[B] Magistrala M4 Straulesti-Gara de Nord-Progresul

Started by Ionut, December 26, 2011, 08:28:22 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

El poate sa zica dar avem un coleg care a le-a trimis o intrebare referitoare la sistemele anti-incendiu. Si a pus intreabrea atat catre MT/Metrorex, cat si catre ISU.
Deschiderea ar fi ilegala.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

strainu

Quote from: dr4qul4 on December 09, 2016, 03:34:36 PM
Deschiderea ar fi ilegala.

Și ce, ar fi prima în situația asta? Deși după alegeri nu știu dacă mai contează...
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

GDPR

Quote from: stangabriel on December 09, 2016, 10:58:01 AM
Azi de dimineata nu se betonase inca bulevardul , cofragul era doar pus pe pozitie la gura de ventilatie.

S-a betonat azi.

stangabriel

Si scuarul si bucla de intors refacuta de la Straulesti erau conturate de borduri deja. Nu mai dureaza mult si e gata in zona.

TibiV

Quote from: subway on December 09, 2016, 07:29:53 PM
Tibi, exista o 'conventie' de colaborare intre cele doua ONGuri, se pot prelua 'la liber' informatii intre cele doua forumuri... O:-)
Asa ca baga 'en gross', si colo si colo, nu-ti trebuie nicio permisiune 'in prealabil'!
:lol:
Cele doua forumuri au particularitatile lor cu puncte tari si puncte slabe...
PUMele sunt tari la rutier si feroviar, ceilalti la metrou/tramvai si urban, se complementeaza reciproc, nu se concureaza si e chiar bine asa, audienta fidela a ambelor se insumeaza!
8)

Bun, din moment ce am "acordul scris" al colegului subway (care chiar stie "lucruri" despre metrou... (cam toate lucrurile despre... ;) ) nu voi face decat sa va impartasesc niste mesaje pe care subway le-a pus "dincolo"...)

Si, cu adevarat sunt BREAKING-NEWS !!!!

Quote
Astazi s-au efectuat probele de gabarit cu rama 'la rece'!
Adica "Mitica" (LDH-ul Metrorex) a "impins-o de la spate" pe "Batrana doamna" (tren IVA... "Trenul galben fara cai"... Trenul care pentru mine inseamna "metrou in Bucuresti"...) pe noul traseu, pentru a verifica ca totul este OK si ca nu "sar scantei" din frecarea mecanica cu diverse "chestii" din tunel/statii...

Insa "Batrana doamna" va "primi si ceva tensiune" foarte curand...

Quote
La inceputul saptamanii viitoare, probe de punere sub tensiune in sina a 3-a si apoi proba cu rama 'la cald'!

Probele la calea de rulare se executa in urmatoarea secventa:
1 proba cu Vagonul de gabarit impins de Mitica; done!
2 proba cu rama rece impinsa de Mitica; done!
3 proba de punere sub tensiune sina3; not yet
4 proba la cald cu 'batrana doamna'!!!...pentru desvirginarea liniei...


Dupa cum vedeti, secventele 1&2 - done !

Saptamana viitoare secventele 3 & 4...

Sa dea Domnul sa fie si alea OK !...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

S-au facut "probele la cald"...

Quote from: subway guru
'Batrana doamna' s-a comportat impecabil, probele au decurs fara cusur, s-a parcurs traseul dus-intors la toate vitezele prescrise!
O mentiune deosebita si felicitari domnului inginer Gabi Stanescu si liniorilor domniei sale pentru lucrarea IMPECABILA!!!

De asemeni si pentru 'administratia' Metrorex pentru mobilizarea exemplara si modul in care in decurs de numai una-doua ore au organizat o proba de nota zece!!!
Cale libera si la cat mai multi calatorixkm!

Si acum reportajul, nu am sa dau 'explicatii', imaginile vorbesc si singure...











Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#156
Urmatoarea poza este favorita mea...

