Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.


c o r v i n

Nu ai de ce să-mi mulțumești, e o obligație plăcută ptr mine de a vă ține la curent cu ce mai mișcă pe aici! Oricum, mi-aș dori să fiu mult mai consistent cu info, dar nu-mi permite timpul să "vin" mai des aici!...

c o r v i n

Se vehiculează vreun nou termen privind inaugurarea tunelului Turdaș?

Ionut

^ Eu unul nu am auzit nimic, ramasese sa primesc un semn de la CFR cand se decide data inaugurarii.

marcelbanu

M200, km484+000 spre km 483+000 sensul Arad - Deva, intrarea în Deva...
Se realizează gropile pentru stîlpii catenarei...







































Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

Gara Deva, sensul de la Arad spre Simeria...























































Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

florin74

Noua serie de facturi la CFR, 58 mil Astaldi (2 loturi), 53 FCC (2 loturi), 8.5 mil Swietelsky, 3.4 mil Pizzarotti

Lejer anul asta 1 mld lei cheltuiti pe coridorul IV, CFR salveaza absortia de fonduri UE  :lol: :lol:

Phenol

Cand suma totala a investitiei depaseste 7 mld si tu ca beneficiar ai trecut in contract 3 ani pentru implementare acei 1 mld pe acest an sunt foarte putini.


razvan96

3 ani vad in tabelul cu stadiul lucrarilor.Oricum, asta e chestie de forma, e important sa terminam pana in 2023.Dezastrul il vedem daca intram pe fond.Ideea de absorbtie de dragul absorbtiei nu cred ca mai trebuie acceptata, le da apa la moara sa continue cu proiectele astea cvasiinutile.Si asa primesc destula apa la moara din faptul ca ministrii stau 10 luni, timp in care abia au timp sa inteleaga ceva, pentru ca e clar ca vin total pe langa subiect, si evident ca lauda desfasurarea lucrurilor cand aud "avem semnate contracte de x miliarde de euro".Mie mi se pare mult mai periculoasa situatia ca la CNAIR, unde oricum nu cred ca la 31 decembrie 2023 va fi absorbtia procentuala mult sub CFR.Pur si simplu la CNAIR proiecte mari au demarat mai tarziu asa ca si sumele vor veni mai spre finalul exercitiului (2021-2023)-PiSi, Pod Braila, CraPi, DNCB+A0, A3.Dar macar acolo nu putem spune ca trebuia sa cheltuim pe altceva, singurul proiect care putea fi in fata unora din lista de mai sus era A7 dar stim care e situatia.

Phenol

QuoteCOMUNICAT DE PRESĂ


CFR SA și Asocierea RAILWORKS au semnat contractul pentru modernizarea

subtronsonului Cap Y Ilteu – Gurasada 


Bucureşti, 23 noiembrie 2017

Compania Națională de Căi Ferate CFR S.A.și Asocierea RailWorks au semnat contractul de lucrări în valoare de 1.498.976.758,87 lei pentru modernizarea infrastructurii și suprastructurii feroviare pe subtronsonul (2c) Cap Y Ilteu – Gurasada, situat pe Axa prioritară TEN-T 22 (Coridorul Rin-Dunăre, ramura nordică) Nürnberg-Praga-Viena-Budapesta-Curtici-Simeria-Brașov-București-Constanța.

Contractul are ca obiectiv modernizarea a 22,34 km de infrastructură și suprastructură feroviară pentru circulația trenurilor de călători cu viteza maximă de 160 km/h, lucrări de terasamente și consolidări pe întreaga distanță, construirea a 15 poduri (dintre care 2 peste râul Mureș), 17 de podețe, 1 pasaj superior, 3 pasaje inferioare, 2 tuneluri, lucrări civile în 4 stații de cale ferată (inclusiv halte comerciale/puncte de oprire), lucrări de electrificare și energoalimentare precum și lucrări de implementare a sistemului de siguranță a traficului ERTMS (ETCS nivel 2+GSM-R).

Sursa de finanțare este asigurată din fonduri nerambursabile și de la bugetul de stat, iar termenul de execuție este de 3 ani, la care se adaugă perioada de garanție de 2 ani.

Sursa: cfr.ro

Si asta era ultimul contract semnat de pe Arad - Simeria.

Problema este ca in ritmul actual ne va ia cel putin 6 ani pana cand terminam, adica sfarsitul lui 2023; dar la CFR de la 96% se ajunge foarte foarte foarte greu la 100%.
Probabil e prea devreme sa ma pronunti, si sper sa ma insel dar am impresia ca si Arad - Simeria va fi fazat.

florin74

Eu as zice ca doar lotul lui Aktor risca sa fie fazat. In rest, doar daca se intampla ceva neprevazut, sa intarzie Astaldi si FCC. Totusi mai sunt 4 ani si mobilizarea e buna pe toate loturile.

cuculean

Din surse neoficiale se aude ca inaugurarea tunelului de la Turdas va fi facuta in Noiembrie.

mircea_ms

Deschiderea firului II Orăstie-Simeria , pe varianta nouă 6 prin tunelul Turdas, începând cu data de 29 10 2019 ora 13.40 (înainte de tren 2311) conform telegrama 75/16.10.2019. Sper sa iasa. Pe luni este prevazut sa se suprainalte LEA 20kV cu 2-3 m in functie de posibilitati, dupa care se va regla si suspensia catenara.

Dagda

https://clubferoviar.ro/document-loturile-1-si-3-din-brasov-sighisoara-au-ajuns-subiecte-de-dispute-politice/

1. Se poate semna fara se existe sentinta definitiva?

2. Daca raspunsul la 1 e da, ce se intampla in cazul in care curtea de apel decide o reevaluare?