[B] Magistrala M4 Straulesti-Gara de Nord-Progresul

Started by Ionut, December 26, 2011, 08:28:22 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

park&ride-urile trebuie sa fie maxim 50 lei/luna. Daca vor venituri suplimentare, sa inchirieze cateva spatii comerciale la parter. Daca tot  urmeaza sa te urci in masina si sa iesi din oras, ar fi mai bine sa pleci si cu sacosa plina sau cu o pizza la pachet.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

Corect cu pretul.
Stiu ca in Praga facusem un calcul si iesea 1 - 2 euro pe ZI.

Mie mi se pare mult 1 leu pe ora.
Interesul ar fi: cat mai ieftin si sa aiba 650 de locuri ocupate in fiecare zi.

carutasul

în primul rând ideea de a taxa la oră un park and ride mi se pare tâmpită. El e făcut pentru "navetiști" deci trebuie să favorizeze ciclul normal de lucru. Abonamente în primul rând, dar și tarife avantajoase pentru 8-10 ore ocazional. Scopul nu e să parcheze cei ce merg pe la magazinele din preajmă.
@ dr4qul4 : de fapt noi procedăm tocmai invers, mai folosim parcarea Cora pe post de park&ride și la întoacere ( nu la dus) facem și piața de acolo, chiar dacă nu prea mă încântă brandul, dar cine are parcarea mai mare câștigă :) Deci probabil că o "alimentară" din asta ar avea succes și acolo.

dr4qul4

pai doar nu faci cumparaturile langa birou si apoi cari sacosa prin metrou.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nitz

Daca pun taxa de parcare de orice fel, terminalul park-and-ride va sta complet gol si investitia va fi degeaba. E o parcare periferica, singurul un punct de atractie din zona e cimitirul. Nu ai alt motiv pentru care sa opresti acolo, altul decat sa iei metroul.

Am vazut in strainatate sisteme P&R similare care chiar erau folosite, dar politica era diferita. De exemplu Toulouse: nu poti folosi P&R decat daca ai un abonament lunar. Abonamentul costa 50 eur (gratuit pentru elevi, pensionari si someri, 20% reducere daca platesti pe 12 luni) dar include toate mijloacele in comun din zona metropolitana, si ai acces la P&R de masini si biciclete.

panzer

Ciudat. In august eu am folosit P&R exact la Toulouse. Am parcat masina si am luat metroul-ul spre centru cu Pass-ul acela pt "trib".

Nu e nici un punct de interes in zona. Vizavi e un P&R improvizat pe un teren liber. :)
200 lei e scump.

Ar mai trebui si un sistem electronic sa te anunte daca mai sunt locuri libere.

voicul

@nitz

Nu e vorba de interesul local/din zona, ci de cat ai face in trafic sa ajungi in oras.

Interesul din zona s-ar putea numi podul Constanta. Seara pe ambele parti (vreo 4 si chiar 6 benzi) pline de masini. Toti stau in trafic si se uita. O fi si dimineata, dar nu am trecut pe acolo la acea ora.
Si pana acolo se numeste Grivita - plina, plina, plina.
De la Gara de N la Straulesti faci 30 de minute cu masina si vreo 10 (20 maxim daca tocmai l-ai ratat) cu metroul.

Mai e un aspect:
Metroul in B este chiar un mijloc de transport decent (mai greu cu inghesuiala pe M2), dar metroul chiar este ok (fata de STB).


carutasul

Quote from: dr4qul4 on October 17, 2018, 09:02:39 PM
pai doar nu faci cumparaturile langa birou si apoi cari sacosa prin metrou.
Am comentat pentru că ai formulat ceva de genul: după ce parcați mașina cumpărați ceva. Pentru cazul în care te gândești să deschizi o prăvălie în zonă, schimbul de seară ar trebui întărit, dacă nu vinzi doar merdenele  :)

perfidus

Cuplat cu reducerea daca ai folosit metroul este cam ok tariful pentru 3 pana la 10-12 ore. Pentru abonati ar trebui sa fie GRATUIT! Pentru a limita abuzurile stationarea peste noapte trebuie interzisa.

In Marsilia de exemplu era 10c/15minute intre 3 si 12 ore daca aveai card de calatorie validat in ziua aceea. Toti posesorii de abonamente aveau parcare gratis.
Ca sa comparam nivelurile de tarife, un pass pentru 24h pentru toate mijloacele de transport este in marsilia 5,2 euro, iar pentru 72 ore 10,8 euro. Un pass de 7 zile pe toate liniile este 14,5 euro. Ca fapt divers, somerii in cautare de locuri de munca au abonamente gratuite.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Ionut

"In aceste zile se efectueaza receptia pentru extensia sectiunii Parc Bazilescu-Straulesti, plus cea pentru terminalul multimodal Straulesti Park&Ride si depoul Straulesti. Atat pentru depou cat si pentru terminalul Park&Ride a fost necesara o investitie de 64,3 milioane de euro. Terminalul multimodal dispune de un pasaj de corespondenta cu reteaua de transport public de suprafata (S.T.B.) si reteaua de metrou prin Statia Straulesti", a adaugat Catalin Mustatea. Sectiunea Parc Bazilescu – Straulesti (2,24 km) face parte din tronsonul Gara de Nord – Lac Straulesti, in lungime totala de 7,67 km.

ClubFeroviar.ro

v.ghiorghica

Toata lumea vrea ieftinache, moca daca se poate  :lol:
Nu merge asa, baieti.
Banii pentru investitie trebuie recuperati si din alta parte, iar tariful e de mega bun simt.
Daca ai bani de masina, ai bani si de parcare.
Sau o parchezi in Bucuresti cu 5-10 lei ora...

rizzuh

Daca parcarea este goala nu o sa se recupereze banii niciodata ;)

voicul

Si tre sa se miste repede cu oferte bune ca sa fidelizeze, "ca cand" o sa fie gata si podul de la Mogosoaia (deci nu se va mai sta acolo 20 - 30 de minute) atunci oameni vor dori sa investeasca cele 20 - 30 de minute castigate in traficul prin B.

Xenos


v.ghiorghica

Quote from: rizzuh on October 24, 2018, 09:26:31 PM
Daca parcarea este goala nu o sa se recupereze banii niciodata ;)

Daca oamenii vor prefera sa o parcheze in Bucuresti la 5-10 lei/ora dupa ce mai stau vreo ora in trafic, e alegerea lor  :lol:
Eu fac pariu de pe acum că se va umple.