Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

alecu26

Statul plateste despagubiri. Doar ca la functionarul roman, pe buna dreptate, ii e frica ca le plateste din buzunar.
Drumurile noastre POATE;

Phenol

Din articolul de mai sus:

QuoteNota avertizează asupra riscurilor de pierdere a finanțării CE. ,,În cazul nerespectării acestor condiții de semnare a contractelor de execuție lucrări în termenele asumate, contractele de finanțare nu vor fi prelungite, iar întreaga sumă de 1,3 miliarde alocată României va putea fi retrasă și redistribuită către finanțarea altor proiiecte în cadrul unei noi aplicații CEF", avertizează autorii materialului informativ.

In documentul "oficial", punctul j.





Se pare ca va fi un CEF 2.


Andi

2 ani de cand s-a semnat contractul, ce au pazit pana acum?  :bash:

rocklee

 :o :o

nu stiu daca a  mai fost pusa ....o filmare acelor de la fccc-asaldi

cristi5

Fain! La Mintia inca par blocati in arheologie.

La 2:28 (chiar dupa podul DN Soimus) e un pod luat de ape... de cati ani?

alecu26

La Mintia la castru e destul de groasa. Au contractat cu o firma la un pret de dumping care evident nu a putut face ce e necesar pentru descarcarea arheologica a castrului roman.
Nu cred ca se va debloca foarte curand. Nu stiu toate detaliile...dar s-a complicat mult situatia acolo.
Drumurile noastre POATE;

TibiV

Stiu ca a postat si rota in alt topic, insa mie asta mi se pare topicul corect.

Dar au dat-o cu manta, adica despre tronsonul Brasov - Sighisoara, CFR SA citeaza.... Agerpres!  :lol:
https://www.facebook.com/cfrinfrastructura/posts/2864659496902233
Quote
București, 18 octombrie 2019

Marius CHIPER, Director General CFR SA: Suntem îndreptăţiţi să semnăm contractul pentru tronsonul Braşov-Sighişoara, deoarece pierdem finanţarea de 800 de milioane de euro

https://www.agerpres.ro/economic-intern/2019/10/18/chiper-cfr-suntem-indreptatiti-sa-semnam-contractul-pentru-tronsonul-brasov-sighisoara-deoarece-pierdem-finantarea-de-800-de-milioane-de-euro--387694

Adica n-a zis CFR, a zis Agerpres... 8)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

^^^

Se refera la licitatia asta, "Reabilitarea liniei de cale ferata Brasov- Simeria, componenta a Coridorului Rin - Dunare, pentru circulatia cu viteza maxima de 160 km/h, sectiunea Brasov - Sighisoara, subsectiunile :1. Brasov -Apata si 3.Cata- Sighisoara".

Tot aici avem saptamana viitoare termen pentru inca 2 recursuri. Nu am uitat ca am zis ca o sa fac un rezumat, dar o sa astept sa vedem ce se va intampla saptamana viitoare.

Dagda

Deci cat timp saptamana viitoare instanța nu decide vreo anulare cu totul a procedurii, se cam pregateste semnarea contractului pt reabilitare caii ferate Brasov Sighisoara s1 si s3... sau asta s-ar incerca

marcelbanu

Vineri, 18 oct. 2019, pe la orele 08:00, pod Brănișca, M200 km493+900, în așteptarea lui 1837 și 1821...

Cabina paznicului...
Arhitectura veche va fi distrusă...


Capătul podului dinspre Brănișca, firul unu, sens Arad - Simeria


Ambele poduri peste Mureș


Se vede firul unu și traseul noii linii, sensul Arad - Simeria, vedere spre Arad


Aici m-am întors 180 de grade, vedere spre Deva














Soarele a dat puțină culoare, nu puteam rata...


Cabina paznicului


Intersecția vechiului cu noul...




Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Andi

Tare interesanta va fi trecerea de pe varianta veche pe cea noua, sunt curios cum vor face. Ma gandesc la o inchidere total a liniei cateva zile sau daca e posibila o inflexiune de pe firul 1 nou dinspre Vetel pe firul 1 vechi spre Branisca care sa fie folosita cat timp lucreaza la firul 2.

marcelbanu

@Andi
Așa ceva s-a făcut la ieșirea din Deva spre Arad la km 482+900...



Spre Arad...


Spre Deva...


P.S. În prezent firul unu este scos, terasamentul nou tasat, se ,,plantează" stîlpii catenarei și se așteaptă piatra spartă...

Spre Deva...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Phenol

@marcelbanu: mersi pentru poze si pentru efort. La Branisca ai ajuns? Stii cumva daca au deschis linia 2?

In alta ordine de idei, eu tot astept 1837 si 1821 dar se pare ca intarzie foarte mult.

Cetatean

In Branisca s-a refăcut linia 1, o sa ii dea drumul în curând.