intersectia Borhanciului cu Brancusi, e intelept sa aleg centura versus oras ?

ciprebbe

Depinde in ce parte a orasului vrei sa ajungi.
Daca vrei la intersectia Borhanci- Brancusi nici sa nu mai stai pe ganduri, pe centura chiar daca e mai lung ajungi mult mai repede si nu ai nici un semafor.
O sa pun astazi si filmarea de la centura pana la intersectia de care vorbesc sa vezi si calitatea acelui drum.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nenea_hartia

@ciprebbe: mulțumesc mult. Cam pustiu pe acolo, dar probabil că e normal la doar puțin timp după deschidere. Păcat că nu s-a făcut direct autostradă la banii ăștia. Un oraș precum Clujul avea nevoie de autostradă. Aceeași greșeală se face acum și la Târgu Mureș, cu centura aia întortocheată, în loc să construiască direct o bucățică din autostrada Târgu Mureș-Iași.