Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

@cristi5 - as zice mai degraba ca ala e portalul Racos Vest, nu Homorod. Sau eventual Mateias, caci vine dupa statia Mateias, pe sensul spre Sighisoara.

Cuneo

Gara Radna, se muncește la elementele decorative ale clădirii istorice









Se lucrează la pasarela pietonală și se montează gard despărțitor

















Lucru curios, se montează și trecere pietonală!







Hala de mentenanță cu liniile aferente


















Cetatean

^ pana la urma au renuntat la policarbonat la pasarele? E sticla? Nu arata chiar in ultimul hal de rau. Dar la cati bani s-au bagat in ele...se putea scoate ceva mai contemporan,nu atat de brutal...da vorba aia,nu te ninge,nu te ploua,tragi pe scari trolere cu oua...
Fata de alea din Vintu...astea-s din viitor :))

District EA

^^
Ceea ce pare sticlă, e policarbonat transparent. Lifturi, deși proiectate și în hălți, se vor monta doar în stații cu trafic mai mare de călători: Radna și Săvârșin, pentru loturile 2a și 2b.

Cetatean

^ lifturile o sa fie si pentru populatie? La Vinț umbla vorba ca seful de statie detine cheia pe persoana fizica...

cristi5

@pasadia

Mea culpa, cica i se spune "tunelul Homorod, portalul Racos Vest"

@Cuneo multumim de poze!

Cetatean

Va rog sa-mi scuzati nervii,dar oare in ce secol o sa ne trezim?
Cum naiba bagi pavaj dublu T intr-o forma dreptunghiulara. Rezulta zeci de taieturi!  Proiectantii si cineva de prin palatele alea de la cfr a auzit de pavaj autoblocant,dreptunghi? Horror!!!

dan tm

DAca in proiect scrie pavaj, cine stabileste ce fel de forme sa aiba pavelele?

adica ma gîndesc ca asa au fost aprovizionati muncitorii nu ca asa a cerut CFR SA.

Xenos


Cetatean

Nu,clar nu va ramane asa. Nu e terminat. Trebuie aranjat.
Probabil in detalii era dublu t. Si au aprovizionat in consecinta. In general materialele le aproba consultanta.
Dar proiectantii fac de multe ori niste aberatii. Cazul de fata. Dublu t intr-un dreptunghi!

Ca tot suntem la partea de "umblat" pe jos din proiecte; peroanele au pe ele ba16 sau masf 16! Stiti ce goluri raman in ala? Deja au sarit pietricele din el. Ce o sa faca,o sa il frezeze?
Sa nu mai vb de mizeria aia de cornier care il tine la margine.

Va dau un caz horror...daca se desprinde cornierul ala si il agata un tren? Smulge juma' de peron?



Konter

Cred ca e clar ca in intervalul  2024-2028 Predeal-Bv nu incepe fara PPP. Poate dupa 2030 sa inceapa si spre 2035-2040 sa fie gata, deci la vreo 30-35 de ani de cand s-a finalizat reconstructia pe primele segmente din Curtici-Constanta. Erau bune si niste simple refactii in unele locuri.

"Oficialii români vor prezenta investitorilor din Qatar proiecte privind dezvoltarea Portului Constanța și a terminalului cargo de la Aeroportul Traian Vuia din Timișoara, dar și pentru Autostrada Comarnic-Brașov și calea ferata Predeal – Brașov"
https://arenaconstruct.ro/proiecte-de-15-mld-euro-vor-fi-prezentate-investitorilor-din-qatar/

Cetatean

Eu is satul de povestile lu' astia. Si acu 15 ani cand eram la master tot despre vise din astea umede vorbeau. Coridoare,cat de importanta e Constanta pentru UE...ca finantare ca bla bla. Noi n-am reusit sa ajungem la o varianta cat de cat finala cu ce se intampla la Predeal. Si in timp ce suntem oarecum gata de la Constanta la Predeal si in urmatorii (sper eu 3 maxim 4 ani ) de la Curtici la Brasov...ne-am ales cu o noua "Margina" pe traseu. Cu o noua Valea Oltului. Cu un bottle neck. Cu o rusine!
Ne-am pierdut vointa in a face lucruri. Avem idei si le rostogolim, dar trec anii si pierdem zilnic ca n-avem infrastructura!
Azi citeam un articol despre niste pasaje dinte-un oras mare din tara. Am dat un google,aceeasi discutie in 2018.
O sa vina aia din Qatar sa ce? Aia isi fac infrastructura cu companii din Europa...gargara!
Ce le zicem,uite,avem un munte,vrem sa trecem pe sub el dar suntem incapabili si incompetenti administrativ. Va dam niste "petrol" la schimb,niste oi,numa faceti voi?
Sa fim seriosi! Administrativ suntem o tara bananiera!

traveler

Brasov - Apata



Apata - Cata



Cata - Sighisoara



(Filmat weekendul trecut)

Vlad94

Excepțional maraton! Mulțumim pentru filmări!

cristi5

@traveler exceptional filmat, multumim foarte mult pentru munca depusa!