News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

TibiV

O filmare de acum 5 zile de la CFR Infrastructura: Șantier lucrări feroviare Brașov - Sighișoara S1+S3, T2 - 2024


Oribila filmare... Zici ca este videoclip Michael Jackson...  :(
NU le-am dat "like".
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cetatean

Am avut drum pe la Zarnesti/Rasnov si cred ca acolo se fac elementele pentru tunel. Am vazut trei trailere cu elemente.

pasadia

Da, la Zarnesti se produc. Și această informație e cunoscută și scrisă aici pe forum de vreun an de zile.


pasadia

"avertizor de integritate"? Există așa ceva (ca funcție în cadru MT, nu ca pretenție pentru această situație?).

Cetatean

Eu inteleg ca cineva din minister s-a autosesizat ca constructorul nu a mai asteptat inca vreo 2 ani probabil pana sa semneze cineva din minister autorizatia de demolare...ba mai mult expertiza care a stat la baza proiectului s-a facut din birou. Cum altfel?
Sa nu mai zic ca in proiect era prevazut sa mai puna un etaj pe cladirea si asa obosita de vreme...
Cand au verificat,semnat si aprobat proiectul,i-a scapat la "avertizoru de integritate" asta,ca expertiza e praf? Probabil are "boala" pe vreun sef...

Lucrarile la cladirea din Deva cred ca au inceput in 2020? S-a facut cate ceva,si apoi au stat vreo 3 ani dupa experti,pareri,ideologii cand se vedea cu ochiu liber ca structura de rezistenta a cladirii era PRAF! Da no,directori,regionale,sefi interes zero. Uite asa,probabil receptia la cladire o sa se faca prin 2027? 2024 il consider dus. Daca n-au proiectul facut pentru cladirea noua. Fiind stiuta atat viteza cfr dar mai ales a constructorilor. 
La nici mai mult nici mai putin de 10 ani de la incepera lucrarilor...

Valix2RO

Buletin avizare restrictii 01.08 - 10.08, tronson Sighisoara - Simeria:
- O noua restrictie, de 80 km/h, intre Medias si Copsa Mica , firul I - 338.100 - 339.700 (iesire zona neutra si pana la Tarnava HC) - acea zona in curba - nu stiu de ce... chiar sunt curios, e semnalizata ca limitare.
- 80 km/h intre Copsa Mica si Valea Lunga, la 3 luni de la incident.
- Restrictii de 15 km/h la multiple aparate de cale din Medias (unele care nu au fost folosite in momentul in care se circula pe un singur fir...)
- Restrictie de 50 km/h la iesirea din Orastie spre Sibot, fir II, s-ar fi deplasat sina...

Visul celor 160 km/h intre Sighisoara si Simeria e tot mai departe.

In ultima perioada, trenurile IR acumuleaza intarzieri cuprinse intre 2 si 5 minute pe tronsonul Medias-Blaj.

Sursa: https://cfr.ro/ct-menu-item-116-2-2/

Off: Pe anumite tronsoane, linia incepe sa fie plina de vegetatie, culmea, unele la doar 2-3 ani de la inaugurare: Micasasa - Coslariu si Coslariu - Vintu

Ovii Stîngaciu

Poze cu lucrările de pe tronsonul Brașov- Sighișoara văzute din tren (8.07.2024). Am mers cu primul tren de dimineață (R3501 Brașov- Mediaș)
[Foto] Lucrări Brașov- Sighișoara
Salut ! Am 20 ani și sunt un pasionat feroviar obișnuit din Brașov! Eu voi pune noutăți despre reabilitarea căii ferate Brașov-Sighisoara pe YouTube! Voi pune și poze pe forum așa că stay tuned! Dacă aveți nelămuriri scrieți-mi în privat!

District EA

Quote from: Valix2RO on July 28, 2024, 09:15:55 AM- 80 km/h intre Copsa Mica si Valea Lunga, la 3 luni de la incident.

Valea Lungă - Șeica Mică P.O. - 24 iulie 2024

denis2001

Am trecut astazi pe M800 si am sesizat faptul ca la Fetesti s-a deschis noua pasarela pietonala, dar cea veche functioneaza inca.
La Ciulnita, s-au inchis liniile 1 si 2 si s-au scos firul de contact, stalpii, sinele si o parte din traverse.

AndreiB

Lucru care cauzeaza intarzieri - trenurile de calatori la Ciulnita par sa foloseasca doar linia 3.

District EA

#10886
Arad - Teiuș cu IC 522




Powered by API/PUM imgur uploader

24 iulie 2024 ZN Cicir - Bârzava

Valea Mureșului h - Ilteu cap X 24 iulie 2024

Burjuc h - Ilia cap X 24 iulie 2024

Ilia cap X - Deva 24 iulie 2024

District EA

Deva - Alba Iulia - 24 iulie 2024

Alba Iulia - Teiuș - 24 iulie 2024

Cetatean

^Multumesc!
In conditiile astea,pe Deva-Alba,poti face naveta!


Valix2RO

Quote from: District EA on July 29, 2024, 01:54:41 PM
Quote from: Valix2RO on July 28, 2024, 09:15:55 AM- 80 km/h intre Copsa Mica si Valea Lunga, la 3 luni de la incident.

Valea Lungă - Șeica Mică P.O. - 24 iulie 2024
https://youtu.be/2tZ80Gprd60?si=mDQf8Asrbmx6zVfY

După cum se observă pe filmarea ta, ridicarea restricției în acest an nu pare verosimilă... Acolo trebuie înlocuit tot prismul de piatră (pe firul I pare că piatra s a aruncat peste noroi, de aceea și vegetația care a crescut peste).

Din câte știu de la cineva care lucrează la CF, pe Sighisoara - Simeria (cred că și pe Simeria - Km 614) s-a folosit un alt tip de piatră spartă decât pe Predeal - Câmpina - București - Constanța. N am reținut bine termenul tehnic, dar anticipau că vir fi probleme din cauza asta. Ăsta e și motivul pentru care pe firele principale Simeria - Alba s-a ciuruit un strat de piatră nouă (cred), s-au temut și de alte deplasări ale șinei după cea de la Orăștie.

Multumim pentru clipuri. Sunt geniale!