Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 24 Guests are viewing this topic.

nicolaem

cred ca unii oameni din Primaria Oradea ar trebui clonati. Intradevar tot timpul exista scuze mai mult sau mai putin adevarate dar statistica spune scurt : "Municipiul Oradea a reusit au o rata de absorbtie de 95% a marilor proiecte cu fonduri europene"

Sunt multe orase din Romania care poate ar putea sa isi construiasca mici pasaje, centuri daca s-ar stradui putin, fara sa mai stea cu mana intinsa spre un guvern prieten sau nu.

Oricum felicitari lor pt acele pasaje ca ne scurteaza noua tranzitul.

raresc

La multi ani !!!!

A aparut o noua licitatie

"Finalizarea lucrarilor, rest de executat aferente obiectivului "PASAJ DENIVELAT PE CENTURA DE OCOLIRE ARAD (DN 7 KM 540+248) PESTE CF ARAD - BUCURESTI"
data publicarii: 04.01.2016
valoare estimata
35,288,385 RON

Data licitatiei 22 FEB 2016

TibiV

@NGC20

Ceva ?...

Quote
[164667] / 26.11.2015: "Proiectare si executie Varianta de Ocolire Comarnic : Obiectiv 1: km 0+000-km 2+850"
    Stadiu actual licitatie: Deschidere oferte in 21.12.2015 08.01.2016
    Valoare estimata:   22,173,000.00 RON fara TVA
    Valoare atribuire: -

[164668] / 26.11.2015: "Proiectare si executie Varianta de Ocolire Busteni: Obiectiv 1 Busteni Sud km 0+000-km 1+020"
    Stadiu actual licitatie: Deschidere oferte in 22.12.2015 07.01.2016
    Valoare estimata:   17,918,000.00 RON fara TVA
    Valoare atribuire: -

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

^^^

Da, dar doar amanare pentru ambele licitatii. Acum avem termenele de 28 respectiv 27 Ianuarie 2016.

adigsm


Quote from: ciprebbe on December 22, 2015, 04:31:14 PM
Constructie Varianta de Ocolire Carei: km 0+000 – 10+459, lungime 10,459 km; (data inceperii lucrarilor: 2012).
Stadiu Lucrari la data de  30.11.2015: 87,21 %

Cateva poze de la intersectia centurii Carei cu DN1F, 11 ianuarie 2016
Eu am mers in noiembrie pe bucata de centura de la Tasnad la Satu Mare, dar inca nu era decat un strat de asfalt, din pacate atunci nu am avut cu ce face poze.

Vedere spre nord-est, blocata de un "zid" de balast, sa nu se poata intra auto pe ea


Aici se vad cele 4 straturi de asfalt


Taluzari !!!


Taluzari, partea spre nord. In mijlocul imaginii se vede un cap de podet.



Vedere spre sud-vest, rampa spre pasajul CF este doar in stadiu incipient






Vedere spre nord-est, cu minunatul semn "STOP" pentru cei care intra pe centura :)

Daca poti trece pe aici ...


Pasajul CF vazut dinspre nord




Cam atat am avut timp si curaj sa fac. Afara era ploaie si cod galben de precipitatii. Plin de apa peste tot. Am cules destul noroi pentru doar cateva poze. :(

teocharis


horatiu.cosma

Multumim mult @adigsm pentru sacrificiu, te inteleg perfect, noroiul e dusmanul principal al forumistilor in teren :). Conform ultimelor date, centura Carei e la 87,21% procent fizic. In 2-3 luni ar trebui sa se termine, dar totul depinde de finantare.

adigsm

Quote from: horatiu.cosma on January 11, 2016, 03:28:26 PM
Multumim mult @adigsm pentru sacrificiu, te inteleg perfect, noroiul e dusmanul principal al forumistilor in teren :). Conform ultimelor date, centura Carei e la 87,21% procent fizic. In 2-3 luni ar trebui sa se termine, dar totul depinde de finantare.

Nu cred ca sunt suficiente 2-3 luni.
Se vede ca rampele la pasaj sunt doar la jumatate din inaltimea necesara.
Sunt anumite retele electrice care trebuie mutate, si se stie viteza de rezolvare a celor de la Electrica. Hartogarie mai multa decat munca.
Intersectiile cu drumurile care le intersecteaza sunt la stadiul de nimic (mai putin cel cu DJ 108M, unde e ceva mai bine decat nimic  :D) .
Ritmul de lucru a fost slab in 2015 si probabil asa va fi si in 2016.
Pana atunci orasul Carei e de toata groaza, ma refer la drumuri. Mai bine il sari cu parapanta decat sa cazi in gropile lui.  O:-)
Dar acest lucru s-a mai spus de curand pe forum.

nicolaem

pe la Cluj se discuta din nou de o posibila centura "urbana" in sudul orasului. Mega scumpa dar necesara pe termen lung.



Pt mai multe detalii, cei care aveti GE, aveti un kmz aici:

http://s000.tinyupload.com/index.php?file_id=00314599854294101322

bacovia

#3279
Incepe campania electorala.

Urmeaza tunelul pe sub oras, metrou, spital regional de urgenta si, probabil, teleportarea.

alin_simeriaveche

Quote from: alexd on January 19, 2016, 08:17:16 AM
Incepe campania electorala.

Urmeaza tunelul pe sub oras, metrou, spital regional de urgenta si, probabil, teleportarea.
:lol: :rofl:


TibiV

Mishto ultima frază... :(
20.000 mii lei este 5,29% din valoarea cu TVA.
Constructorul facturează cu TVA, aşa zice legea...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

StefanCelMare

#3283
Quote from: alexd on January 19, 2016, 08:17:16 AM
Incepe campania electorala.

Urmeaza tunelul pe sub oras, metrou, spital regional de urgenta si, probabil, teleportarea.

Centura Sud Cluj nu are treabă cu campania.
Este din studiul de mobilitate durabilă comandat de UE pentru polii de dezvoltare.
Boc a și spus foarte clar la ceva emisiune radio recent că centura sud nu se poate face din bugetul orașului.
Costurile de exproprieri sunt imense.
Păcat că am ajuns să râdem de astfel de propuneri.
Nu este nimic de râs acolo, este ceea ce ar trebui să fie într-o țară civilizată.
Toată lumea face mișto, că de, e ușor, dar propuneri realiste și soluții reale nu aud de la nimeni.
Nu este nicio glumă faptul că fără soluții reale traficul din Cluj, al doilea oraș din țară, se va duce naibii.

StefanCelMare

Legatura de la Tureni ar putea fi folosita de TIRuri. Pentru transportul auto personal nu cred ca va fi utilizata pentru ca ocoleste binisor.
Daca macar s-ar face, ca nu am mai auzit nimic de ea recent.