News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Infrastructura de metrou a vecinilor Romaniei

Started by Ionut, November 24, 2016, 08:57:28 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dragos76

E destul de comună. Mie mi se pare că cea de la noi, cu a treia șină, e mai puțîn întâlnită (dar ne poate clarifica colegul subway).


AlexOP

Bravo lor ca au instalat sistemul de usi automate pe peron, arata bine lucrarea.

dan tm


AlexOP

Am observat si eu aspectul asta si din ce am citit se practica si acest sistem de usi de inaltime mai redusa pe langa cele mai inalte care acopera cu totul peronul si inaltimea garniturii metroului. Probabil ca au ales acest sistem si din considerente financiare, cred ca este mai ieftin si mai usor de implementat decat cel cu usile mai inalte si care inchide peronul, probabil intra in calcul si aspecte de ventilatie/climatizare pe langa cele dpv structural sau poate au fost si ceva considerente tehnice de luat in calcul din partea materialului rulant, nu sunt expert in domeniu.

Si acest sistem isi atinge scopul de a proteja calatorii impotriva caderilor accidentale pe sine, parca au usile undeva peste 1.5m inaltime iar in cazul celor care vor neaparat sa il escaladeze tot trebuie sa faca vreo 2-3 miscari si deja actiunea este mult mai evidenta, e drept ca la o usa de 1.8-2m inaltime era nevoie de un efort mai sustinut. Nu am fost cu metroul in Sofia, posibil sa fie primul sistem de usi automate din tara la metrou pe linia asta noua.

cezar-mario2012

#51
Bulgarii au inaugurat azi linia 3 de metrou din Sofia:

https://www.skyscrapercity.com/threads/metro-system-line-3-8-stations-com-4-stations-u-c-9-stations-app.1279409/post-169502927


"The third line of the metro starts in Sofia. Initially, 8 stations will be put into operation - from Hadji Dimitar to Krasno Selo. And today the trip will be free.

The other 4 stations from Krasno Selo to the Gorna Banya ring road are expected to be operational after the New Year.

Construction of the third metro diameter began in 2016, and the launch of the line was postponed several times.

The official opening will be at the Medical University station, where a new protest action is planned by BOEC."

https://www.novinite.com/articles/205798/Bulgaria%3A+The+Third+Metro+Line+Opens+in+Sofia+Today


voicul

O magistrală de metrou în Sofia, inaugurată după patru ani. La noi, lucrările la M5 durează de opt ani

O magistrală de metrou în Sofia, similară cu M5 Eroilor-Râul Doamnei, a fost inaugurată miercuri, după doar patru ani de lucrări. La București, lucrările la metroul din Drumul Taberei au început în urmă cu opt ani de zile și nici acum trenurile nu circulă în subteran.

https://clubferoviar.ro/magistrala-de-metrou-in-sofia/?fbclid=IwAR2dJ9O7i8LalFeIzATqAUCFGYzybPgE5txaviQQQbdPUkgEsqC2WIlquGU

cezar-mario2012

Metrou linia 3 din Sofia, intrnodalul Gorna Banya:


Vlad94

In 21 aprilie la Sofia s-a inaugurat tronsonul Krasno Selo-Gorna Banya de pe magistrala 3 cu o lungime de 4 kilometri. Acesta se adauga celor 7.8 kilometri inaugurati in august anul trecut pe M3.

cezar-mario2012

^ Nu am postat pentru nu cred că este de interes, dar să zicem că pe această secțiune sunt patru stați noi, iar ultima Gorna Bania este un internodal ce leagă stația de metrou de stația de tren cu același nume. Tot acolo este și un P+R de suprafață. Acest nou tronson va face ca naveta Pernik - centru Sofiei să dureze doar 40 min.






b1

#57
Construcția metroului din Kiev: Linia Podilsko–Vyhurivska (linia portocalie sau linia 4):

Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)