Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

NGC

Quote from: NGC on September 21, 2017, 08:00:47 PM
Quote from: NGC on September 20, 2017, 10:06:37 PM
Intre timp am mai aflat ceva despre o alta VO, dar va zic abia maine.

^^^ Acum pot sa va spun.

Quote from: NGC on August 29, 2017, 09:21:13 AM
Quote from: NGC on November 26, 2015, 07:06:18 PM
Noua VO Busteni

CNADNR a lansat azi licitatia [164668] / 26.11.2015: "Proiectare si executie Varianta de Ocolire Busteni: Obiectiv 1 Busteni Sud km 0+000-km 1+020".
"Durata de implementare a contractului: 33 luni: Perioada de proiectare - 3 luni, Perioada de executie - 6 luni; Perioada de garantie - 24 luni."
Valoare estimata: 17,918,000.00 RON fara TVA
Deschidere oferte: 22.12.2015
Fonduri: "Alte fonduri"

Dupa cum observati, deocamdata nu se va face tot proiectul prevazut in traseul complet.

"Pe surse", la noua VO Busteni stam exact invers ca la noua VO Comarnic.
A castigat asocierea condusa de ALPENSIDE, dar asocierea condusa de NEXT LEVEL EUROPE a contestat.

Dupa cum era logic, CNSC a acceptat contestatia NEXT LEVEL EUROPE si a obligat CNAIR sa reevaluueze oferta lor.

S-ar putea ca ALPENSIDE sa conteste la CAB, dar, in mod normal, ar trebui sa li se respinga contestatia si pana la urma sa castige tot NEXT LEVEL EUROPE.

Au contestat la CAB, dar nu numai ei, ci si CNAIR. :lol:

NGC

Quote from: NGC on September 27, 2017, 11:14:43 AM
Quote from: NGC on September 16, 2017, 07:46:23 AM
Quote from: NGC on August 02, 2017, 09:21:52 AM
Astazi a fost lansata licitatia "Proiectare si executie Varianta de ocolire a Municipiului Barlad".

Valoare estimata: 156,140,993.00 RON fara TVA

Termen pentru depunerea ofertelor: 21.09.2017
Durata contractului: minim 90 luni, 8 luni perioada de proiectare+22 luni perioada de executie a lucrarilor+minim 60 de luni perioada de garantie a lucrarilor (ce poate creste la 84 de luni in functie de perioada de garantie ofertanta in cadrul factorilor de evaluare)

Fonduri: POIM si Bugetul de Stat

Si ca sa nu bagam aceasta licitatie in aceeasi oala cu licitatiile amanate, printre altele, din cauza deciziilor CNSC (vorba vine, ce motiv si-au gasit :lol:), scriu abia astazi despre prima amanare de aici.

Noul termen este 02.10.2017.

Quote from: NGC on September 20, 2017, 11:15:09 PM
Quote from: alecu26 on September 19, 2017, 09:02:36 AM
Bârlad?

Am uitat sa raspund. Licitatia asta e contestata. Cel mai probabil se va amana din nou.

Noul termen este 12.10.2017.

Acum este 25.10.2017.

adiarc

^^ la VO Tg.Jiu si Tg.Mures ai omis sa inrosesti ,platile recente.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

^^^ Au fost cu rosu, dar deja sunt "obsolete". Noile plati sunt cele de la sfarsitul lui Septembrie si inceputul lui Octombrie.

esendy

#4999
stie cineva ceva despre centura Zalau? Proeict? sau schite SF? Mai este vreun tronson sau doar atat e prevazut cat s-a executat pana acum?

am gasit asta, dar e cam veche https://www.salajeanul.ro/noutati-despre-centura-zalaului-in-15-zile-ar-trebui-scos-la-licitatie-proiectul-tehnic-15580

ceva noutati?

Ionut


esendy

merci

am vazut pe sinteza licitatii ca in 29.09 s-au depus 2 oferte pt PT

TibiV

esendy,
jumatate din aceasta centura este deja executata

Vezi precizari suplimentare si aici:
Quote from: pasadia on September 30, 2017, 01:49:18 PM
Pai sectiunea / tronsonul 2 e deja construita.

Quote from: TibiV on September 30, 2017, 02:26:24 PM
Este clar acum.
Giratoriul din care vor pleca si bretelele nodului cu A3 va fi aici...
Interesant...

Plansele puse de Ionut sunt doar pentru tronsonul inca nerealizat, cel facut deja este dat de pasadia, iar punctull de "jonctiune" al noii sectiuni cu cea existenta este data mine...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

esendy

#5003
da, merci, intrebam de tronsonul neexecutat

traseul e decis? am vazut in planse ca sunt 3 solutii (rosu, verde, albastru)

adigsm

Centura Satu Mare
Articol din Gazeta de Nord-Vest (www.gazetanord-vest.ro)
"
Pregătiri pentru începerea lucrărilor la Centura Sătmarului
Chiar dacă nu au început efectiv, în aceste zile se fac pregătiri serioase pentru demararea lucrărilor de construire a șoselei de centură a municipiului Satu Mare. Cel mai probabil, lucrările vor fi demarate în primăvara anului viitor, având termen de execuție un an.
Lucrări de pregătire
În zona în care urmează să fie construită Șoseaua de Ocolire a municipiului Satu Mare au fost făcute măsurători, au fost săpate gropi pentru eliberare arheologică, s-au executat deminări, chiar au fost curățate terenuri de arbuști.
Potrivit unor surse GNV, este foarte puțin probabil ca lucrările efective de construire să înceapă în acest an, dar se fac pregătiri, astfel că, cel mai probabil, în primăvara anului viitor vor fi demarate și aceste lucrări.
Peste 13,5 km de drum
Varianta de ocolire a municipiului Satu Mare are o lungime totală de 13,572 km din care drum cu două benzi 5,6 km, cu o lățime de 10 metri, iar drum cu patru benzi 7,972 km, cu o lățime de 18,5 metri. De asemenea, vor mai fi construite două noduri rutiere precum și cinci poduri și pasaje. Investiția trebuie realizată în 12 luni de la începerea lucrărilor.
Traseul centurii municipiului Satu Mare începe din DN 19A și are o direcție S-N de la limita vestică a Parcului Industrial Sud Satu Mare, va trece pârâul Homorodul Vechi, calea
ferată Oradea-Halmeu și se va intersecta cu DN19. Această intersecţie va fi amenajată denivelat cu un pasaj superior având lungimea de 63,00 m, inclusiv realizarea unei intersecţii la nivel. Varianta de ocolire traversează râul Someş cu un pod cu lungimea de 640,85 m (inclusiv viaductele de acces la pod) între digurile de apărare ale
municipiului. După traversarea râului Someş, varianta de ocolire intersectează DN 19A unde va fi amenajată o intersecţie la nivel tip giraţie."

TibiV

http://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/informatie-de-presa-privind-proiectele-de-acte-normative-adoptate-sau-de-care-guvernul-a-luat-act-in-edinta-din-11-octombrie-2017-ora-15-30

Quote
10.PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ''Varianta de ocolire a municipiului Caracal''
Proiectul poate fi consultat la adresa: http://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2017/10/HG-19.pdf
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer


NGC

Da, stim. :p

Avem ofertanti si a inceput etapa de evaluare tehnica + DUAE.

ovideatza

Ofertanti sau ofertant?

Vrabiutile ne pot spune si care sunt acestia?

Ms.

perfidus

Cu dedicatie pentru carutasul . Din iunie trebuia sa fie mutat acel stalp din mijlocul  giratoriului. Am spus ca Secol nu o sa termine anul asta.
:lol:



Poza preluata de pe site-ul Stirile PRO TV
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat