Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Marius90

Poze proaspete cu lucrările din gara Arad..sau o parte din ele :)

Parcă incepe să semene cu ceva..


Vedere de ansamblu:




Se observă că au început lucrul la primele 3 linii. Linia 4 e montată în mare parte dar nu e folosită. Traficul se desfășoară pe liniile 5,6 și 7. În total cred că vor fi 12-13 linii.





Liniile noi:






O schiță cu accesul spre peroane:


Vedere de la peronul I:





Linia 4:



Noile peroane:



Viitoarea pasarelă:




Alte lucrări:




Toate pozele AICI

Ionut


MHN

Lucrarile au inceput luna iunie 2012, iar durata stipulata in contract ar fi de 27 de luni.
Deci candva prin toamna ar trebui finalizat proiectul garii Arad.

Marius90

Din ce știu eu..

Data începerii proiectului: Aprilie 2012
Data finalizării execuției: Iunie 2014

La cum arată acum, greu de crezut că vor termina la timp.


dorum


District EA

Si ca o completare a pozelor lui Marius, lucrarile din statia Arad, capatul spre Curtici
http://www.youtube.com/v/TiasgoR7SOo

Chagall

Gara Arad.

Poze de ieri (15.03.2014)









Mai multe poze gasiti aici.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

MHN

^^
Daca gasesti vreo fotografie cu panoul de identificare a lucrarii, te rog sa o postezi.
Multam.

bogdymol

^ Pe langa DJ Arad-Curtici (paralel cu CF) erau o gramada de panouri cu lucrarea, dar din pacate nu am facut nici o poza. Pe toate termenul de finalizare era Iunie (sau Iulie?) 2014.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Am cautat prin arhiva personala de poze si am gasit panoul intr-o poza din August 2012:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

florin74

Incepe sa se apropie de final si circul cu semnalizarea pe Sighisoara-Simeria
Thales a mai pierdut odata la CNSC, cred ca mai urmeaza contestatia la Curtea de Apel si daca pierd si acolo se poate semna contractul in toamna cu Alstom
http://cnsc.ro/images/stories/decizii2014/decizie_759.pdf

In alta ordine de idei, contestatiile PORR, LUJAN si SIEMENS de pe Km 614- Ilteu au fost acceptate de CNSC ( se refera la chestiuni privind experienta similara, care conform CFR trebuia indeplinita de un singur tert pe toate cele 6 tipuri de lucrari, iar cei 3 sustineau ca puteau fi cate un sustinator pe fiecare specialitate)
Procedura continua, nu e afectata.
http://cnsc.ro/images/stories/decizii2014/decizie_796.pdf

Marius90

Azi, Gara Arad.



madsnowman


bogdymol

Astazi se lucra la modernizarea liniilor si peroanelor din Gara Arad:















Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele