Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.

lautaxi

De centura Bacau la nivel  de autostrada ce se mai aude ? defapt ce prostii vorbesc daca USL nu poate sa anunte castigatorii la licitatiile din august 2012 si mie imi trebuie centura la Bacau....

Sargon1806

S-ar putea sa lase Bacaul fara centura... ii pun bretele :))

user201


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

udar

nu ar trebuii planteaza si niste pomi mai sus ............

Ionut


vancouver

din articolul de mai sus:

Quote"În cursul anului vom terminăm, în sfârșit, și partea asta cu alunecări de teren între kilometrul patru și șase de pe centură și chiar dacă de la începutul contractelor, după șapte ani de muncă, s-a triplat prețul la această centura cu
regim de autostradă. până la urmă o vom finaliza", a declarat Dan Șova, ministrul delegat pentru Proiecte de infrastructură de interes naţional şi investiţii străine.

>:( >:( >:( regimu de autostrada suspendata.... :o
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

bgd77

Un articol despre centura Brasovului, care ar fi trebuit sa fie gata in aceasta primavara.

Noile date de deschidere: tronsonul 1 in octombrie, tronsonul 3 in iulie.

Desigur, este tot la "regim" de autostrada.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Morosanu

Ce sa zic devenim campioni, ii intrecem si pe chinezi. Pe hartie bineinteles Romania va fi brazdata de autostrazi, legaturi intre autostrazi, drumuri de legatura la autostrazi, samd.... :lol:
Si totusi cred ca e de plans nu de ras...
Politica distruge tot ce atinge.

hentz

Scurt up date Centura Alexandria 01.04.2013

Rondul DN6 (Buzescu)


Percarea in imediata apropiere a rondului ..


...si primii utilizatori




Rondul cu DJ 703 ,se lucreaza



Spre pod


La pod




Suprabetonarea finalizata


...si din celalta parte







Inainte....


Singura portiune unde nu este asfalt,max.200m.Intarziere din cauza descarcarii arheologice









Aici deja se asterne stratul de uzura






O privire inapoi


Inainte




Rondul cu DJ 504




In continuare este asfaltat pana la DN 6 spre Bucuresti,si rondul este configurat

Sfarsit!

ciprebbe

Pare destul de avansata lucrarea asta si are prmisele deschiderii in curand a traficului.
Daca deja sunt la stratul de uzura, mai trebuiesc ceva rigole de facut, apoi marcaj, semnalizare , parapeti si apoi liber la trafic.
Poti estima un termen dupa ce ai vazut in teren? 1-2 luni?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Excelent update, merci mult! :cheers:
Da, cred ca in 1-2 luni lejer se poate deschide.

alecu26

daca nu ne puneam toate ouale in cosul numit Romstrade, acum am mai fi avut si alte centuri la acelasi stadiu.
Drumurile noastre POATE;

hentz

Quote from: ciprebbe on April 02, 2013, 12:15:18 PM
Pare destul de avansata lucrarea asta si are prmisele deschiderii in curand a traficului.
Daca deja sunt la stratul de uzura, mai trebuiesc ceva rigole de facut, apoi marcaj, semnalizare , parapeti si apoi liber la trafic.
Poti estima un termen dupa ce ai vazut in teren? 1-2 luni?

Chiar nu imi pot da cu parerea ,in toamna eram convins ca vor termina in termen, 3 Mai,acum nu prea mai cred.
Nu stiu durata proceselor tehnologice ,poate alecu,nenea sau delacroix dar la pod mai au ,hidroizolatia ,asfalt, parapeti etc.Stratul de uzura lipseste pe mai bine din jumatatea distantei.
Nu se vede prea bine in ultima poza a survenit o modificare se face o caseta care subtraverseaza drumul (probabil conducta)
Mai depinde si de vreme,bani ,chef de munca ,noroc,Dragnea,...