Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 12 Guests are viewing this topic.

alecu26

sa speram ca poate o dau lui Strabag sau oricui altcuiva decat lui Copisa. Astia au facut un dezastru pe centura Caransebes care a fost mai mult inchisa si au bagat multe firme in faliment ca nu au platit.

Oricum anul asta s-a dus orice posibilitate de a mai incepe in santier....asa ca sa se semneze, dar sa se semneze odata.
Drumurile noastre POATE;

lautaxi

Centura Cluj est Valcele -Apahida parca se lauda Sova ca in septembrie e gata sau am inteles gresit?

ciprebbe

O sa incerc zilele urmatoare sa dau o fuga pana acolo.
Acu 1 luna erau destul de avansate lucrarile.
Pana azi cred ca partea unde s-a consolidat dealul e gata ( la nivel de asfalt) si ar mai ramane doar capatul dinspre viaduct de finalizat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Am filmat acum cateva minute centura Cluj.
Portiunea cu alunecarile e gata se circula pe binder, drumul tehnologic nu mai exista iar zona e ecologizata deja .
In zona viaductului se munceste puternic, estimez un 15 oct pt finalizare.
Am nevoie de putin ajutor cu filmarea pt editare fiind din 3 buc. PM cine are timp ,  daca nu doar maine la munca pot edita si posta.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Centura Cluj zona cu lucrari din capatul viaductului.
http://www.youtube.com/v/HG--Gbojr-4

Drumul tehnologic ramas e dezastru, pana si camera a picat.
Cer scuze colegilor din trafic ce erau dupa mine pt viteza de deplasare si le multumesc de claxoane.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Big like pentru filmare si efort! Not so big like pentru cum arata centura... :ohno: Va fi gata... cand? :D

ciprebbe

Max 1 luna portiunea asta, va urma si celalat filmulet cu zona alunecarii pe unde se circula deja.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Zona unde fugea dealul, drumul tehnologic era sus in stanga pe dealul ecologizat.
http://www.youtube.com/v/Nh-yW-w1yE8
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

teocharis

#833
aceasta centura de Est va fi 2x2?

ps ce se mai aude de centura Nord: Nadaselu-Apahida?

vancouver

#834
Nu, centura cluj Est este 1+1, cu zone de 2+1, alternativ, pentru a permite depasirea mai facila. In zona filmata va fi 2+1, apoi pe viaduct este numai 1+1.

PS. In Germania urmeaza sa fie aprobat un nou standard pentru drumurile federale (adica nationale la noi), care prevede OBLIGATORIU profil 2+1 pe toata lungimea drumului. Vor fi sectoare de 2-3 km cu doua benzi pe fiecare sens. Intre sensurile de mers va exista o zona de 0,5m marcata cu verde si cu bumbi reflectorizanti, depasirea fiind interzisa celor care au numai 1 banda.
Noul profil va fi obligatoriu pentru orice reabilitare de drum federal sau pentru orice drum federal nou construit. De asemenea toate intersectiile acestor drumuri vor fi denivelate, cu exceptia cazului ca denivelarea este imposibila. La proiectare vor fi evitate semafoarele, trecerile de pietoni, sensurile giratorii, intersectiile in X sau in T, intersectiile cu calea ferata.

Scopul este evitarea depasirilor cu trecerea pe contrasens pentru a efectua depasirea. Depasirile evaluate gresit de soferi cu intrare pe contrasens reprezinta o cauza importanta de accidente grave si mortale in Germania, cu mai multi morti decat pe intreaga retea de autostrazi. Si asta desi pe drumurile federale exista restrictie la 100 km/h, iar pe 70% din autostrazi nu exista restrictie de viteza - deci iata ca nu viteza este esentiala, ci elementele de siguranta ale drumului.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

ciprebbe

#835
E "Centura de diamant" Valcele Apahida.
In filmuletul de mai sus (al 2 lea) e directia spre Valcele (Turda) si vor fi 2 benzi la urcare , 1 la coborare.
Primul filmulet e filmat in sens opus dinspre Turda (si ar fi continuarea la celalalt)

LE: Pe nord e finalizata linia de tramvai si se circula pe acolo.(B-dul Muncii-Apahida).
Ar trebui sa refaca si trama stradala in max 1 an.
Nu stiu sa faca nici o legatura la Nadaselu.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

probabil peste tot in lume cauza principala a accidentelor grave o reprezinta depasirile. una e sa fie carambol pe autostrada si sa intrii in cel din fata, franand toti in aceeasi directie, si alta e sa te lovesti frontal.

iar la noi, lipsa autostrazilor si a drumurilor cu 2 benzi pe sens cresc numarul "crosetarilor".

la care se adauga civilizatia ...m-am cam saturat, ca la 1 banda pe sens, sa ma trezesc ca-mi da nesimtitul din fata flashuri.

Dar lasa ca au pus bull-bar pe Duster  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

user201

Câteva imagini cu podul de peste DN1 de pe centura Brașov se găsesc pe SCC aici. Lucrurile par a merge bine pe acel tronson.

marisRO

RaduC nu mai ai nici o alta informatie in legatura cu centura Tg. Mures?

doryan93

Încă o veste proastă pentru şoferi. În perioada 1 octombrie – 15 decembrie 2013 se menţine închisă circulaţia rutieră pe traseul Variantei Ocolitoare a Municipiului Caransebeş km 0+320 – 9+158, în vederea executării lucrărilor de reparaţii la pod de la km 7+375.
http://ziuadevest.ro/actualitate/42214-centura-caransebeului-rmane-inchis-cel-puin-pan-in-15-decembrie.html