[B] Magistrala M4 Straulesti-Gara de Nord-Progresul

Started by Ionut, December 26, 2011, 08:28:22 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Xenos


subway

De ce? Ai impresia ca as fi purtatorul de cuvinte al Metrorex??? :(

GDPR

Ionut, am rugamintea sa-i intrebi cand se finalizeaza receptia sistemului de siguranta a traficului.

Ionut

Declaratii oficiale Metrorex (Director Investitii - Constantin Mustatea). Ieri, SCS Transport.

In maxim 2 luni se finalizeaza receptia la sistemul de siguranta a traficului pe M4.
Siemens a fost penalizat.

Ionut

Declaratii oficiale Metrorex (Director Investitii - Constantin Mustatea). Ieri, SCS Transport.

Studiul de PRE-fezabilitate pentru M4 GdN-Progresul este "spre final". Sunt acum selectate/studiate 3 trasee. Este gata studiul in aprilie 2019.

subway


GDPR

Propunere alocare bugetara 2019 M4: 36.79 milioane lei.

GDPR

^Din care 26 milioane pentru Laminorului-Straulesti.

subway

#428
Ai gasit o defalcare pe proiecte? Ca n-am rabdare sa <scotocesc> prin <propuneri preliminare> de buget, prefer sa astept <versiunea finala> parafata si cu putere de lege...la cat de imbarligate se prezinta treburile ar fi chiar hazardat probabil.

GDPR

E o defalcare pentru proiectele cu fonduri europene, pe la pagina 500. Informatia despre M4 e la pag. 530.

GDPR

Afara-i vopsit gardul:

QuoteSe schimbă intervalul minim de circulaţie la metrou

Intervalul minim de circulaţie între două trenuri de metrou se va diminua la 5 minute, faţă de 8 minute în prezent pe Magistrala 4 Gara de Nord – Străuleşti, după recepţia lucrărilor la sistemul de siguranţă şi automatizare a traficului, au spus pentru ECONOMICA.NET reprezentanţii Metrorex.

Si inauntru leopardul:

Quote"Metrorex îşi propune ca recepţia la sistemul de siguranţă să înceapă în trimestrul I al acestui an", a declarat Dumitru Şodolescu, directorul general al companiei.

http://www.economica.net/se-schimba-intervalul-minim-de-circulatie-la-metrou_164534.html


Pai domnule Sodolescu, parca ziceati ca receptia era in desfasurare inca din noiembrie?

Quote from: adrian rosca on November 09, 2018, 02:30:36 PM
Da, tocmai ce-am primit un raspuns de la Metrorex:

QuoteCa urmare a adresei dumneavoastră, înregistrată la Metrorex cu numărul M.01/16028/02.11.2018, vă comunicăm următoarele:
În prezent, pentru Sistemul de Siguranţă şi Automatizare a Traficului se derulează procedurile de recepție conform prevederilor contractuale și legislației în vigoare.

Ionut

Mustatea spunea că în 2 luni se termină recepția. Nu stie stânga ce face dreapta. Dar pana la urma, cat durează în mod normal procesul de recepție pentru un sistem de automatizare?

GDPR

Conform legii, maxim 90 de zile, ca orice alta lucrare. Dar cum deja au trecut doi ani de la ordinul de incepere, in conditiile in care durata contractului era de un an, cine stie cat se mai intind.

Pe la mijlocul lui martie le voi trimite o noua solicitare pe legea 544 si o sa le cer informatii detaliate despre RTL: data si numarul de inregistrare a anuntului de finalizare primit din partea antreprenorului, data intrunirii comisiei de receptie, daca exista proces verbal de suspendare a receptiei cu numar si data si daca exista perioada de remediere stabilita de comisia de receptie.

SniperGuy

#433
Quote from: adrian rosca on February 08, 2019, 09:47:14 AM
... faţă de 8 minute în prezent...

Cred ca vroia sa zica 10-12 minute, dar i-au iesit doar 8 minute pe gura  :lol:

Ionut

Ne apropiem de aprilie, termenul dat pentru finalizarea studiului de pre-fezabilitate. Stim, macar pe surse, traseul final?! As cere pe 544 studiul. Sunt curios daca ajungem in instanta si cu Metrorex. Terminam procesele cu CNAIR si n-am ce face. :lol: (Glumesc, am ce face, poate totuti nu-i dam in judecata daca sunt de bun simt si respecta legea.)