Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Cuneo

Cuiaș, între Săvârșin și Toc















































Mai multe straturi de piatră spartă, subiect de discuție pentru cunoscători.












marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

subway

Se obseva clar diferenta de culoare intre piatra sparta bazaltica si balastul calcaros

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

Pod Brănișca...





























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

Zona podurilor de la Vețel...











































Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Ovii Stîngaciu

Salut ! Am 20 ani și sunt un pasionat feroviar obișnuit din Brașov! Eu voi pune noutăți despre reabilitarea căii ferate Brașov-Sighisoara pe YouTube! Voi pune și poze pe forum așa că stay tuned! Dacă aveți nelămuriri scrieți-mi în privat!

cristi5

Multumim de poze!
@marcel banu, tablierul podului nou de la Vetel l-ai vazut pe undeva? Sau nu l-au adus inca?

marcelbanu

^Nu l-au adus !
Au curățat zona, probabil urmează cît de curînd să înceapă să ajungă componentele...
Sînt în zonă, cu ochii pe ei !

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Adisan

Astazi incerc sa ajung in zona Mintia-Campuri Surduc, poate si putin mai departe, sa vedem cum am timp si cum ma incadrez cu bateriile la drona :)

cristi5

Multumim si spor!

Pana la Campuri Surduc e cam vechiul aliniament, doar niste curbe indulcite.

Gara Campuri Surduc poate fi interesanta, se vede diferenta de nivel intre linia noua si cea veche (linia 1)

Apoi e un pod peste Mures la Burjuc, cred ca e montat deja de Arcada

Zona de maxim interes este zona cu tunel si polata de la Sălciva (Aktor). E si o gara noua. Daca ajungi acolo poti traversa Muresul (la Zam de exemplu sau pe A1 iesi la Grind pe DJ707A) sau poate poti ramane pe DN7 pe malul drept al Muresului si sa lansezi drona de acolo.

Dupa Zam, in dreptul localitatii Petris e un alt pod peste Mures, nu stiu in ce stadiu e. Cred ca Aktor raspunde de el. Parca e tablierul adus dar nu cred ca e montat.

Adisan

@Cristi5 am filmat duminica si am facut acea bucla de care spuneai mai sus. Am iesit de pe autostrada pe la iesirea Dobra si am mers pe malul stang al muresului (sens de mers spre Arad), incepand de la Burjuc pana la podul dintre Salciva si Ilteu, dupa care m-am intors pe Zam-Tataresti-Campuri Surduc-Ilia, unde am filmat 95%+ din tot acest traseu :)
Acum doar timp sa le descarc si sa le editez imi trebuie :) incerc de maine sa ma apuc de ele :P
PS: iti trimit pe mail 3-4 poze ca nu stiu cum sa le incarc aici  :-[