News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

motorzbh

Daca doriti sa revedeti Procesul verbal de receptie al lucrarilor la terminarea lucrarilor de la Arad.




Powered by API/PUM imgur uploader

A se vedea a doua neconformitate.

subway

Aha, au mutat mortii in anexa...
>:(
AFER ce a zis?

dr4qul4

"parcursuri incompatibile"  e un mod elegant de a ascunde "posibilele ciocniri frontale intre trenuri"
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

motorzbh

Doar nu crezi ca avem autorizație de punere în funcție de la AFER?

Cetatean

AFER ce sa zică? Zice ca sed bine pe fese, ca imediat iasă toți la pensie. O alta autoritate mâncătoare de bani care nu rezolva nimic altceva decât sa mai pună o căruță de hartogaraie peste cea existenta.
În general rezolvarea problemelor menționate mai sus se face prin mediere. Recunoști ca ai greșit,ca ești incompetent, dara la nivel de chefere și antreprenori constructori manageri cu nasu pe sus,n-ai sa vezi asa ceva.
Spun asta,pentru ca de ambele părți exista un total dezinteres în a debloca și rezolva aceste probleme.
La aia la de la cefere le convine ca au treaba sa trimită scrisori și la străini,ca e viata bună in România.

vancouver

Asta spun si eu in esenta. Practic trebuie facuta treaba aia de o cere @adiarc sa se faca la CNAIR: dati toti afara pana la ultimul si facuta alta structura de la zero. Aici nu ma refer numai la AFER sau la CFR, ci tot, absolut tot ce are legatura cu sistemul de cai ferate din Romania.

Nimeni nu contesta grava subfinantare din ultimii 30-40 de ani, dar asta nu e o scuza pentru orice.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

subway

Ramane cum v-am spus, nu semneaza nimeni nimic daca e cu tren contra tren.
Greseala e ca s-a facut proces verbal de receptie fara probele si testele care sa confirme ca instalatia functioneaza conform cerintelor.

TibiV

@subway,

cine si cate spagi o fi luat pentru asta...  >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

subway

Nu-mi permit sa fac astfel de supozitii fara dovezi <beton>, e treaba <organelor statului de drept>!
Dar tehnicienii care cer ca instalatia sa functioneze in siguranta au perfecta dreptate...

Adisan

In cele din urma am avut timp sa editez si aceste filmulete :) sper sa fie de folos si sa va placa ceea ce vedeti  O:-)

https://www.youtube.com/watch?v=twPyZXVCCBw&ab_channel=Adisan

https://www.youtube.com/watch?v=Q3sqB1gsZoI&ab_channel=Adisan

Aici din pacate mai aveam 25% din ultima baterie si am mers in forta. Scuze viteza :)
https://www.youtube.com/watch?v=A0GroO8gx_s&ab_channel=Adisan

motorzbh

Impresionante imagini. Sper sa ajung și eu acolo înainte sa lanseze podurile.

dorum

Io nu prea inteleg translatarea asta cum o fac elementele alea galbene hidraulice... Ridica in tandem si deplaseaza cum?

Ovii Stîngaciu

Update 31.05.2021Imagini noi de la Brașov. Au început să demonteze Magistrala 200. Calea ferată noua se va ripa (muta mai încolo) pentru a fi spațiu pentru stâlpii de catenară
Săpături














Șinele au fost scoase











Au început să scoată și traversele








Operațiunea de scoatere a traverselor






Powered by API/PUM imgur uploader
Salut ! Am 20 ani și sunt un pasionat feroviar obișnuit din Brașov! Eu voi pune noutăți despre reabilitarea căii ferate Brașov-Sighisoara pe YouTube! Voi pune și poze pe forum așa că stay tuned! Dacă aveți nelămuriri scrieți-mi în privat!

cristi5

Zilele urmatoare se lanseaza primul pod la Conop. Speram sa venim cu imagini :)

Adisan

@Cristi5 a spus directorul de la Astadi ca vor sa monteze ei o camera sa faca un timelapse :) eu cu drona nu prea cred ca am ce face acolo la cat de putin avanseaza pe minut :)