Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ovii Stîngaciu

Vom vedea, eu sunt cu pozele acolo , a plus backview-uri  8) :)
Salut ! Am 20 ani și sunt un pasionat feroviar obișnuit din Brașov! Eu voi pune noutăți despre reabilitarea căii ferate Brașov-Sighisoara pe YouTube! Voi pune și poze pe forum așa că stay tuned! Dacă aveți nelămuriri scrieți-mi în privat!

rocklee


Ovii Stîngaciu

Super ! Se lucrează bine pe Simeria-km 614(611) . Sper sa vedem mai încolo că vor pune stâlpii noi de catenară pe Brașov Sighișoara.  :o :-[
Salut ! Am 20 ani și sunt un pasionat feroviar obișnuit din Brașov! Eu voi pune noutăți despre reabilitarea căii ferate Brașov-Sighisoara pe YouTube! Voi pune și poze pe forum așa că stay tuned! Dacă aveți nelămuriri scrieți-mi în privat!


subway

Eu totusi am o nelamurire, ce mama dracilor de solutie e asta cu nesfarsite poduri la firul apei?


rocklee

subway ....solutia aceasta sa neo spui tu ....pentru ca tu esti specealistul.... 8)

AlexxC

Quote from: subway on February 19, 2021, 04:11:11 PM
Eu totusi am o nelamurire, ce mama dracilor de solutie e asta cu nesfarsite poduri la firul apei?

Ce rost are sa faci podul cu mult mai inalt decat digurile Muresului? pana sa ajunga la pod, apa o sa deverseze peste diguri.
Poduri mai inalte inseamna terasamente mai inalte...toate astea sunt mai scumpe.

marcelbanu

^
Mă gîndesc că au o cotă undeva și încearcă să nu facă linia în valuri !
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

subway

Solutia corecta e sa faci poduri doar atat cat sa asiguri scurgerea fara probleme a apelor la cotele si debitele maxime de inundatii mari si restul terasamente consolidate si protejate corespunzator...

cristi5

Muresul face o sicana acolo, si cele 3 poduri taie de-a dreptul.

http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=14/45.912/22.775/0

Pe malul stang nu prea mai e loc (e DN si apoi deal), pe malul drept trebuia rasa localitatea Branisca pt corectat traseul.

stangabriel


Adica de ce s-a proiectat podul atat de lung, in loc sa se lase doar spatiu pentru debitul maxim. Intreb, e gandit pentru inundatii 1 data la 1000 de ani? La care debite se proiecteaza?

alecu26

Apele romane acolo unde sunt diguri te obliga sa ai culeile in afara digurilor. E logic. Digurile sunt calculate la 1% la fel si podurile de CF.

Nu sunt chiar la firul apei.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dan tm

Ma gindesc ca doar la podurile noi sau mai degraba la traseele noi exista obligatia asta.

motorzbh

Instalația de Centralizare Electronica Alstom de la Arad a cedat. Toate trenurile sunt întârziate de azi noapte. Instalația este încă în garanție. Recepția la terminarea lucrărilor a fost semnata cu mai bine de 100 de neconformități la presiunea conducerii CFR.