Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 30 Guests are viewing this topic.

verdiuc


Daca se fac bucatile astea 2 ale centurii Nord, A0 mai poate astepta un pic.
E mai urgent sa se faca treaba asta decat A0.

Archi

Oricum, din cate stiu eu, planul era sa se faca A0 sud si largire la 4 benzi nord.

vancouver

^^ Nu, planul unor politicieni iresponsabili este sa se faca A0 sud prin concesiune si A0 nord, care este pe coridorul IV si finantabil 85% UE sa nu se mai faca, ca sa nu faca concurenta lui A0 sud.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Goldmund

^^
Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac.
Vor veni altii si vor face mai bine, de asta sunt sigur, plus ca multi mai studiaza si prin tarile avansate din punct de vedere al infrastructurii si cand vor vedea cum s-au rezolvat nodurile rutiere intre DNCB si restul arterelor, vor gandi cel putin: "Asa, nu!"

dr4qul4

eu nu inteleg de ce, daca li s-au parut costisitoare 2 rampe de acces pe pod (gen cele care te urca si te coboara pe Basarab de pe Calea Grivitei) nu au amenajat macar treceri la nivel cu calea ferata si ma obliga sa fac stanga la Stefanesti unde nu vezi mare lucru din cauza parapetului median si unde se circula cu peste 100 km/h .

Chiar atat de scumpa sa fie o bariera si  banda de accelerare/decelerare .
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

vancouver

La Stefanesti solutia de moment e simpla: semafor.

Dar pentru ca noi (românii) suntem de o inteligenta iesita din comun, am dat acum 30 de ani o lege, cum ca pe DN-uri sunt interzise semafoarele. Dintre toate legile din România, asta se mai si respecta cu sfintenie.

La Stefanesti un semafor ar face virajul la stanga muuuult mai sigur. Accidentele nu vor putea fi excluse, dar mult reduse. Eventual, pentru a obliga la franare inainte de semafor, trebuie creata o șicană, plus panouri de avertizare clare.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

dr4qul4

eu as face o trecere la nivel cu calea ferata si as mai adauga o banda pe langa aceasta care sa serveasca pentru accelerare si decelerare (si stationare atunci cand bariera este coborata).

sau macar un giratoriu ca la intersectia A3-CB.

semaforul nu cred ca e o idee prea buna: se vor gasi destui sa-l forteze pe galben, venind cu 100 km/h,
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

lautaxi

Cluj est Valcele - Apahida cand e gata complet?

ciprebbe

S-a asezat stratul de balast la capatul viaductului, dincolo la dealul cu alunecari se circula pe stratul de uzura( lipseste marcajul).
Eu zic ca inca 2 sapt mai au cel putin.
Duminica seara pe la 9 am trecut pe acolo si nu se muncea.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Remus_av

Centura Brasov, lot Vectra stie cineva cand se deschide?

bogdymol

Acum ca tot au inceput lucrarile la largirea Centurii Bucuresti la 4 benzi, am auzit (din surse de incredere) ca se va face un pasaj la intersectia cu drumul spre Carrefour de langa A1. Nu stiu alte detalii, doar ca va fi un pasaj acolo.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

tigrel58

Quote from: Remus_av on October 24, 2013, 05:18:33 PM
Centura Brasov, lot Vectra stie cineva cand se deschide?
Am trecut astazi, din directia ocolitoarea existenta (Sanpetru). Arata de 99,9%, marcaje, parapeti, panouri.
E chestie de ore/zile, la latitudinea celor care taie panglica.
Acelasi lucru si la pasajul Fartec (off-topic).
Cer scuze ca nu am poze, sunt foarte inghesuit cu treburile.

alecu26

Cica sa aflat castigatorul la by pass bacau. Ziarul aghiuta Scria ceva despre asta.
Drumurile noastre POATE;

StanciuV

sensul giratoriu suspendat(Centura Ploiesti , intersecţia dintre DN 1A şi DJ102 )


















Ionut