Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Super mișto filmările, felicitări. În cazul șantierelor lungi e foarte util să ai pe cineva cu tine care să conducă mașina în lungul șantierului, în timp ce pilotezi drona deasupra mașinii. Altfel e criminal să faci 80 de km de unul singur, vorbim de 10-15 puncte intermediare în care trebuie să plimbi drona înainte și înapoi.

Subțirică mișcarea, mă așteptam la un avans mai serios de la vizita API în special la infrastructurile podurilor peste Mureș. Arcada le dă clasă, azi-mâine termină și al doilea pod peste Mureș și Astaldi nu reușește să îl lanseze pe primul.

subway

Horia, din informatii <pe surse> italienii si-au luat vacanta in august si s-au dus sa-si vada familiile ca n-au mai dat pe acasa de la Craciun!
Ar putea fi si asta o explicatie pentru ritmul mai scazut...

traveler

^^
Mersi!

Da, dar am fost singur si nu am vrut sa folosesc drumuri de santier si nu am vrut sa perturbe muncitori sau sa ma rupt masina pe drumuri de pamant....  :p

Ah ah "10-15"....cred ca am facut undeva la 30 de zboruri diferite :D (din cauza ca sunt multi copaci,..... si CF nu este intotdeauna in linie dreapta....), dar e okay.

horatiu.cosma

După cum se observă pe filmări, nu prea ai fi avut pe cine să perturbi  :D. În general drumurile tehnologice pe cele 2 șantiere sunt ok chiar și pentru mașini cu garda normală, dar până la urmă decide fiecare pentru propria mașină până la ce nivel de asfaltizare e dispus să coboare  :lol:.

cristi5

@traveler acum inteleg mai bine efortul tau si-ti multumesc inca odata!!

Pe Ilteu-Gurasada e Aktor (nu doar Arcada) deci probabil lalaiala. De-asta ar fi interesant daca ajunge cineva acolo.

District EA

@traveler Foarte faine și interesante filmări, pentru că nu am mai avut filmări integrale pe cele doua subtronsoane. Mulțumim. Peste 40% realizări pe 2a și 2b.

Phenol

Sa ne intoarcem putin la Coslariu unde lucrarile in gara Podu Mures sunt pe terminate, a mai ramas in lucru podul vechi:



19.08.2020

Gicuta2003

Dacă coridorul era proiectat pentru 200km/h era alt ceva :) P.S Faina filmarea

Andi

Am mers si eu acum cateva zile prin zona. Inafara de zona Coslariu, de la Sighisoara pana la Podu Mures totul este in mare parte finalizat, s-a montat toata semnalizarea si majoritatea corpurilor de bariera, ramanand doar cumpenele si semnalele luminoase. Se pot adresa niste intrebari catre CFR Infra privind termenele de finalizare, avand in vedere stadiul avansat al lucrarilor pe Sighisoara-Simeria?

athosga

Am impresia ca au facut o gara noua pe racordul spre teius. Care-i e scopul? Sper ca ceva de genul ca tranurile cu vagoane spre/dinspre Cluj nu mai intra in Teius. Cu manevra aia se pierde 30+ minute.

Andi

Coslariu Pod Mures a existat si inainte, fiind folosita pt stationarea marfarelor. In prezent un singur tren lasa vagoane in Coslariu pt Cluj (346-12539) si logic si normal ar fi ca dupa finalizarea lucrarilor trenul Dacia sa circule pe varianta de viteza Cistei-Santimbru iar trenul 1539 sa revina ca tren independent.

Vlad94

Din ultima filmare a lui AlinC din 29 iulie, linia de pe racordul de viteză nu era racordată înspre Coșlariu.
Quote from: AlinC on July 29, 2020, 10:50:32 PM
Varianta Coslariu:


Poate va avea timp să facă o nouă filmare, pentru a vedea progresul actual.

Elful821

In data de 08.09 se deschid liniile 4-6 reabilitate din Mintia si firul II de circulatie Mintia - Branisca. Linia 3 din Mintia se inchide pana pe 09.05.2021. Liniile 1 si 2 raman functionale doar cu tractiune diesel. De asemenea din 08.09.2020 ora 18.00, circulatia  trenurilor de marfa cu tractiune diesel si electrica se face pe fir I Deva - Mintia, in statia Deva pe liniile 3-6, in statia Mintia pe liniile 4-6, in statia Branisca pe liniile 2-4, pe fir II Mintia - Branisca, pe fir II Branisca - Ilia si pe liniile 1-4 din statia Ilia.

Andi

Recent s-a inchis firul 2 Brasov-Bod si deja s-a demontat catenara in statia Stupini si spre Brasov.