Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Phenol

Nu ai pierdut mare lucru pe Alba - Teius, in general e gata portiunea aceea cu exceptia zonei Coslariu. Poate ne povestesti si de linia Putna pe secundare.

Apropo de Coslariu, am uitat de acesta. Poza facuta cu foreza din 14.09 care era pe la ultimul pod (spre Alba) pe varianta noua:





Si o vedere de pe cetatea Sighisoara duminica (23.09): Trenul Bucuresti - Cluj

(GPS)

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

M200 între Deva şi Mintia, 26 sept. 2018...



Scuze pentru zgomotul vîntului din înregistrare.
Cu o mînă ţineam aparatul foto cu ailaltă mă ţineam de bară,
nu puteam astupa microfonul...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

II Modernizare M200, gara Deva, km 481, 27 sept. 2018...





















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

perfidus

Big like marcelbanu! Un adevarat tur de forta si pe rutier si pe CF!
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

florin74

Quote from: florin74 on September 01, 2018, 03:32:47 PM

24.08.2018
FCC-ALPINE-AZVI  (lot 1  : Sighisoara-Atel) :-93,50%
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO  (lot 2 : Atel-Micasasa) : - 91,80%
AKTOR-ARCADA  (lot 3 Micasasa- Coslariu): - 99,6%
PIZZAROTI (lot 4 :  Coslariu -Vintu de Jos ) : - 86,95%
SWIETELSKY-STRABAG-ALSTOM (Vintu de Jos-Simeria) : 94,23%
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 61% pe Coslariu Simeria
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 71% pe Coslariu Sighisoara

subtronsonul 2a: km 614-Cap Y Bârzava"  Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA 2.01%
subtronsonul 2b: Cap Y Bârzava - Cap Y Ilteu" Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA 0.28%
tronsonul 3: Gurasada – Simeria. : FCC- Astaldi 1.4%
subtronsunul 2c : Ilteu - Gurasada :  RAILWORKS (ALSTOM, AKTOR, ARCADA) : 0.6%

28.09.2018
FCC-ALPINE-AZVI  (lot 1  : Sighisoara-Atel) :-94,30%
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO  (lot 2 : Atel-Micasasa) : - 93,10%
AKTOR-ARCADA  (lot 3 Micasasa- Coslariu): - 99,6%
PIZZAROTI (lot 4 :  Coslariu -Vintu de Jos ) : - 87,28%
SWIETELSKY-STRABAG-ALSTOM (Vintu de Jos-Simeria) : 95,73%
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 62% pe Coslariu Simeria
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 72% pe Coslariu Sighisoara

subtronsonul 2a: km 614-Cap Y Bârzava"  Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA 4.01%
subtronsonul 2b: Cap Y Bârzava - Cap Y Ilteu" Astaldi S.p.A., FCC Construccion SA 1.97%
tronsonul 3: Gurasada – Simeria. : FCC- Astaldi 1.77%
subtronsunul 2c : Ilteu - Gurasada :  RAILWORKS (ALSTOM, AKTOR, ARCADA) : 0.65%

cristi5

Quote from: marcelbanu on September 29, 2018, 09:01:57 AM
@cristi5, pentru calea ferată există o pagină dedicată.
Caută la Magistrale, Magistrala Rin - Dunăre - Marea Neagră.
Am imagini între Deva și Mintia.
Alți colegi au pus imagini de la alte puncte de lucru
de pe M200...

In primul rand multumiri pt pozele Deva-Mintia!

Voiam sa zic ca m-as bucura daca colegii pot ajunge pe feroviar, pe trasee noi mai ales (mai greu accesibile, care nu se pot poza din tren sau de pe sosea) cum e si Turdas. Si daca API ar putea ajuta cumva acest efort.

Din multe motive:
- lucrari spectaculoase si complexe (si scumpe)
- urmeaza pe Mintia-614 cateva zone greu accesibile, de o parte si de alta a Muresului, dat fiind ca se va ajunge greu, poate e bine sa organizam ceva
- numarul de km de autostrada in constructie se va comprima destul de tare in urmatorii ani pt ca nu prea vin proiecte din urma
- CF ar putea degreva reteaua rutiera sugrumata, din pacate trendul e invers
- sustenabilitate

Stiu ca interesul pt CF e mai redus (vezi trendul mai sus), poate putem sa-l stimulam un pic.

@lex

Salutari,


Stie cineva cate linii si cate peroane vor fi in gara Deva ? Oare proiectul nu este publicat pe undeva ?


Multumesc!   :)


Phenol


Phenol

Am ramas putin in urma:








Powered by API/PUM imgur uploader

PS: da, in iulie s-a scazut progresul pe cele doua loturi

PPS: pe Sighisoara - Simerie Swietelsky a urcat pe locul al doilea :D

Cetatean

Salut.
Legat de tronsonul Simeria Gurasada, voi încerca să vă răspund la intrebari.
O sa încerc sa mai pun și poze, mai ales din zonele care au lucrări spectaculoase:
Varianta noua de traseu, podurile de peste Mureș, zonele de îmbunătățire, gara Deva și Simeria pasajele de la Deva, Mintia, Ilia, Gurasada.
Revin!


flashu74

@cristi5, ai întrebat despre lucrările din zona Turdaș. Pot să-ți spun că pasajul din dreptul gării Turdaș e aproape gata. Are asfalt și trebuie doar racordat la DN. Celălalt pasaj dinspre Orăștie e gata și se circulă pe el. Încă este semafor și sunt restricții deoarece a fost refăcută și o porțiune din DN pentru intrarea spre Turdaș. Referitor la tunel. Eu am fost acum vreo 2 săptămâni la Turmaș. Drumul trece peste tunel. În acea zonă era deja acoperit cu pământ. Bănuiesc deci că tunelul este gata. Acum ar mai fi trecerea circulației rutiere pe pasaj și realizarea bucății de la ieșirea din tunel până în zona gării Turdaș.

Cuneo

O mică completare la reportajul lui doru tm.  La Radna lucrurile se mișcă foarte greu.