Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

florin74

Cam la fel de aglomerat :) la ora aia. Poti si prin Bucuresti, pe  Splaiul Unirii. E mai scurt si s-ar putea sa faci si mai putin. Doar sa fi atent la radare pe Splai.

vancouver

La ora 4:30 AM eu as alege centura. Dar nu pentru ca ar fi mai rapid sau mai simplu, ci pur si simplu din respect fata de locuitorii orasului. Cu cat mai putine masini trec noaptea, cu atat mai putina poluare avem in oras (noxe + zgomot). In plus orasul fiind liber, ai tendinta de a merge repede, ceea ce inseamna risc sporit de accident si risc sporit de a lua un radar. De vazut nu ai ce sa vezi la acea ora prin oras.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

trifuhoria

Nu intentionez sa vizez nimik, doar sa ajung cat mai repede...am 2 copii care o sa doarma tot drumul, si o jumate de ora face conteaza...Ms amandurora..o sa intreb pe statie cand ma apropii...

Ionut

Daca la 4:30 esti in oras, mergi prin oras. La ora aia e liber orasul, abia pe la 6:30 incepe sa se mai aglomereze. La 4:30 esti tu si taximetristii, deci drumul cel mai rapid e cel prin oras, pe Splai.

dr4qul4

Intre orele 22 si 6:30 poti treci linistit pin Bucursti in orice perioada a anului.

Vara se poate trece linistit aproape la orice ora cu exceptia 7-10 si 18-21, dar ocolind cateva puncte extrem de aglomerate: citymall, unirii, televiziune, dimitrov-iancului-dristor,

Dar si centura se aglomereaza la aceleasi ore la intersectii deoarece sunt foarte multi care fac naveta: A1, dn1A, dn2, splai, popesti-leordeni si mai ales domnesti.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

trifuhoria


rocklee

multumesc de sfaturi la toti ..sunt si curios cum stau lucrarile la centura ....nu am mai fost in bucurest demult de tot...de la un derby dinamo steaua ...ooo ce vrmurii.....:)

Ionut

Horia, ai grija ce zici pentru ca noi nu uitam. Rocklee, poate la intoarcere intri prin oras, recomand o tura daca n-ai mai fost de mult timp (zonele centrale, evident). Poti lasa masina undeva si iei metroul si te plimbi... recomand zona SkyTower - ai mall pentru sotie si copii si turn pentru tine plus pasaj frumos. :p Sunt multe zone unde merita sa ajungi, era doar o idee.

Drum bun si distractie frumoasa! :cheers:

ghrt

Am trecut ieri pe DN CB. Pe bucăţile dintre Voluntari şi A2 pe care se lucra terasamentul s-a turnat între timp asfalt, a fost deviată circulaţia pe acolo şi acum se reabilitează sensul vechi de mers.
Cont (aproape) inactiv.

Puffyk

Nu mi-a venit sa cred!!!!
Am venit ieri seara de la mare si, cand era gata sa reduc viteza pentru a nu intra in casa fantomelor, surpriza!!!!...casa fantomelor nu mai este! A fost daramata!!!! Este vorba de celebra cladire lipita de centura, intre DN2 si primul pod peste calea ferata, pe stanga cum mergi spre A2....
Nu am avut prezenta de spirit sa scot aparatul dar poate ne ajuta vreun coleg de forum....
Dumnezeu sa o ierte, ca mult si degeaba a mai trait!!!!

rocklee


Tavi

Acel DSV al Centurii Bucuresti? ... fie-i asfaltul usor :)

delacroix

Quote from: Puffyk on July 28, 2014, 08:41:40 AM
Nu mi-a venit sa cred!!!!
Am venit ieri seara de la mare si, cand era gata sa reduc viteza pentru a nu intra in casa fantomelor, surpriza!!!!...casa fantomelor nu mai este! A fost daramata!!!! Este vorba de celebra cladire lipita de centura, intre DN2 si primul pod peste calea ferata, pe stanga cum mergi spre A2....
....
Asta?

Puffyk

Nu imi dau seama...cred.....
Sa nu imi spui ca au construit-o la loc!!!! :o

adiarc

repet o intrebare , pe care am mai pus-o , acum vreo 2 luni
pe centura Suceava , au aparut ceva sperante de finalizare ?
de cel putin un an avem un tronson practic finalizat...si totusi ?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura