Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 21 Guests are viewing this topic.

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Tavi

Multumesc Mrs! Chiar DSV ... si o multime de copaci pe acolo. Si astia se scot doar cu aviz de mediu parca ... alta belea :(

ovicor

Mrs , liniile la care faci referire sunt de 110 kv, pentru ele exista optiunea LES ( Linie Electrica Subterana) cablu special, folosit in orasele mari, unde statiile de la periferii nu fac fata consumului. Scump, greu, dar nu imposibil. Nu stiu daca e posibila inlocuirea unui tronson necesar, e dificila trecerea de la LES la LEA. La 20 kv este ceva aproape banal, vezi pasajul A3 peste DNCB., reteaua mult discutata. Vroiam si atunci sa va linistesc, si mi-era ciuda ca nu stiu intra sa comunic.
Daca poti urmari sau afla ce lungime are linia, de unde pana unde pleaca, am fi mai aproape de raspuns.

doryan93

Centura Ploiesti Vest a fost redeschisa vineri circulatiei rutiere la capacitate maxima, nemaiexistand sectoare cu intreruperi sau lucrari la partea carosabila. "Lucrarea de largire la 4 benzi a centurii Ploiesti Vest a fost inaugurata cu mare fast de fostul premier Emil Boc in august 2010, desi prezenta defecte majore de executie. Aceasta constructie a fost executata la acea vreme de firma lui Costel Casuneanu, client de casa al Partidului Democrat Liberal (PDL)", se spune intr-un comunicat CNADNR.
http://www.finantistii.ro/transporturi-infrastructura/centura-ploiesti-vest-a-fost-redeschisa-circulatiei-la-capacitate-maxima-81280

rocklee

sa deschis centura brasov  :)...spunea cineva ca termenul e 15 noiembrie ...anul 201?...  :-[

bogdymol

Quote from: doryan93 on November 15, 2013, 09:40:38 PM
Centura Ploiesti Vest a fost redeschisa vineri circulatiei rutiere la capacitate maxima, nemaiexistand sectoare cu intreruperi sau lucrari la partea carosabila. "Lucrarea de largire la 4 benzi a centurii Ploiesti Vest a fost inaugurata cu mare fast de fostul premier Emil Boc in august 2010, desi prezenta defecte majore de executie. Aceasta constructie a fost executata la acea vreme de firma lui Costel Casuneanu, client de casa al Partidului Democrat Liberal (PDL)", se spune intr-un comunicat CNADNR.
http://www.finantistii.ro/transporturi-infrastructura/centura-ploiesti-vest-a-fost-redeschisa-circulatiei-la-capacitate-maxima-81280

Voi va dati seama cat de politizata e toata treaba in Romania, de a ajuns ca un comunicat oficial al unei instituti a statului sa spuna asa ceva? :headbash: :headbash: :lolz: :lolz:

Asta e treaba politiei si a justitiei sa stabileasca daca acel contract a fost dat pe bune sau nu. Nu poti sa vii tu ca institutie a statului si sa acuzi ca tot tu (aceeasi institutie), dar pe vremea altei guvernari, ai dat un contract pe pile.   :gaah: :gaah: :madwife: :madwife:

:bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dorum

am citit si io asta direct pe site-ul CNADNR...am avut aceeasi reactie ca si tine, insa mi s-a facut asa o greata incat vreau sa uit cat mai repede acest comunicat al CNADNR...

vancouver

Quote from: doryan93 on November 15, 2013, 09:40:38 PM
Centura Ploiesti Vest a fost redeschisa vineri circulatiei rutiere la capacitate maxima, nemaiexistand sectoare cu intreruperi sau lucrari la partea carosabila. "Lucrarea de largire la 4 benzi a centurii Ploiesti Vest a fost inaugurata cu mare fast de fostul premier Emil Boc in august 2010, desi prezenta defecte majore de executie. Aceasta constructie a fost executata la acea vreme de firma lui Costel Casuneanu, client de casa al Partidului Democrat Liberal (PDL)", se spune intr-un comunicat CNADNR.
http://www.finantistii.ro/transporturi-infrastructura/centura-ploiesti-vest-a-fost-redeschisa-circulatiei-la-capacitate-maxima-81280

Parca incercam pe forum sa nu facem politica. Daca CNADNR publica un comunicat politic nu cred ca trebuie sa-l copiem si aici si sa ne complacem in mocirla politica.

Referitor la continutul comunicatului, contine o minciuna: centura Ploiesti nu a fost niciodata inchisa, nici pe perioada lucrarilor din 2010-2011 si nici dupa aceea.
De asemenea este fals ca lucrarile au fost deficitare si de aceea a fost nevoie de reparatii. In realitate pasajele vechii centuri nu au fost reabilitate si ele in 2010-2011, crezându-se ca sunt inca bune. Ulterior s-a stabilit ca totusi traficul excesiv le-a afectat si trebuie reabilitate, ca atare in 2012 s-a atribuit un contract pentru acest lucru.

PODURILE NOI, construite in 2010-2011 nu au avut nici o problema si nu au fost efectuate reparatii de natura sa afecteze traficul la acestea.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

jaxa

In cazul asta ar cam trebui sa se autosesizeze jurnalistii care preiau informatii de pe aici si sa faca mult mai cunoscute aceste lucruri, dupa ce in prealabil verifica si cer lamuriri mai multe la/de la CNADNR.  ;)

sebba

a face politica e una si a discuta despre implicatiile politicii in domeniul infrastructurii e alta

de ce credeti ca se poate face ceva in aces domeniu fara decizii politice?
de ce credeti ca se poate curata ceva fara a se murdari altceva?
daca vrei sa cureti ceva in mod obligatoriu vei murdari altceva. dar se poate murdari totul fara a se curata nimic!

deci putem uita de gainariile astea
hai sa uitam de ce zac nenumarate santiere neterminate, neincepute sau deja distruse
sa le lasam asa si sa asteptam, frumos, cuminti, sa se plictiseasca si "aia" si sa zica, asa... intr-o doara... "ba! mai facem si noi ceva? neah! lasa! la anu! inca mai tine!"

apropos... tot intreb... dar nimeni, nimic! parca nici nu exista! DE CENTURA ARADULUI SE MAI OCUPA CINEVA??
Sailing away! S/Y Haimana

dorum

da, bineinteles...CCCF si Confort dupa ce dau faliment cu totu'... :(

disney

@sebba: Nu sint la curent cu situatia actuala a centurii Arad, dar daca expui aici problemele, scriu io la CNADNR.  ;)

dorum

PASAJELE dom'le PASAJELE....ramase in paragina fara finantare din 2012, ca o razbunare politica a USL la adresa PDL... :(

disney

Pasajele peste CF?
OK, dar in afara de acestea, mai e ceva ce nu e terminat?  :o

Ionut

Stati asa. Astia nici pana astazi nu au terminat cele doua pasaje de pe centura de nord a Aradului?!!?!