Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 19 Guests are viewing this topic.

panda80

Daca tot se cheltuie atatia bani pe aceasta centura ar putea fi prelungita si pana la DJ192, drumul principal de legatura cu Baia-Mare. Astfel baimarenii nu vor fi nevoiti sa ocoleasca pe la Livada sau sa intre prin Satu-Mare in drum spre Ungaria sau spre Oradea.

radu24

Centura Brasov

Tronson I Alpine

Alpine s-au apucat mai tarziu, dar incearca sa recupereze. Stau destul de prost la capitolul poduri. Totul e comparat cu tronsonul III Vectra.

Urmatoarele poze sunt facute aici:











Urmatoarele sunt facute aici:







Si capatul tronsonului I:















Tronsonul III Vectra

Vectra sunt destul de avansati si daca vremea o sa fie buna vor reusi sa termine in prima jumatate a lui 2013. Mai au mult de lucru la nodurile din capetele tronsonului(DN13 si DN1).









































Nodul cu DN1
























radu24

13.11.2012 Centura Brasov tronson Vectra  pasaj strada Institutului
















MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Ionut

De exceptie updateurile tale! Multumim mult pentru efort, uite ce inseamna pasiune! :)

Cred ca am mai vazut pe undeva dar nu stiu sigur: ai/aveti cumva un plan (macar aproximativ) de conectare al centurii cu A3? Stiu ca nu prea e util pentru ca oricum o iau de la capat cu A3 Comarnic-Brasov, dar macar sa imi fac o idee. Stiu ca autostrada vine prin vest, pe la Ghimbav/Codlea. :cheers:

radu24

Daca nu ma insel autostrada nu ajunge pana la centura, ci undeva intre Ghimbav si Codlea este nodul.



Asta e de pe siteul A3-ului.

BoGDaN

Multumim mult de tot. Ai ceva noutati cu tronsonul II? Acolo stiam ca vor sa largeasca de la 1x1 la 2x2....sau nu sunt fonduri nici acolo?!?!

radu24

Se va largi si tronsonul II doar ca momentan tine de minister. Probabil curand nu.

Ionut

Merci Radu! Hm, cred ca am visat eu inseamna... A3 nod cu centura. Cam nasol pentru ca tirurile vor intra prin Ghimbav. In fine, sa vedem Comarnic-Brasov SF refacut... apoi putem discuta. Minunate pozele de pe centura, multumesc inca o data!

radu24


adsailton92

Salut,
Se pare ca au reinceput lucrarile la Centura Clujului.
Mai jos un videoclip, iar la minutul 1:45, se pare ca se va construii ceva..poate un spatiu de servicii?
http://www.youtube.com/v/3gwYWyzoBL8

ciprebbe

Chiar vroiam sa te rog cand ai drum sa filmezi centura Clujului sa vedem cum misca....MS de filmare.
Sa le fie rusine ca vine iarna si nu au astupat macar gropile(craterele) din zona cu probleme, pt ca acolo nu se va rezolva repede problema si iti rupi masina.
Viaductul principal e terminat, mai au de facut terasamentul la capatul dinspre Valcele insa acolo s-a descoperit o "gaura" intre proiecte de 40m(initial acolo erau 2 segmente, si la viaduct se intalneau......cu acea gaura intre ele :D)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adsailton92

Quote from: ciprebbe on November 14, 2012, 08:06:21 PM
Chiar vroiam sa te rog cand ai drum sa filmezi centura Clujului sa vedem cum misca....MS de filmare.
Sa le fie rusine ca vine iarna si nu au astupat macar gropile(craterele) din zona cu probleme, pt ca acolo nu se va rezolva repede problema si iti rupi masina.
Viaductul principal e terminat, mai au de facut terasamentul la capatul dinspre Valcele insa acolo s-a descoperit o "gaura" intre proiecte de 40m(initial acolo erau 2 segmente, si la viaduct se intalneau......cu acea gaura intre ele :D)

Dupa viaductul principal, soseaua tot pe un viaduct va merge, pana in capatul dinspre Valcele, nu? :)
Mi-ar placea sa cred ca se va construi un spatiu de servicii, la min 1:45.
Ce sa mai astupe, ca nu mai au ce...a disparut tot asfaltul, eventual cu pamant sau piatra care se pune intre sinele de cale ferata:)
Oricum e foarte utile pentru directia Dej-Baia-Mare sau Bistrita.

Ionut

Oh, un nou clip superb, multumesc mult!!! :cheers:
Intrebare: stii/stiti cumva daca intentia (promisiunea?) de a lega centura de A3 prinde contur?

ciprebbe

@adsailton92  sincer si fi vrut ca , capatul viaductului sa se prelungeasca inspre Valcele insa din ce am vazut el acolo se termina si se va face terasament pana la cota lui dinspre zona cu probleme. Ciudat e ca pe acolo(inspre Valcele) s-a baricadat un curs de apa(un izvor ceva de pe aproape), care acuma isi face singur drum. Oricum problemele din acea zona vor persista...cred ca va fi ceva gen coborarea inspre Oradea pe Piatra Craiului...unde e mereu rupt.....

@ionut varianta de legatura cu A3 a acestei centuri , impropriu zisa continuara ei, se doreste sa se faca din E60 cam la 10-12 km mai spre Turda (pe la Martinesti-Tureni) in varful pantei de pe A3(pe unde e cariera Sandulesti) unde exista deja un pod peste autostrada.
Din ce am inteles costurile unui drum de aprox 5 km nu sunt ft mari , nefiind necesare exproprieri mari, terenul fiind in mare masura o pasune aflata in proprietatea primariei iar in E60 se va descarca intr-un sens giratoriu, insa fiind in campanie electorala sincer nu stiu cat se va concretiza din acest proiect.
Daca se va face atunci A3 va avea rol de centura a municipiului Turda, rol pe care azi nu prea il indeplineste, majoritatea dinspre Tg-Mures urca pe A3 la C-turzii si coboara la nod Turda.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe