Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

FRS

sunt din Suceava Adi, si iti spun ca nu se mai lucreaza nimic de luni bune. Se mai lauda unii din mai marii zonei ca dau drumul la o bucata din ea (vreo 7 km), dar eu zic ca prea curand nu. Din ce se aude niste bani ar fi alocati de la buget, dar nu stiu ce sa zic.
Ce e interesant insa, prin 2009 cand am lucrat ca subantreprenor pt SCCF ma imprietenisem cu project managerul de aici. Imi spunea ca au capacitatea tehnica sa termine lucrarea intr-un an, si uite ca au trecut in total 6 ani si nici urma de masina care sa circule pe centura.

alecu26

CCCF astia sunt groaznici...au o mare vina inclusiv pentru ca nu e gata acum lotul 3.

In alta ordine de idei...la Stei avem inca o amanare pana pe 08.08 cred.
Drumurile noastre POATE;

florin74

07.08.2014
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000317452&id_inst=2

Sunt tare curios daca se descurca COPISA cu 2 lucrari nu tocmai usoare. Inclin sa cred ca nu.

FRS

acum 2 saptamani am trecut pe lucrarea lor (Copisa) care o au in executie. intr-un an si ceva, n-au facut mai nimic, la care mai adaugi ca lucreaza cu niste subcontractori ce au utilaje de pe vremea impuscatului. misto nu?

Remus_av

Quote from: Puffyk on July 28, 2014, 08:41:40 AM
Nu mi-a venit sa cred!!!!
Am venit ieri seara de la mare si, cand era gata sa reduc viteza pentru a nu intra in casa fantomelor, surpriza!!!!...casa fantomelor nu mai este! A fost daramata!!!! Este vorba de celebra cladire lipita de centura, intre DN2 si primul pod peste calea ferata, pe stanga cum mergi spre A2....
Nu am avut prezenta de spirit sa scot aparatul dar poate ne ajuta vreun coleg de forum....
Dumnezeu sa o ierte, ca mult si degeaba a mai trait!!!!
Confirm si eu ca a fost daramata, ieri la ora 17.00 am venit de la mare catre Brasov si se lucra destul de bine, era daramata, si se incarca molozul, se asfalta si pe bucata in lucru, erau la ultmul strat pe celalalt sens ramas, spre A2.

alecu26

Quote from: FRS on July 30, 2014, 11:22:59 AM
acum 2 saptamani am trecut pe lucrarea lor (Copisa) care o au in executie. intr-un an si ceva, n-au facut mai nimic, la care mai adaugi ca lucreaza cu niste subcontractori ce au utilaje de pe vremea impuscatului. misto nu?

si pe care oricum nu-i platesc. Doar uitativa cate procese de insolventa au deschise.

Centura Caransebes...a durat vreo 4-5 ani sa o termine. Un rahat de lucrare care trebuia facut in 12 luni.

Oricum acum nu cred ca mai sunt favoritii lui CNADNR...mai ales daca vor lua ambele loturi si vor fi jucati in picioare la centura TGM daca nu respecta termenele.
Drumurile noastre POATE;

jalemare

Narcis Neaga a spus la Digi24 ca portiunea dintre A1 si A3 a DNCB care nu este inca pe doua benzi va fi terminata in octombrie iar portiunea lipsa dinspre A2 in mai 2015. pana acum, in cativa ani, au reusit doar sa demoleze casa fantomelor  :lol:
sa-i vedem...

radutm

Ce se mai aude de Centura Careiului? Din satelit se vede deja traseul:

cont inchis

alecu26

Drumurile noastre POATE;

florin74

#1584
 ^ Cum suna.  :)
La fel suna "greci" prin anii 2000-2006.
Trebuia terminata de 4 luni. Daca o termina la anul, sa facem cheta si sa aprindem niste lumanari la prima biserica pe care o intalnim. Cireasa de pe tort e ca au si centura Alesd, parca tronsonul 1

alecu26

la carei parca erau ceva ezentis, puentes i calzadas...etc.

Ei acum testeaza piata....si o fac pe rand firmele spaniole. Dureaza pana se conving ca nu e aceasi mancare de peste si imbogatirea din spania nu o pot repeta aici.
Drumurile noastre POATE;

florin74

#1586
Grupo Industrial Magenta S.A-Assignia Infraestructuras S.A și S.C Transmir S.R.L - Carei

CONSINIT-MAGENTA -SK13 PATSTROY - Centura Alesd - lot 1

dr4qul4

cum naiba la ei fac 1000 km pe an si la noi doar dau rateuri?

Sau la ei au fost doar sub-sub-contractori, iar proiectele au fost facute de firme mari?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

au inchis piata si se lucra tot timpul cu profituri de 10-20% in care si sub-sub-sub-sub facea profit misto.

ideea e ca sunt asa tampiti ca nici nu si-au dat seama cat ia protejat statul spaniol si ca ei eu lucrat in sistem neconcurential.
Drumurile noastre POATE;

adigsm

Quote from: radutm on August 01, 2014, 10:32:29 PM
Ce se mai aude de Centura Careiului? Din satelit se vede deja traseul:

Nu se intampla nimic. Nu sunt utilaje, cel putin acum 1 saptmanana nu erau. Tot ce e decopertat incepe sa fie invadat de vegetatie.
Cam asta e situatia. Vise care se naruie.