News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

marcelbanu













































Mai am ceva imagini pe telefon, urmează să descifrez care anume, că am un amalgam întreg acolo, și le voi pune și acelea...
Dar nu azi...

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

dorum


alinuttt

Mulțumim, @marcelbanu și @rocklee !

Calde mulțumiri, pentru noi e foarte bine când vedem poze și de pe proiectele feroviare.
Așa cum pe rutier au demarat noi proiecte pe PNRR și nu doar, precum A7, vom avea și pe feroviar demarate curând reabilitarea Episcopia Bihor-Cluj Napoca(și electrificarea), Arad-Timișoara-Caransebeș, Caransebeș-Craiova și reînoiri+proiecte Quick wins pe Pitești-București, București-Craiova,  Teiuș-Războieni-Apahida, Apahida-Gherla-Dej, Dej-Jibou, precum și vreo 40 de kilometri din Magistrala 600 în zona Tutova-Bârlad, dar și alte zone unde se intervine punctual.

Sunt multe sute de kilometrii de căi ferate, nu avem resursa umană suficientă să acoperim toate șantierele care în scurt timp vor fi demarate. Dacă printre voi există doritori care vor avea timp și se află în zonele menționate, să ne dați de veste, ar fi frumos să contribuie la monitorizarea proiectelor pentru comunitate, să avem formată o echipă mai exitinsă precum avem pe rutier.

cristi5

Multumim @marcelbanu @rocklee!

Cred ca ultimele poze sunt de la acest pod CF peste DJ 707A

https://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=18/45.989/22.422

Adica iesirea din tunelul 2 (scurt dar neinceput inca) spre Ilteu

E confirmat ca se va circula pe 2 fire Ilteu-Campuri Surduc, cu iesiri provizorii din ambele statii spre Zam (iesirile finale ar trebui sa fie pe un fir, dar mai stii, poate se pastreaza ambele?). E bine ca macar capacitatea nu va fi afectata de progresul slab de la Salciva. Viteza in schimb va fi afectata cativa ani...

shift2rail

^^la pletora de proiecte feroviare trebuie adaugata si modernizarea Resita-Voiteni-Timisoara, prima ruta din Ro pe care va circula trenul cu H2. Tot prin PNRR.

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

rocklee

O FLMARE cu pozarea tranverselor de cale ferata in zona podului peste mures ...CNOP... :D


POZARE sina CF in aceiasi zona .. :o

rocklee

am participat cu colegul SI CELEBRUL FOTOGRAF profesionist ...MARCEL BANU  :D ...FACILITATI DE... API in vizita pe doua tronsoane ....de pe magistrala M 200 ....in zona tunelurilor BATUTA si ...Salciva .... unde am fost foarte bine primiti si insotiti :)  8)


imagini cu podul Cnop ...unde ne-a fost prezentat un sistem de dilatare a caii ferat ...cand sunt temperaturi mari instalat pe pod ....























































Powered by API/PUM imgur uploader


rocklee

 :o

















in zona podului s montau tranverse si sina de cale ferata ...




































Powered by API/PUM imgur uploader



shift2rail

Superb, se construieste, practic, pentru urmatoarea suta de ani!