Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 25 Guests are viewing this topic.

dorum

daca lucra ca la Caransebes, e ""numai de bine""!!! :)

marisRO

Neoficial - Strabag castigator pentru centura Tg. Mures.

ovicor

Ar fi perfect pentru ei, au "trupe" in zona, Saratel- Reghin, DN15A.

alin_simeriaveche


lautaxi


iuli

Era vorba de vreo filmare de pe proaspat deschisa "centura de diamant".
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Face o filmare ciprebbe insa a avut ghinion cu ceata si vreme proasta. :) Un pic de rabdare.

ciprebbe

Dupa cum v-a zis si ionut am incercat sa o filmez dar era o ceata cu vizibilitate sub 50m iar pe camera totul era alb.
Am mai trecut noaptea pe ea dar nu avea rost o filmare nocturna pt ca nu se vedeau detaliile.
Azi am primit ceva camere de masina si voi incerca zilele urmatoare sa le testez pe centura si sa va arat filmare.
Ca si parere personala, drumul e super ok marcat si finalizat corespunzator, cu 2 bezi pe urcare si 1 pe coborare.
Vom vedea in timp cum se comporta si pe ploaie, mai ales dupa viaduct (capatul dinspre Turda) acolo unde s-au efectuat ultimele lucrari si unde cred ca au coborat putin cota drumului. (Cobori de pe viaduct in jos pentru ca imediat dupa cativa m sa incepi sa urci inapoi spre cota la care era finalizata centura in urma cu cativa ani. Sa speram ca nu va sta apa acolo.)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

disney

Chiar au lucrat ei anul asta pina pe 14 Septembrie la ele ?  ???






florin74

Ca tot s-a publicat din proiectul de buget

Centura Bucurest Sud: 263 mil lei credite de angajament, 40 mil lei credit bugetar (ata pot plati efectiv)
Pentru legatura A1-DN7 si DN2-A2 sunt prevazute 300 mil lei credite angajament, 200 mil credit buget.
Centura Suceava : 60 mil lei
Centura Radauti 0 lei
Centura Craiova Sud : 22,7 mil lei
Varianta de ocolire Carei : 31,5 mil lei
Varianta de ocolire Tg Jiu : 202 mil lei CA, 70 mil lei CB
Varianta de ocolire STEI : 170 mil lei CA, 30 mil lei CB
Varianta de ocolire ROsiori de Vede : 292 mil lei C.A., 15 mil C.B. (ati auzit de ea???)
Varianta ocolire TG mures : 153 mil lei CA. 70 mil CB
VariaNta ocolire BacaU : 353 mil lei CA cu 70 mil CB
TECUCI : 20 MIL C.B.
Sacuieni : 23 mil C.B
Mihailesti : 31 mil CB
Brasov : 60 mil C.B.


udar



ce centura se va face aici de costa asa de mult ?
Varianta de ocolire Tg Jiu : 202 mil lei CA, 70 mil lei CB

florin74

Investiţia va fi realizată în scopul îndepărtării traficului greu din oraş, dar şi în vederea
facilitării legăturilor între localităţile aflate în zona Municipiului Târgu Jiu pe următoarele căi
de comunicaţie: DN66 (E79), DN 67 şi DN 67D.

Valoarea contractului este de 151.211.642,17 lei (fără TVA)

S-ar putea sa fie si cheltuieli privind expropierile, oricum relevanta este rubrica Cheltuieli bugetate, cele de angajament cred ca au fost declarate pe baza valorii estimate din studiu de fezabilitate, nu ce a rezultat din licitatie. Oricum contractul s-a semnat recent, acum 2 saptamani.

marius_ar


iuli

Din surse, Centura Timisoarei se amana pe o perioada de cel putin un an (chiar doi). Nicio sansa pentru vreo sursa de finantare de la centru!  >:(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog