Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 19 Guests are viewing this topic.

alecu26

Daca chiar vrea sa faca FIDIC ROSU, CNADNR trebuie sa faca ceva cu verificarea si aprobarea proiectelor. Se pare ca proiectantii le dau planse frumos desenate, pe care iau bani si mai frumosi si totul se potriveste ca nuca in perete.

Daca la SF trebuie iesit afara in teren (vorba lui Homor) la PT si DDE proiectantul trebuie sa doarma acolo. Acum banuiesc ca pentru aceste intarzieri, construcotrul fiind mobilizat, se vor plati o gramada de penalizari.
Drumurile noastre POATE;

NGC

#3451
Quote from: cove_adrian on March 03, 2016, 11:32:14 AM
De centura Barladului ce se mai stie? Este prevazuta in MPGT in orizontul 2015-2016. Proiectul cu varianta ocolitoare Barlad are toate avizele necesare fiind doar nevoie de organizarea unei licitatii pentru demararea lucrarilor de executie.

Este in MPGT, dar in varianta cu clauza de reforma structurala.

Ultimele informatii sunt cele din Noiembrie 2015 de aici.

rocklee

sunt o gramada de santiere pe centuri unde nu prea avem informati  >:(...si sunt baieti din zona ...centura targu jiu ..targu mures ...imagini de pe centura craiova sud ..de pe centura caracal ...carei ..slabe informati ... :(

asteptam sa nise faca doar..centuri. ....dar trebuie sa si aratam ...ca ne si  dorim si ne si  implicam  ...nu numai din fata leptopilui sau a tableti ....cine vrea sa iasa si sa vada si  sa aduca informati si imagin ... si ei sa vada ca sunt supravegheati  ...daca stam si tacem nu se rezolva nimic ...ramanem doar la stadiul de bla bla ... >:(

luati exmplu centura brasov  ...acolo au sunt baieti care sunt  implicati ...si aduc vesti fregvent ... :)

pentium10

#3453
Quote from: rocklee on March 03, 2016, 04:07:12 PM
sunt o gramada de santiere pe centuri unde nu prea avem informati  >:(...si sunt baieti din zona ...centura targu jiu ..targu mures ...imagini de pe centura craiova sud ..de pe centura caracal ...carei ..slabe informati ... :(
Sunt din Tirgu Mures, sunt dispus sa aduc info noi. Dar vreau sa ma ghidati cum sa fac, sa ma invatati.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

horatiu.cosma

#3454
1. Mergi pe santier.
2. Faci poze la ce ti se pare interesant.
3. Pui pozele pe forum.  :lol:

Lasand gluma la o parte, o vizita pe santier nu e nu stiu ce mare filozofie. Daca se poate sa mergi cu cineva, e foarte bine, ca de obicei paznicii sunt cam reticenti cand vad aparatul. Trebuie vorbit frumos cu ei, cine esti, de unde esti, ce doresti, nu esti din presa, nu vrei sa evidentiezi nimic negativ etc. Ar cam trebui sa ai vesta reflectorizanta si eventual cizme, ca e cam moale terenul in perioada asta. Mai e nevoie de masina cu garda inalta, daca e 4X4, cu atat mai bine. Sau poti sa lasi masina undeva si sa faci un semi-maraton in plimbare. E sanatos, eu am facut vreo 3 :). E o filmare cu drona sau avionul facuta candva anul trecut, cred ca poti sa o iei pe post de reper geografic.

http://www.inmures.ro/centura-7-din-proiect-finalizat-lucrarile-in-continuare-blocate/

TibiV

Quote from: ciprebbe on March 03, 2016, 12:19:33 PM
Oficiul de Cadastru a respins mai multe proiecte ale constructorului, fapt ce a ținut în loc lucrările.

Eu nu inteleg cum poate cadastrul sa respinga niste proiecte ?!...
Cadastrul se ocupa cu masura si inregistrarea imobilelor si a proprietarilor.
Nu da avize/autorizatii de constructie, nu spune daca ai voie sa construiesti si ce anume sa construiesti.
Mi se pare neclara stirea.
Ah, daca lucrarea presupune niste exproprieri si alea nu s-au facut, sau daca documentele pentru exproprieri nu au fost in regula, atunci da, cadastrul poate spune "stop". Altfel nu vad cum...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pentium10

#3456
Quote from: horatiu.cosma on March 03, 2016, 04:54:07 PM
http://www.inmures.ro/centura-7-din-proiect-finalizat-lucrarile-in-continuare-blocate/

Acel video, si portalul inmures.ro e administrat de firma unde sunt angajat.
In afara de santier ma gandeam ca sunt si alte metode de a afla informatii insideri, sau sa ma prezint la nu stiu ce sedinte, unde se poate prezenta apropo? sau sa ma pun in legatura cu cineva. Aici ai ceva recomandari?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

alecu26

Cine stie ce o mai fi aruncat CNADNR in responsabilitatea constructorului (expropieri suplimentare, expropieri pt utilitati, samd..) de a s-a ajuns in aceasta situatie.

Pentru colegul din Mures, aici este o simulare 3D foarte frumoasa...pentru orientare in teren.

Zona cu scandal banuiesc ca e de la secunda 45 incolo. Primele lucrari ar trebui sa se vada la viaductul mare de la minutul 1:15, care din punctul meu de vedere e lucrarea evident critica pentru tot proiectul.

Drumurile noastre POATE;

Hercule

Quote from: rocklee on March 03, 2016, 04:07:12 PM
sunt o gramada de santiere pe centuri unde nu prea avem informati  >:(...si sunt baieti din zona ...centura targu jiu ..targu mures ...imagini de pe centura craiova sud ..de pe centura caracal ...carei ..slabe informati ... :(
Suntem mai multi din zona Muresului care vrem sa contribuim, dar cu o singura conditie: sa avem obiectul muncii. Atata timp cat nu se munceste ce vrei sa pozam?
Deșteaptă-te române!

pentium10

Quote from: horatiu.cosma on March 03, 2016, 05:13:32 PM
Zicea cineva ca s-au facut forajele pe A3 in zona Ogra. Se poate incadra la munca, nu :)?

Urmaresc si acel topic de A3, dar momentan Strabag, lot Ogra-Ungheni, in 2 saptamani se apuca de decopertari si delimitarea zonelor expropiate, doar atat avem.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Hercule

Am fost sambata la o inmormantare la Ogra si nu am vazut nici o miscare. Nici localnicii nu stiau nimci. Hai ca suntem offtopic.
Deșteaptă-te române!

esendy

de legatura de la Metro de la centura Oradea mai stie cineva ceva? nu ar fi cazul sa se deschida?

clau

Am postat eu un articol pe topicul de pasaje... Prefectul promite ca marti ii da drumul ...

qsv

Quote from: TibiV on March 03, 2016, 04:59:31 PM
Quote from: ciprebbe on March 03, 2016, 12:19:33 PM
Oficiul de Cadastru a respins mai multe proiecte ale constructorului, fapt ce a ținut în loc lucrările.

Eu nu inteleg cum poate cadastrul sa respinga niste proiecte ?!...
Cadastrul se ocupa cu masura si inregistrarea imobilelor si a proprietarilor.

Tibi, pentru obtinerea autorizatiilor de constructie e nevoie de ridicari topografice vizate OCPI. In baza normelor interne (ordinul ANCPI 700/2014) sau fara legatura cu acestea, OCPI poate sa solicite informatii suplimentare necesare sau nu, relevante sau nu (modul de prezentare a planurilor - simboluri, culori) care sa conduca la marirea timpului de obtinere a autorizatiei.
La proiecte rutiere pentru modernizari de DN de exemplu, pentru a obtine aceasta viza e necesara semnătura  şi  ştampila  deţinătorului legal al terenului şi menţiunea ,,Certific amplasamentul". CNADNR trrimite planurile din Bucuresti la DRDP-uri pentru asta, dar neavand DN-urile Intabulate, ridicarile topo "din gard in gard" e posibil sa se suprapuna si pe alte imobile - proprietati private. Astfel exita o ezitare pentru certificarea planurilor dar pana la urma acestea sunt semnate. Apoi documentatia se intoarce la proiectant care depune la OCPI/BCPI iar dupa un termen (15 zile daca nu ma insel) documentatia este admisa sau respinsa. In cazul respingerii trebuiesc facute modificari si reluat procedeul.
Ultima data cand am avut de-a face cu asa ceva a durat un an.....si a trebuit sa demonstrez inclusiv ca CNADNR e administratorul drumurilor nationale ...prin trimitere la legi si la R.O.F. al institutiei. Am avut atunci senzatia ca la mijloc ar putea fi o jocuri (sabotaje) politice...

Asadar e un proces complicat si care poate avea o durata mare.OCPI poate face excese de zel sau chiar abuzuri si inca se ajunge la "interventii" pentru rezolvarea unor situatii...

alecu26

Copisa s-a apucat de angajari masive in zona TGM.
Drumurile noastre POATE;