Autostrada A9 Timișoara-Moravița

Started by valexandru, March 26, 2012, 01:36:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dorum

pana nu sunt semne foarte clare de la sarbi ca vor sa aduca autostrada la Moravita, nu se face nimic nici la noi...

voicul

Incep si noi cu ce nu stim sa facem mai bine: un SF.
Dupa care probabil o sa ii facem o imbunatatire ca peste 5 ani ...

mirceaeliade

Nu stiu exact detaliile proiectului, dar suspectez ca macar bucata de nord din A9, care ar fi centura Timisoarei sa fie construita, la fel cum sunt A11 si A7.  Presupunand ca partea de sud e muntoasa, nu cred sa sa faca ceva inainte de A1+A3+A8 sa aiba legaturile prin munte incepute.

pasadia

Da, e un munte pe lângă Vrsak care va fi greu de ocolit.

danutzu_1069

Eu nu prea imi dau seama unde s-ar lega autostrada la sirbi... Evident, este treaba sarbilor unde-si leaga autostrada, dar toata reteaua din zona Belgrad este la sud de Dunare, si nu cred ca se incumeta sa mai faca un pod de autostrada...

JohannDB

....Din ce știu, sârbii construiesc un pod la Novi Sad; în luna Noiembrie și Decembrie 2019 camioane din Belarus au tranzitat de la Siret la Jimbolia, cu segmente de grindă-cheson din metal sudat, pentru montaj la șantierul sârbesc. Chesoanele aveau 3,50 lățime la partea unde vine carosabilul și lungime de 9-10m.... Prefabricatele de pod veneau din...Rusia.
   În perioada menționată au trecut cam 60 de camioane..... Se pare că pe anul ăsta și-au schimbat traseul, din Ukraina prin Ungaria (mai multă autostradă), direct în Serbia.

paullie

Doar nu ocolim pe la Novi Sad cand au pod la Zemun si se poate face ceva sa iesi in intersectia A1-A2. Adevarat sunt vreo 5-6 km in total de traversat Zemun si Ledine dar sunt (sau se mai fac) bulevarde largi si intersectii denivelate. Ca nici traficul TM - Grecia nu o sa fie chiar sufocant.

JohannDB

Ce planuri au sârbii ?? Nu pot știi; însă pentru un pod mare la Novi Sad, este altceva. Dacă ne uităm pe hartă.....n-ar fi prea "deochiat" cu Novi Sad. Nu am alte informații!

cezar-mario2012

#338
^Nu au nimic concret în plan pentru a se lega de România cu autostradă. Prioritățile lor s-au schimbat după închiderea celor două coridoare.  Acum au în plan decongestionare autostrăzi din jurul Belgradului prin creare unui nou culoar pe direcția Novi Sad - Ruma -Shabac - Krushevac - Nis.



Alte proiecte în derulare sunt E-761 Highway Požega-Užice-Kotroman, Nis - Merdare


Acestea sunt proiectele ce vor fi derulate până în 2025:

Kuzmin - Sremska Rača 18 km
Preljina - Požega 31 km
Lajkovac - Iverak 16 km
Novi Beograd - Surćin 8 km
Preljina - Pojate 112 km
Niš - Merdare 77 km
Ruma - Šabac - Loznica 77 km
Fruškogorski koridor 45 km

danutzu_1069

La Novi Sad este deja un pod pe A1, care este in circulatie.
La Zemun, se trece prin oras... nu prea merge...

Concluzia este ca ai nosti ganditori din cacanair... gandesc cu ...dosul..... saaaau, facem studiu  ca sa fie... sa mai manince si gura altora o paine...
Pentru urmatorii 10 ani, subiectul este inchis...

JohannDB

    @danutzu_1069 ceea ce am dus, aveau destinația pe acte Novi Sad; mai multe nu știu, dar mă întrebam dacă sârbii și-au reconstruit complet și durabil toate podurile distruse în bombardamentul din 1999.....

danny_cbu

#341
Sarbii vor de mult sa continue autostrada spre Romania, dar mereu s-au lovit de lipsa de initiativa a Romaniei. Daca noi nu vrem sa facem A9 macar in jurul Timisoarei, atunci nu isi consuma nici ei resursele cu pod peste Dunare si centura la Pancevo
Centura Belgradului e in plan sa continue spre Pancevo si Timisoara
https://web.archive.org/web/20091207135944/http://www.bankwatch.org/newsroom/documents.shtml?x=2039570

gdaniel

Am gasit din intamplare stirea urmatoare. Adevarul e ca nu sunt prea in tema dar vad plan pentru coridorul 11 in harta de la umatatea articolului, care leaga centura Belgradului de Vatin la granita noastra.
Poate stie careva sarba si traduce mai bine decat Google:

https://informer.rs/vesti/srbija/473004/srbija-dobija-treci-autoput-2023-godine-najmodernija-saobracajnica-rume-sapca-bice-dugacka-77-kilometara

voicul

Hartie si carioci nu sunt doar in RO.

Eu ma intreb cum fac sarbii de isi construiesc autostrazi - adica cu ce bani. Concluzia e ca nici ei nu o sa faca mai nimic pana nu misca RO, ca doar "pentru ce" si "costa"!
Poate totusi incep ceva pe langa Belgrad in ideea in care i-ar ajuta pe ei o noua sectiune.

La noi A9 mi se pare ca se foloseste doar cand unii politicieni vor sa vina cu ceva exotic.

zuma80

Serbia are taxe pe autostrada, dar niste taxe rezonabile, mult sub Croatia ca exemplu.
Daca circuli vara pe autostrada A1 (E75) o sa intelegi despre ce este vorba. Vezi masini inclusiv din tarile nordice. Traseul catre Turcia, Grecia inclusiv Muntenegru trece prin Serbia, deci se aduna multi bani.
Pentru A6!