Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

iuli

Quote from: Marius90 on April 08, 2013, 04:07:28 PM
:D Se pare ca s-au apucat iar de lucru la pasajul de la C.E.T.

Astea trebuiau puse la Rutier la Centuri.
Oricum  :gj:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut


Marius90

Da, acel pasaj surprins de sursa ta trece peste CF aflata acum in reabilitare, cu toate ca nu se observa prea bine din aceste poze (vezi acelasi pasaj in pozele lui bogdymol de mai sus)...iar eu ma bucuram pentru ca am vazut 2-3 omuleti ce pareau ca lucreaza (din cate stiam lucrul la acel pasaj era oprit de ceva vreme din "lipsa de fonduri") :)

Marius90

Azi am profitat de vremea frumoasa si am dat o fuga pana la gara pentru o "sedinta foto":

Vedere in directia Curtici





Vedere in sens opus



Vedere de jos



























Scuzati daca am pus prea multe...dar nu am prea stat sa le aleg. :)

Ionut

:lol: n-o sa ne vezi pe noi niciodata ca ne plangem de prea multe poze. :D Sunt prea putine, poate mai faci. :p
Sunt din Arad? Nu am fost niciodata in Arad cu trenul, doar ghicesc. :)

Marius90

@Ionut

Da, e gara din Arad. Poze nu am mai facut de vreo luna pentru ca nu mi-a permis vremea (a plouat cat pentru tot anul). Daca compar totusi cu ultima vizita sunt chiar surprins cat au progresat. Sper sa o tina tot asa, sa am ce posta. :)

Numai bine!

iuli

Multumiri pentru poze!!!
Arata superb inspre Curtici. Nu stii, liniile 1-3 nu le modernizeaza?
Ar arata dezolant fara acele linii si mai ales tunelul ala cu scarile roase de timp, desi se potrivesc cu gara ;)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Marius90

Banuiesc ca lucreaza pe rand...termina mai intai lucrul la celelalte linii, dupa care se apuca de primele 3, pentru a nu da peste cap tot traficul (care este acum cam "inghesuit" ).

Si eu am impresia ca va iesi ceva frumos din toata reabilitarea asta..dar ramane de vazut. :)

iuli

Eu cel mai curios sunt în ce fel vor arăta acoperişurile peroanelor, sper să aibe un design vechi, să se potrivească cu ansamblul gării.
Parcă aş dori să revăd acele ghivece de flori care atârnau pe peronul 1 in suporţii cu lanţuri frumos vopsite...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Marius90

Cateva detalii despre proiect:

Contractul de execuție a lucrărilor de construcții
- Constructor: Asocierea: ALSTOM Transport S.A., Swietelsky Baugesellsachaft m.b. H, Astaldi S.p.A, Euro Construct Trading ΄98 SRL si Dafora S.A.
- Contract de execuție: nr.23/15.02.2012
- Valoarea contractului: 248 MEUR
- Termen de execuție: 27 luni
- Termen de garanție : 24 luni
- Ordin de începere a lucrărilor :15.03.2012
- Finalizarea lucrărilor: iunie 2014  (estimat)

Si cateva randari cu proiectul garii, gasite mai demult pe site-ul MT:







In ce masura se va respecta sau nu acest proiect, nu stiu sa va spun..:)

iuli

Ştiu rendering-ul ăsta... Sper să nu îl facă aşa, s-ar pierde enorm din frumuseţea gării :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

hentz

^^^
Mie imi place,iar refritor la frumusete mi se pare mai important cum se vede cladirea garii de afara din strada

Marius90

Cateva poze de astazi (Duminica, 14 Aprilie 2013) cu lucrarile de reabilitare ale coridorului IV feroviar.

Pozele vin ca o continuare a celor de acum cateva zile, cu lucrarile din Gara Arad si au fost facute intre punctele marcate cu A si B pe aceasta harta: http://goo.gl/maps/FwY73 (de-a lungul caii ferate, de la iesirea din Gara Arad pana la pasajul de la C.E.T.)


In departare se vede gara Arad.




Inspre Curtici













Marius90