Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma


horatiu.cosma

Foarte periculoase aceste intrari laterale, se poate merge cu 140+ pe acolo.

Alta vale.

Dezastru rosturile de dilatatie, se vede cu ochiul liber diferenta de nivel.









Intrarea in Jibou, in apropiere de intersectia cu DN 1H.

slartibartfast

Quote from: cove_adrian on March 08, 2016, 12:41:12 PM
Va recomand o interpelare in parlament adresata Ministerului Transporturilor. Apelati la guvernatii care va reprezinta. Identificati colegiul din care apartineti dumneavoastra si intrati pe senat.ro.
Ulterior avand adresa acestuia de mail formulati un mesaj electronic in vederea formularii unei interpelari de genul : "...ce resurse financiare s-au alocat pentru intretinerea si modernizarea sectorului de drum national D.N. 15 D pe relatia Vaslui-Bacesti-Roman?".

Da, și în special ar trebui să facă asta deputatul de Roman. Cine e deputat de Roman? A, stai...

Eurocopter

Am emis recent in numele API doua solicitari catre CNADNR in legatura cu proiectele de centuri rutiere si problemele aferente.


AFC

^ Da, sunt tare curios ce raspunsuri vor da. Mai ales cu privire la pasajele de pe centura Arad.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

razvanxxy

Cred ca ar fi fost buna si o intrebare referitoare la centura orasului Mihailesti. Au trecut 5 luni de la depunerea ofertelor si de atunci, liniste totala :)

NGC

Quote from: cove_adrian on March 08, 2016, 12:42:16 PM
Quote from: Hory1987 on March 07, 2016, 10:37:32 PM
O centura de o importanta mai mica, dar care arata ca daca este vointa se poate realiza ceva . Șoseaua de centură a municipiului Roman – Roman Est a fost concepută ca o variantă în sprijinul traficului greu dinspre Vaslui, spre Iași, sau de la Suceava – Iași, spre Vaslui, fără traversarea Romanului.

Un plan de amplasament/incadrare cu centura in lucru unde gasim?

Acesta este proiectul din partea de Est.





Tot in acelasi timp s-a facut si celalalt proiect in partea de Vest.



ovideatza

"Centura DN2" a Romanului e dezastruoasa. De cate ori am incercat-o in ultimii ani de atatea ori mi-a parut rau. Cu masina mica in general se prefera exact prin CENTRUL orasului.

Acea centura exista, doar ca e intortocheata si de o calitate slaba, de la gropi la dale de beton, curbe stranse, etc.


La intrebarile legate de centuri as fi adaugat si Suceava. Se promitea ca vom avea licitatie si finalizarea lucrarilor anul acesta. Ori e cam tarziu deja si nu am auzit nimic concret, o data reala pt licitare, etc. Milioanele de euro bagate acolo dispar pe zi ce trece in lucrari abandonate si fara conservare.

Allex

Quote from: ovideatza on March 09, 2016, 11:16:23 PM
"Centura DN2" a Romanului e dezastruoasa. De cate ori am incercat-o in ultimii ani de atatea ori mi-a parut rau. Cu masina mica in general se prefera exact prin CENTRUL orasului.

Acea centura exista, doar ca e intortocheata si de o calitate slaba, de la gropi la dale de beton, curbe stranse, etc. (...)


Intr-adevar centura este intortocheata si are 3 curbe stranse dar nu mai e dezastruoasa, arata chiar binisor, nu stiu cand ai fost ultima oara pe acolo, dalele de beton au disparut, gropi nu mai sunt si asfaltul e bun. Dar ai dreptate, e mai eficient cu masina mica prin oras.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova



TibiV

Quote
COMUNICAT DE PRESĂ
-11.03.2016-

Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România, în calitate de autoritate contractantă, comunică operatorilor economici interesați că, datorită solicitărilor de clarificari, precum și obligativității autorității contractante de a respecta prevederile art. 79 alin. (1) din O.U.G. nr. 34/2006 cu modificările și completările ulterioare, respectiv "Fără a aduce atingere prevederilor art. 78 alin. (2), în măsura în care clarificările sunt solicitate în timp util, răspunsul autorităţii contractante la aceste solicitări trebuie să fie publicat/transmis nu mai târziu de 6 zile înainte de data-limită stabilită pentru depunerea ofertelor.", autoritatea contractantă a decis prelungirea datei limită de depunere a ofertelor și a datelor de deschidere a acestora, astfel încât operatorii economici să beneficieze de un interval de timp suficient pentru elaborarea ofertelor, pentru următoarele proceduri de atribuire:

I) "Finalizarea lucrărilor, rest de executat aferente obiectivului <PASAJ DENIVELAT PE VARIANTA DE OCOLIRE ARAD PESTE LINIILE CF BRAD - CF CURTICI - DJ 709B>"
Termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare: 14.04.2016, ora 10:00
Data de deschidere a ofertelor: 14.04.2016, ora 12:00.

II) "Finalizarea lucrarilor, rest de executat aferente obiectivului "PASAJ DENIVELAT PE CENTURA  DE OCOLIRE  ARAD (DN7, KM 540+248) PESTE CF ARAD - BUCUREȘTI""
Termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare: 11.04.2016, ora 10:00
Data de deschidere a ofertelor: 11.04.2016, ora 12:00.

Autoritatea contractantă menționează faptul că toate informațiile privind prelungirea datelor limită de depunere a ofertelor și a datelor de deschidere a acestora au fost comunicate prin intermediul S.E.A.P. și pe site-ul CNADNR SA, astfel încât acestea să fie disponibile tuturor celor interesați.

CNADNR S.A
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

florin74

#3492
S-au deschis ofertele la Centura Sud Floresti

http://www.stiridecluj.ro/politic/kiat-tirenna-scavi-sau-diferit-au-depus-oferte-pentru-centura-floresti

1. DIFERIT
2. KIAT+VIAROM
..
5 ..,TIRENA SCAVI
8 ARL
9 PORR

Intre primii 2 cred ca se va duce lupta pentru obtinerea contractului.


NGC

Quote from: NGC20 on March 19, 2015, 07:01:22 PM
Quote from: NGC20 on March 19, 2015, 07:57:05 AM
Licitatia pentru "Revizuire/Actualizare Studiu de Fezabilitate pentru ,,Varianta de Ocolire Medias"" a fost finalizata, dar rezultatul a fost contestat de LUCA WAY.

A fost admisa partial contestatia LUCA WAY si se vor reevalua ofertele.

http://www.cnsc.ro/wp-content/uploads/decizii/decizii-2015/decizie-301.pdf

CNADNR a anulat licitatia, iar LUCA WAY a contestat la CNSC anularea ei.