Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Harry

Se reface cap coada si se consolideaza pasajul subteran si se inlocuieste toata CF

TibiV

Quote from: Sorinus on February 24, 2020, 12:04:45 PM
Intre timp, se fac peroane moderne in camp la Conop, Barzava, etc...

Sper sa nu vada frunzaverde postarea ta....  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

DarkPeace

Doua poze de pe pasajul peste Varianta Coslariu din weekend
Au ajuns la faza de montare a suprastructurii.

Spre Blaj


Spre Alba Iulia



Powered by API/PUM imgur uploader

Harry


Harry


Phenol

@Harry: mersi de informatii.

Acum imi aduc aminte ca in Septembrie cand am fost la Constanta deja era un afis in gara cu aceste lucrari. Totusi, ma intreb unde sunt muncitorii, unde sunt utilajele?

Interesant ca linia 5 nu este inclusa in reabilitare, probabil ca nu s-ar justifica pentru traficul din cursul anului.

myid

peroanele nu sunt incluse in upgrade, nu?
Macar sa le reabiliteze sumar si tot ar fi o îmbunătățire....

alinuttt

Nu cred, pentru că gara Constanța este inclusă într-un amplu proiect de modernizare a peste 40 de stații CF de mare importanță. Actualmente se elaborează SF pentru respectivul proiect și sperăm ca la finele anului sau la începutul anului următor să avem lansată licitația de proiectare+execuție.

Sincer nu înțeleg de ce s-a procedat la reabilitatrea liniilor și tunelului pietonal din gara Constanța, pentru că oricum urma să fie reabilitată. Exact aceeași situație și la Miercurea Ciuc unde au refăcut anul trecut peroanele cu toate că stația e inclusă in proiectul pe fonduri europene despre care ziceam mai sus.

Harry

Pe mine cel mai mult ma irita faza ca nu a fost prinsa in proiect inlocuirea scarilor alora cu benzi rulante inclinate cum e la mall. Lumea trebuie sa se care cu bagajele pe scari la aproape 90 de grade.

ionut.damian

S-au apucat de aceasta lucrare din simplul motiv ca, pana se finalizeaza SF-ul + licitatia pentru executia lucrarilor de modernizare a garilor, am mai fi avut de asteptat minimum 3 ani. Conform proiectului pentru actuala lucrare, se va instala suplimentar un sistem de acces pentru persoanele cu dizabilitati.

Sorinus


Harry

@ionut damian sistemul ala de fapt e un lift din ala de se motneaza pe balustradele de scari. @Sorinus absolut nimic

kitsune

Locomotiva aia e cu acumulare înmagazinare de abur (am pus poza pe undeva pe forum mai demult). Am găsit, aici.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

^^ Era folosita la depozitele de petrol din Ct. De altfel a fost restaurata de niste amici de ai mei de la Oil Terminal, pentru ca era a Oil si dupa aia au donat locomotiva ca sa fie expusa in gara

marcelbanu

km489+900 - km490+500 halta Termocentrale Mintia devenit sit arheologic...







































Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !