[B] Splaiul Independentei-Ciurel-Autostrada A1

Started by Ionut, January 12, 2012, 04:07:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Wadan

Quote from: TibiV on March 01, 2016, 08:55:23 PM
Nu inteleg unde o sa duca breteaua de pe pila asta... Peste soseaua actuala ?

Breteau de pe pila respectiva e o bretea de coborare pe actualul drum. Mai urmeaza sa se execute inca 2 pile, pe langa cea din poza postata de tine :)

TibiV

Acum e clar...
M-am uitat pe partea cealaltă a drumului actual, unde logica spune că ar fi trebuit să fie altă pilă în continuarea celei pozate, şi nu am văzut nimic.
De asta mi s-a părut ciudat...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alinr20

Salutare. Sunt nou pe aici dar ma intereseaza subiectul. Circul zilnic cu tramvaiul 41 pe la Ciurel si nu am cum sa nu observ lucrarile care au inceput sa capete amploare.
Desi am inteles ca pana in acest moment oamenii nu au autorizatie de contructie, vad ca ei baga mare. In aprilie am inteles ca judecatoria va da verdictul final pentru acest proiect.
Totusi, sunt de parere ca nu va mai avea loc nici o strapungere cu A1, ci se vor limita doar la a uni Splaiul cu Virtutii...
Numai bine.

AdrianB1

Au avut autorizatie care inca nu e definitiv anulata, asa ca inca pot lucra pe baza ei. Sava zicea ca in functie de rezultatul la Apel si de motivarea instantei o sa vada ce trebuie facut, practic sa corecteze ceea ce a spus instanta ca nu e in regula.


UZO

Surpriza zilei.....PMB a câștigat, definitiv, recursul cu familia Danes la Curtea de Apel București. Prin urmare, autorizația de construire cu nr.2/2014 mai are viată lungă !!!!


dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AdrianB1

E castigat si atat? Din ce am citit prin alte parti sentinta caseaza decizia initiala si trimite spre rejudecare la curtea initiala. Nu garantez pentru precizia informatiei, nu am citit personal sentinta, dar asa scriau oamenii.

DanielC


http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=300000000603745&id_inst=2


Nume   Calitate parte
DANES MIHAI CU DOM. ALES LA CAB. AV. ADRIAN LUTU   Intimat Reclamant
MUNICIPIUL BUCUREŞTI PRIN PRIMAR GENERAL   Recurent Pârât
PRIMĂRIA MUNICIPIULUI BUCUREŞTI PRIN PRIMAR GENERAL   Recurent Pârât

Şedinţe
11.04.2016
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Completul 5 recurs NCPC
Tip solutie: cu casare
Solutia pe scurt: Admite recursul. Casează sentinţa recurată şi în rejudecare: Respinge acţiunea ca neîntemeiată. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 11.04.2016.
Document: Hotarâre  2113/2016  11.04.2016

TibiV

Avem vreun jurist să ne traducă în română ?

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AdrianB1

Acum e suficient de clar: cererea de anulare a autorizatiei ajunsa in recurs a fost respinsa definitiv.

hyp88

Asta inteleg si eu (nu sunt jurist), Recursul familiei care acuza a fost respins. De data asta verdictul este unul definitiv. Ar trebui sa vedem mai multa activitate pe santier incepand de maine

AFC

^ Corect, de acum  Fam. Danes nu mai are decat cai exceptionale de atac dar care nu mai blocheaza derularea investitiei. Daca motivarea sentintei ( care o sa apara cel mai devreme in 45 de zile) este subtire atunci caile exceptionale mai pot avea o sansa. In principiu s-a cam terminat. E o speta 99,9% inchisa.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

GDPR

Stai ca se redeschide daca ajunge Danes primar la 6. Ptiu drace, bat in lemn.  :)