Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Dominik

You're in Steelers Country

Andi

Este vorba de doua tuneluri noi in lungime totala de 13 kilometri.

Dominik

Wow e ceva de lucru atunci, sunt curios daca se misca repede lucrurile si incep tunelurile inainte de cele de pe A1 Lugoj-Deva, lotul 2...la cat tergiverseaza acolo.  >:(
You're in Steelers Country

NGC

"Executie lucrari aferente obiectivului: ,,Reabilitarea liniei de cale ferata Brasov – Simeria, componenta a Coridorului Rin - Dunare, pentru circulatia cu viteza maxima de 160 km/h, sectiunea Brasov - Sighisoara, Subsectiunea 2. Apata - Cata""

Quote from: NGC on May 03, 2019, 01:10:24 PM
Quote from: NGC on March 29, 2019, 11:53:44 PM
Cele 2 contestatii depuse la CNSC dupa desemnarea initiala a castigatorului au fost respinse. Este vorba despre contestatiile asocierilor AKTOR + ALSTOM + ARCADA si PIZZAROTTI + ICTAS.

Pregatiti-va de CAB. ;)

Nu am mai citat toata telenovela, dar o puteti reciti daca urmati mesajul de mai sus.

Dupa cum era de asteptat, asocierea AKTOR + ALSTOM + ARCADA a facut recurs.

Quote from: florin74 on May 24, 2019, 08:28:32 AM
NGC, cred ca la asta te referai acum 2 zile.
Oricum, mai este mult pana la semnarea contractului. Inca nu s-a terminat.

La asta ma refeream, dar nu am putut sa intru pe forum in ultimele zile.

Avem asadar decizia CAB.

22.05.2019

Quote
Tip solutie: Recurs (alte soluţii)
Solutia pe scurt: Respinge plângerea, ca nefondată. Ia act de renunţarea petentei la judecata cererii de suspendare a procedurii de atribuire. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi 22.05.2019. Cu opinie separată. Admite plângerea. Dispune reluarea ofertelor.

Pe de alta parte, avem doua contestatii de la asocierea FCC - ASTALDI, una pentru o solicitare de clarificari, si una pentru respingerea ofertei, dar la a doua au renuntat, asa ca probabil nu va mai conta nici prima.

Va tin la curent cu evolutia telenovelei pe masura ce primesc informatii.

Ionut


razvan96

Adica plangerea Railworks (Alstom-Aktor-Arcada) este respinsa, ceea ce inseamna game over pentru Railworks, insa decizia nu s-a luat in unanimitate.A existat si o opinie separata.Daca FCC-Astaldi renunta la contestatia la CNSC, Alsim Alarko a castigat si se va putea semna.

NGC

"Reabilitarea liniei de cale ferata Brasov- Simeria, componenta a Coridorului Rin - Dunare, pentru circulatia cu viteza maxima de 160 km/h, sectiunea Brasov - Sighisoara, subsectiunile :1. Brasov -Apata si 3.Cata- Sighisoara"

Quote from: Ionut on May 21, 2019, 12:47:01 PM
Legat de capetele Brasov-Sighisoara, stim ceva vesti despre declararea noului castigator?!

Quote from: NGC on May 21, 2019, 01:55:47 PM
Am eu ceva vesti, dar mai asteptati pana poimaine si le dam pe toate impreuna.

Am uitat ce era mai important.

Quote from: NGC on January 23, 2019, 10:53:17 PM
Trebuie reevaluate ambele oferte, adica ALSTOM si STRABAG. Dupa reevaluare se va emite un nou raport al procedurii si o luam de la capat cu alte posibile contestatii.

CFR "reevalueaza" oferta ALSTOM si le cere acum sa clarifice lucruri in plus, desi prima data au zis ca e totul acceptabil, asa ca ALSTOM a contestat acum la TB.

Ionut

Cum adica "le cere"? Au descalificat oferta, sau cum? Pur si simplu le cer documente/explicatii si Alstom a contestat ca le cer documentele?

NGC

STRABAG a trimis niste documente la CFR prin care le "demonstreaza" ca ALSTOM nu ar respecta cerinta de calificare privind experinta similara, iar acum CFR le-a cerut sa clarifice aspectul asta, desi in etapa de evaluare tehnica (plus DUAE), nu au avut nici o obiectie si totul a fost acceptabil.

Vice33

E o luptă observ între Strabag și Alstom. Aceste lucruri, clarificări, documente "doveditoare", împing mult durata așteptărilor noastre, legal sunt din ce înțeleg, permise.


La anul în vară vom avea oare desemnat final câștigătorul pentru cele 3 secțiuni? În acești 2 ani de așteptări puteau sa facă un RK pe Brașov-Sibiu măcar, sau chiar pana la Săliște.

District EA

Bârzava - Bârzava Nouă - mai 2019, într-o lună ar trebui să se circule pe linia nouă.

District EA



nenea_hartia


Vice33

La km 614-Radna care mai e situatia? Acolo pot termina buclă și racordul la Păuliș. De ce nu au făcut ceva pana acum...? Terasamentul e de un an acolo. Au probleme cu mobilizarea?