... dar sa continuam...










Si un video...


Reportajul complet il gasiti aici: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=203&t=261&start=1064#p226997
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Stie cineva valorile de trafic pe M4 si estimarile in plus pentru cele 2 statii?

Parca am citit ceva de o continuare de spre S a liniei. Exista asa ceva (macar teoretic)? Spre S ... unde mai exact?

strainu

#158
Quote from: voicul on December 14, 2016, 12:08:41 PM
Spre S ... unde mai exact?

Gara Progresul
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

alecu26

premiera? Prima chestie de genul asta pe o linie facuta complet noua dupa 89?
Drumurile noastre POATE;

TibiV

Da, premiera in sensul asta, pentru ca GdN2-Bazilescu a fost ïnceput inainte de '89.

De fapt, tunelurile alea sunt primele sapate cu TBM-ul si prin care circula rame de metrou...
(Tunelurile de pe restul retelei au fost sapate cu "scuturi semimecanizate" de la "23 august". Semimecanizate, adica stateau niste baieti pe el si sapau tot la tarnacop... :D )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

#161
Quote from: adrian rosca on December 09, 2016, 07:40:58 PM
Quote from: stangabriel on December 09, 2016, 10:58:01 AM
Azi de dimineata nu se betonase inca bulevardul , cofragul era doar pus pe pozitie la gura de ventilatie.

S-a betonat azi.

Intre timp s-a si asfaltat, iar azi s-a dat drumul la circulatie.


GDPR

Am primit raspunsul la intrebarea mea privind punerea in functiune a M4 sub forma unui komunikat Metrorex:  O:-)

QuoteData: 19.12.2016

La inceputul lunii decembrie 2016, Metrorex a demarat verificarile in vederea receptiei la terminarea lucrarilor pentru obiectivul de investitii  Magistrala 4 – Extinderea cu doua noi statii de metrou: Laminorului si Straulesti. Acestea sunt situate in partea de nord a Bucurestiului si sunt aferente sectiunii Parc Bazilescu – Straulesti, in lungime de 2,1 km.
Concluziile comisiilor de specialitate care au verificat lucrarile au evidentiat finalizarea tuturor  lucrarilor  de arhitectura, finisaje, lifturi si escalatoare, cale de rulare, instalatii electrice si sanitare, instalatii PSI, instalatii de ventilatie, telefonie si ceasoficare, acestea fiind in deplina stare de functionare, astfel incat probele tehnologice aferente instalatiilor precum si ale circulatiei trenurilor sa poata fi efectuate.
Intrucat la acest moment, nu au fost finalizate o serie de lucrari privind detectia si alarmarea la incendiu, astfel incat sa fie asigurate in totalitate conditiile de siguranta si confort a calatorilor, in perioada imediat urmatoare vor fi continuate testele de sistem si de circulatie a trenurilor, precum si continuarea lucrarilor nefinalizate  pentru a putea fi create conditiile de punere in functiune cu calatori cat mai repede posibil (estimat in primul trimestru al anului 2017).

Circulatia cu pasageri pe aceasta sectiune va fi anuntata public dupa finalizarea probelor.

http://www.metrorex.ro/_read457-1

GDPR

Intre timp am aflat si care au fost observatiile punctuale ale ISU pe parte de siguranta si securitate la incendiu:

- nerealizare sistem de detectie si semnalizare la incendiu;
- nerealizare sistem de monitorizare si conducere a traficului (interlocking);
- nerealizare sistem de informare dinamica calatori;
- nerealizare sistem de radiocomunicatii in statii si tunel.

Deci daca ar fi avut loc un incendiu, ardeam ca soarecii si nici macar salvatorii n-ar fi fost in siguranta, lipsind sistemul radio.

Pai stimate tovarase Aldea si stimate tovarase Buse, inteleg ca ati vrut sa ne puneti viata in pericol in mod deliberat?
Ce-ar fi sa va facem o plangere penala?