Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

ion59




Intersecție DN6 cu centura Caracalului, sensul dinspre Craiova, sâmbăta trecută. Erau destule utilaje la locul respectiv, șanse mari să fie deja gata sensul giratoriu.

yetiman

Asa cum spuneam pe topicul dedicat CNAIR, pun cateva selectii din prezentarea lucrarilor prevazute a fi efectuate in regie proprie.

1. Varianta ocolire Carei:





,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#4443
3. Varianta de ocolire Sacuieni





,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#4445
5. Giurgiu




,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

carutasul

Quote from: ion59 on November 30, 2016, 04:15:49 PM

Intersecție DN6 cu centura Caracalului, sensul dinspre Craiova, sâmbăta trecută. Erau destule utilaje la locul respectiv, șanse mari să fie deja gata sensul giratoriu.
Sa nu zici ca vor sa se ţină de termen :)
Eu nu mai am drum prin zona pana la primavara, doar daca mai e soare ca anul trecut in decembrie să îmi fac de lucru pana acolo :)
( Pozele tale sunt din partea cealalta, unde cred ca giratoriul era de la inceput in contractul lor)

TibiV

Poze facute ieri, 2 decembrie 2016, intre ora 14.10 si 14.15, pe DN6, venind de la Alexandria spre Bucuresti.
Mai exact spre Mihailesti...



De aici urmatoarele 4 poze vor fi la rezolutie mare, ca sa vedeti mai bine despre ce vorbesc

Cred ca m-am "intalnit" cu Centura / VO Mihailesti... :)

Eu zic ca acolo se vede un podet...


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Revenim cu poze la rezolutie normala

Muntii aia de pamant trebuie sa aiba o explicatie... ;)

Scuze pentru calitatea mai slaba, dar zoom-ul electronic al telefonului nu se compara cu zoom-ul optic al unei camere foto...



Pozele precedente sunt facute pe cei aprox. 800-1000 de metri inainte de indicatorul asta:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Observati ca soseaua este proaspat reasfaltata si inca nu are marcaje

Zona reasfaltata se termina la virajul spre dreapta, spre intrarea pe digul lacului de acumulare...

Iar acum ultimele doua poze, tot "la rezolutie mare: punctul in care Str.Potcoavei se "desprinde" la dreapta din DN6.

Deci asta este organizarea de santier...
Intre fotograf si utilaje se zareste Str. Potcoavei...


Cine doreste poate vedea toate cele 26 de poze full-size aici: http://imgur.com/a/dr168
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Quote from: yetiman on December 01, 2016, 02:02:21 AM
2. Varianta de ocolire Zalau



O fi soare dar nu-l vad eu. :lol:
Pacat ca unele etape sunt din start intarziate chiar din prima zi de publicare a acestui grafic.

Va trebui sa insistam ca aceste grafice sa fie publicate imediat dupa fiecare actualizare a lor, plus stadiul curent al fiecarei etape. ;)

carutasul

Quote from: TibiV on December 03, 2016, 11:51:47 PM

Oricum am vazut ca nimeni nu a reactionat la primele poze cu lucrarile la VO Mihailesti... ;)
(Eu cel putin nu am vazut altele...)

Când am fost eu acum vreo lună, nu erau decât ţăruşii şi panoul de la iesirea din Mihăileşti. Pe cel din Mihăileşti ori nu l-am văzut ori nu era.
Asa ca ai dreptate,  sunt primele poze cu centura Mihăileşti. Mulţumesc. Dacă mai ţine vremea ( si deci se mai poate lucra) o sa mai incerc sa mai trec si eu pe acolo din cand in cand, e o lucrare mică pentru omenire, dar importantă pentru mine :)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

stangabriel

http://www.obiectivdesuceava.ro/local/directia-regionala-drumuri-si-poduri-da-ca-sigura-finalizarea-centurii-sucevei-in-luna-septembrie-2017/

Lucrările la șoseaua de centură vor începe efectiv de pe data de 15 ianuarie 2017, a anunțat președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur. De asemenea, președintele CJ a anunțat că  în bugetul pentru anul viitor au fost alocate fonduri pentru continuarea modernizării drumului E 85, de la Grănicești până în Vama Siret, de la Suceava la Fălticeni și pe tronsonul Spătărești – Drăgușeni, precum și pentru finalizarea asfaltării tronsoanelor DN 17B, de la Dorna Arini spre Zugreni și pe porțiunea Chiril – Crucea