News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A9 Timișoara-Moravița

Started by valexandru, March 26, 2012, 01:36:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

miahi

Autostrada "for fun" nu se face, dar se face autostrada spre nimic. Mare viziune strategica la Grindeanu si clica lui ...

GAC

nu inseamna ca daca scot la licitatie repede, vom avea si constructori pe santier la fel de repede. deficitele ii vor prinde din urma...

miahi

Irelevant cand sau daca lanseaza sau nu licitatia de executie. Ce trebuie retinut este bataia de joc constanta la adresa contribuabililor in acest domeniu al infrastructurii mari si lipsa oricarei responsabilitati pentru risipa imensa de bani si resurse .
Master Planul de transport a ajuns hartie igienica.

shift2rail

Promovand cu obstinatie acest proiect, @Grindeanu isi afiseaza lipsa de inteligenta politica: daca baga carbuni (licitatii, contracte semnate) la A8 aveau toata Moldova la picioare in decembrie.

a.l.x

În master planul de transport precum și hărțile coridoarelor europene, A9 este pe rută CORE, iar Ploiești-Brașov nu. Dar A9 nu ar fi trebuit niciodată să ia fața A8-ului, mai ales A8 Tg Neamț-Iași.

Xrailer

In master planul de transport apare 3.9 mil euro/km nu aproape 15 mld lei pentru 73 km pe care l au abrobat.

Dulghii

#771
Părerea mea este că într-adevăr, nu este o autostradă de o importanță mărită, însă dacă privim în ansamblu, cred că ne va ajuta pe partea de transport greu, astfel că în viitor se va putea merge Moravița-Oradea doar pe autostradă și DEx pe partea N-S, dar și o conexiune spre A1 pentru partea V-E, ceea ce va atrage mult trafic greu pe acest traseu. Iarăși, probabil că sârbii nu vor dori continuarea cel puțin în acest moment al autostrăzii A9, însă chiar și așa este o autostradă care pe viitor va fi destul de importantă pentru transportatori. Eu merg des Arad-Moravița și traficul este destul de lejer, nu văd nevoia unei autostrăzi, însă pe partea de transport marfă, cred că vom atrage mai multe transporturi prin intermediul acestei autostrăzi. Da, există alte autostrăzi mult mai importante în acest moment, însă nu cred că strică să avem altele în plus.

tom_sawyer

Valoarea e 2 miliarde de euro, ne raportăm la Construcții+Montaj fără TVA. Altfel comparăm mere cu pere. Valorile din Mater Plan sunt depășite de mult.

a.l.x

^^^
Valorile de cost din MPT sunt irelevante, fiecare proiect în parte a fost subestimat, parcă intenționat. Dar da, nu înțeleg cum au ajuns la prețul de  2mld euro pentru 70km de autostradă la câmpie, mi se pare aberant.

Xrailer

Si pe langa faptul ca "e un drum care nu duce nicaieri" care duce intr o tara Non UE, Non Schengen. Mai punea 2 mld euro si facea Ploiesti-Brasov

pasadia

N-auzi ca nu e Core Ploiesti - Brasov? Ia va rog, fiecare cu proiectul lui, nu mai tot incercati sa mutati banii dintr-o parte in alta.

tom_sawyer

Quote from: tom_sawyer on May 18, 2024, 01:07:39 AM
Quote from: tom_sawyer on March 14, 2024, 06:04:14 PMLicitația pentru proiectarea anterioară a autostrăzii prin sudul Banatului, de la Pancevo prin Vršac până la granița cu România (trecerea frontierei Vatin), a fost suspendată la cinci zile de la publicarea sa în noiembrie anul trecut.

Sârbii nici măcar SF ca lumea n-au, doar un fel de preSF:

https://jnportal.ujn.gov.rs/tender-eo/192728





Licitația anulată de mai sus n-au relansat-o încă, se poate căuta destul de ușor în SEAP-ul lor.


Nici acum n-au reluat licitația. Căutați pe SEAP-ul lor, merge bine si în engeză.

mirceaeliade

Autostrada de granita e 'core' dar autostrada din inima tarii 'nu e core'.  Poate mai invata si oamenii limba engleza/franceza daca tot se importa neologisme la greu.

shift2rail

^ retelele Core, respectiv Comprehensive sunt definite prin raport la harta UE, nu a unui stat membru. Ca regula, dar nu intotdeauna, urmeaza culoare naturale de transport trans-europene, definite de geografia continentului.
Spre exemplu, conectia naturala intre Valahia si Transilvania s-a realizat, din periode pre-medievale, pe Valea Oltului (via Tara Lovistei) si nu prin pasul Predeal.

a.l.x

^^
Trimite un mail celor de la UE și spune-le treaba asta. :lol: