Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 33 Guests are viewing this topic.

prd.marius

Din cate stiu eu(poate ma insel), nu e definitiv daca va avea intersectii la nivel sau nu.
Altfel nu vad de ce n-ar fi in regim de autostrada sau "centura".
Faptul ca ar avea curbe nu inseamna ca n-ar fi centura.
Si o centura nu e neaparat "hat-departe".
Nu vreau sa creez o polemica, este doar o parere.

TibiV

#5356
^

"Regim de autostrada" ?!?!....
:lol:
Nu insist, despre "regim de autostrada" s-a scris din greu pe forum...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dragos76

#5357
E o centură de ocolire a centrului orașului :). Dar în principal o să fie folosită tot de traficul local, nu e ceva care va fi foarte comod (mai ales pe termen lung) pentru ce înseamnă traficul de tranzit.

Ionut

#5358
Update pe tabelele 1, 2 si 5.






Ionut

Update situatie centuri... la fel sa imi spuneti daca vedeti greseli sau chestii importante de adaugat.










Ionut

De astazi, discutam despre Centura Radauti pe thread-ul dedicat in board-ul regional Iasi/Regiunea Nord-Est.

Ionut

Monitorizare centuri. Va rog sa imi spuneti daca mi-a scapat ceva sau aveti informatii noi pe undeva.










Ionut

Am vorbit la Digi24 Oradea despre DNCB si centurile marilor orase. A fost interesant, au dat exemple pozitive (Oradea, Brasov - :lol: @pasadia sau Sibiu) si negative (Bucuresti). Am explicat cum e cu transferul DNCB la PMB si de ce nu are rost sa discutam pentru ca, dincolo de chestiile birocratice, PMB nu a demonstrat ca poate sa se ingrijeasca asa cum trebuie de proiectele din oras.

E posibil sa iasa materialul inregistrat in arhivele lor, poate are cineva chef sa-l caute peste 1-2-3 zile. :)

adiarc

Poate se mai contamineaza si alte primarii...cele care au centuri mai mult sau mai putin acceptabile,dar unde giratoriile strica tot farmecul centurii....si siguranta,cand trebuie sa treci de la 100 km pe ora la 30....si eventual mai si tai benzile giratoriului......exemplul cel mai bun este centura Brasov...si apoi Bucuresti unde sunt groaznic de nesigure toate intersectiile la nivel
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

#5364
Quote from: klacsma on October 10, 2018, 03:59:19 PM
Inca o galerie foto din media locala, cu
VO Carei - pe ultima 100 de metri !

https://opiniedecarei.com/2018/10/09/lucrari-pe-repede-inainte-la-centura-careiului-galerie-foto/

Ne-ai stricat surpriza, avem si noi filmare din drona de pe Centura Carei. :lol: In urmatoarele zile... procesam inca o filmare, pe alta centura. Ghiciti care. :D

danutzu_1069


Atila60

Centura Satu Mare ,horatiu.cosma cred ca a fost saptamana trecuta pe acolo si pe Care.

Ionut

Bingo. Satu Mare. :) Durează mult procesarea de data asta. Puneti bani deoparte pentru o drona noua. :D

TibiV

Super filmarea, multumim!

Imi place ca antreprenorul pare cu adevarat pus pe treaba...

Quote from: Ionut on October 10, 2018, 06:44:38 PM
Durează mult procesarea de data asta. Puneti bani deoparte pentru o drona noua. :D

Da' dansa ce a patit?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Nu a patit nimic dansa, doar este depasita de situatie pe proiectele mai lungi si unde accesul este mai greu. Si unde se filmeaza in zone (peri)urbane (vezi A3 Petricani-Popasului). Asa ca la anul vom lua drona noua, sper sa avem sustinerea comunitatii. Ce ai pus tu in imagine pur si simplu nu mai face fata (una din baterii e pe duca). O sa pastram drona pentru pasaje si proiecte punctuale (cum vom avea pe DNCB).