Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

iuli

Soseaua de centura a Timisoarei, prioritatea zero. Autoritatile locale cer sustinerea parlamentarilor

QuoteReprezentanţii administraţiei locale le-au prezentat parlamentarilor care au răspuns invitaţiei de a participa la întâlnirea de la primărie o listă cuprinzând 15 proiecte majore pentru municipiul Timişoara. Au fost prezentate proiectele care necesită finanţare prin Legea bugetului de stat pe anul 2013.
,,Noi ne dorim ca un număr cât mai mare din proiectele noastre să beneficieze de susţinere financiară din fonduri de la bugetul de stat pentru că această întâlnire a fost iniţiată în contextul pregătirii proiectului de lege a bugetului. Suntem conştienţi că de peste tot din ţară apar multe proiecte, că nu se beneficiază, la nivelul Guvernului, de resurse nelimitate, însă credem că Timişoara şi judeţul Timiş merită susţinere (...) S-a rămas în urmă cu atâtea lucruri în Timişoara... Dorim să se realizeze tronsoanele nefăcute din centura ocolitoare, dorim un nou racord la autostradă de la bifurcaţia Arad – Sânandrei în linie dreaptă până la autostradă
[...]
Cap de listă este finalizarea şoselei de centură, varianta de ocolire a municipiului Timişoara, în prezent existând un singur tronson finalizat, pe partea de nord, între DN 6 (Lugoj) şi DN 69 (Arad). Mai trebuie realizate două tronsoane, iar în prezent pentru niciunul dintre cele două obiective nu este asigurată finanţare în vederea demarării procedurilor de execuţie, spun oficialii municipalităţii.
[...]
La întâlnirea de marţi au participat primarul Nicolae Robu, viceprimarul Dan Diaconu, prefectul Eugen Dogariu, preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Titu Bojin, şi vicepreşedintele Marian Constantin Vasile, respectiv parlamentarii Petru Ehegartner, Ben-Oni Ardelean, Matei Suciu, Ioan Iovescu, Horia Cristian, Sorin Grindeanu, Sorin Stragea, Ion Răducanu, Cătălin Tiuch, Petru Andea, Dorel Covaci, Gheorghe Ciobanu, Cornel Sămărtinean, Zsolt Molnar, Niculae Mircovici şi Slavomir Gvozdenovici. Ministrul Maria Grapini şi-a trimis un reprezentant.
[...]

sursa
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Rashid


MHN

Nimeni nu contesta situatia dramatica de pe Centura Bucurestiului, insa segmentul de centura la care face referire articolul de mai sus are prioritatea zero intre proiectele administratiei locale, alte institutii, gen compania nationala de profil, minister etc, avand probabil lista proprie de prioritati.

udar

mare atentie pe centura Caransebes a aparut o trambulina foarte periculoasa la un capat de pod..... :D

nenea_hartia



Ionut

:lol: Pai nu cred ca ai vazut, discutam aici pe threadul local ca vor sa-i puna semafoare. :D

nenea_hartia

Scuze, n-am văzut. Bună treabă a făcut Boc cu centura asta, foarte necesară, nimic de zis, dar prost proiectată și care a costat cât o autostradă...

coco.serban

Quote from: nenea_hartia on January 30, 2013, 11:20:26 AM
:o  :bash:  :lol:  :(

Centură la centură? Varianta de ocolire Cluj lovește din nou

daca sunt persoane care fac proiecte din google maps.....dar parerea mea e ca se poate remedia destul de rapid si ieftin ( cred ) 


ciprebbe

Aici problema e exact invers.... pista e la nivelul solului, iar centura e ridicata.
S-a gasit solutia deja, se prelungeste cu 300m inspre oras si e rezolvat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

user201

Parcă în Gibraltar au un drum ce se intersectează cu o pistă pentru avioane. Ar putea deveni o atracție a Clujului. Dacă tot nu sunt la același nivel, eventual cu un pod ce se ridică, sau coboară. :lol: :lol: :excited: :weird:

get

Quote from: ciprebbe on January 30, 2013, 01:05:09 PM
S-a gasit solutia deja, se prelungeste cu 300m inspre oras si e rezolvat.

Pare cea mai economică soluție. Totuși, la capătul dinspre oraș al noii piste nu au aceeași problemă, necesitatea unei zone de balizaj și protecție ?
Sau nu se va ateriza/decola din/spre direcția sud-vest ?

ciprebbe

Prelungirea pistei e necesara pt a ateriza avioane de un gabarit mai mare iar acestea nu cred ca vor zbura peste oras pt a ateriza.
Pt cele obisnuite de acum nu mai conteaza lungimea noii piste. 
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

madad


iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog