Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

mastereve

S-a mai pus problema asta si la viaductele din cardul proiectelor de autorstrazi. Nu este o problema ca rugineste un pic fierul beton deoarece, odata astupat cu ciment, rugina isi opreste avansul datorita etanseizarii conferite de acesta

lupualb

Astazi aproape la aproximativ 4-5 Km de la iesirea din localitatea ZAM, inspre Arad, aproape de Mures. Cand am ajuns in zona atunci se descarca de pe o platforma acest utilaj. Se lucra si cu o foreza.




Cetatean

Simeria - Ilia merita o filmare.
Simeria - Deva
- pe câțiva km s-a ajuns la platforma pământ, substrat cale.
- s-a așternut și primul strat de piatra sparta.
- se montează stâlpii de catenare, traverse, șină.
Stația Deva
- pasaj Deva sunt 6 pile turnate pana la bancheta, se lucrează la zidul de sprijin culeea spre Mures
- pe liniile 4,5 s-a așternut piatra sparta primul strat și o parte din traverse.
- lucrări la peron liniile 3-4, pasarela și rampa militara.
Deva - Mintia
- stâlpi, traverse, șină și câteva schimbatoare montate.
Stația Mintia
- se lucrează la terasamente pentru liniile 6,7,8 și peron
Ilia - Mintia
- se lucrează la varianta noua de traseu, la terasamente.
- ceva lucrări pentru pilele de la podul 2
- consolidari în zona Bretea Mureșana


Phenol

Mersi rocklee de poze, duminica am facut si eu o plimbare la tunel.

Pozele sunt aproape aceeasi dar daca le am, le postez:

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader




Phenol

La urma, viitoarea halta:

(GPS)


(GPS)



Si noua trecere de CF de langa halta, care va fi la nivel.
(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

31.03.2019

nenea_hartia


Nelu63

Rocklle frumos fotoreportajul , mai un hop si se finalizeaza lucrarea.  Avem speranta sa circulam pe noul traseu anul acesta ? Multumesc pentru poze. :gj:

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

c o r v i n

Câteva poze din zona podului vechi de la Brănișca-Vețel! M-a mânat curiozitatea aici să văd dacă s-au apucat de lucru într-un segment cu "pretenții", știindu-se că, pe o porțiune nu foarte consistent de lungă, vor apărea vreo 3 poduri, dacă am înțeles bine! De lucrat, se lucrează destul de susținut, chiar dacă abia s-au apucat pe aici! Mai am o curiozitate legat de zona asta... Cum se va face trecerea de pe podul nou cf prin firul vechi ce duce acum spre Brănișca? Subtraversare, supratraversare, terasare la nivelul actual?...















Și vreo 2 foto cu vechiul pod dublu care, inevitabil, vă dispărea din peisaj la un moment dat, însă, demolarea lui, nu va fi deloc o bagatelă, dată fiind lungimea lui plus nivelul de "nervozitate" a Mureșului în acest loc!









Powered by API/PUM imgur uploader

marcelbanu

Podurile de la Brănișca, fotografii pentru amintiri...

Părerea mea este să se păstreze podurile așa cum sînt, să nu fie demolate,
cel de pe firul unu, sensul spre Arad, ridicat în jurul anilor 1865 - 1868...
Oricum, amîndouă poduri pot fi păstrate ca piese de muzeu...























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

cristi5

Daca e bine calibrat OSM pe plansa din proiect (nu stiu cat a reusit @RobertH), atunci podul vechi nu intersecteaza podul nou. In schimb traseul vechi intersecteaza podul nou...

http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=16/45.905/22.789/0

Sau de fapt traseul vechi trece fix la limita vestica a podului nou. Dar cred ca traseul vechi se desfiinteaza, trebuie verificat in capitolul "Terasamente"

http://www.cfr.ro/files/doclic/ReabilitareCurticiSimeria2c-3/TR.3_1/LOT%202/PODURI/desene/494+913.600/PLAN%20DE%20INCADRARE%20IN%20ZONA%20KM%20494+913.600.pdf





Powered by API/PUM imgur uploader