News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Magistrala M4 Straulesti-Gara de Nord-Progresul

Started by Ionut, December 26, 2011, 08:28:22 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

O prostie.
Asta era proiectul de la bun inceput, nu este vorba despre nici o extindere in Ilfov.

Pur si simplu Gara Progresu este in Ilfov, pentru ca asa a desenat un "geniu" limitele unitatilor administrativ-teritoriale in urma cu vreo 40 de ani.

O privire pe GoogleMaps este suficienta sa vezi ce nebunie de "granite" Bucuresti-Ilfov sunt in zona.
Socrul meu are o fasie de teren plantat cu vita de vie la mai putin de 1 km de gara. Jumatate de vie este in Bucuresti, jumatate in Ilfov...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer

#736
Cred că nu s-a mai pus traseul M4 aici. O știre din iulie:

A început consultarea publică pentru extinderea metroului în Sectorul 5.  Împreună cu Primăria Generală a Municipiului București și METROREX S.A., Primăria Sector 5 a demarat procedura de consultare publică a Planului Urbanistic Zonal – Magistrala 4 – Tronsonul Gara de Nord – Gara Progresul.

Traseul liniei M4 de metrou Lac Străulești – Gara Progresul, Tronson Gara de Nord – Gara Progresul, ar urma să aibă 13 stații noi și un depou suprateran.

Conform proiectului traseul va avea aproximativ 10,84 km și reprezintă o continuare a Magistralei 4 existente, Depoul Străulești – Gara de Nord, iar conexiunea se va realiza în stația Gara de Nord 2, deja existentă.



Traseul liniei M4 de metrou Lac Străulești – Gara Progresul, Tronson Gara de Nord – Gara Progresul, are, în proiect, următoarele stații:

    Gara de Nord 2, existentă
    Știrbei Vodă
    Bogdan Petriceicu Hașdeu
    Uranus
    George Rozorea
    Chirigiu
    Filaret
    Eroii Revoluției 2
    George Bacovia
    Toporași
    Nicolae Cajal
    Luică
    Giurgiului
    Progresul

b365.ro

Hartă la rezoluție mai bună, in format pdf:
http://www.metrorex.ro/Resurse/Consultare%20publica%20Lac%20Straulesti-Gara%20Progresul/Consultare%20publica%20PUZ%20BUCURESTI.pdf











Powered by API/PUM imgur uploader

EugenRo

#737
Cea mai mare ratare a acestui proiect este neintersectarea intr-o statie comuna cu M1 M3...  :((

A 2a este neluarea in calcul a unei magistrale pe sub 13 Septembrie (Ghencea-Unirii-Basarabia), chiar daca s-ar face peste 30-40 de ani..
(Prin comparatie, de M7 se tine cont)

A fost prevazuta macar posibilitatea extinderii catre Jilava (localitate)?

b1

Tot traseul pare să fie un copy-paste după această hartă :o. Nu au schimbat decât niște denumiri ale stațiilor:
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.

sab

#739
Traseul a fost pus si discutat in pagina anterioara a acestui topic.
@EugenRo. Cred ca ai vrut sa spui de intersecția cu M3, cu M1 exista o intersecție chiar in stație comuna la Basarab.
Se pare ca s-a luat in calcul ceva legat de o magistrala pe sub 13 Septembrie.
Este vorba de zona verde la stația Uranus, unde se preconizează o amorsa.












EugenRo

^ Daca s-a luat in calcul, m-am linistit..  O:-)
@sab, am corectat M1 in M3.

sab

#741
Clar este o amorsa la Uranus si nu are pentru ce altceva sa fie. Se vede ca este destul de departe de stația Uranus, deci probabil in zona unde M4 începe sa se despartă de Calea 13 Septembrie.
Ce este interesant este ca aceasta linie ipotetica nu apare in nicio harta Metrorex, nici măcar de perspectiva. Eu nu am vazut-o decat in acest PUZ din Pta Alba Iulia. Dar se pare ca planuri pentru ea exista.




EugenRo

La un moment dat am citit (dar nu mai stiu unde) ca era prevazut un spatiu de legatura cu parcarea de la Hurmuzachi (Decebal).
Aceasta potentiala magistrala mi se pare una dintre cele mai utile pe relatia SV-Est. Iar in zona Unirii, daca n-ar fi suficient loc, ar putea la o adica sa proiecteze o portiune comuna cu M7 (desi n-ar fi de dorit)
Scz de offtopic  O:-)

TibiV

Mai fratilor,
ce mama naibii sa caute M4 la Piata Alba Iulia?!?!?!...

Incurcati cam rau M4 cu (o varianta a) M7...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

#744
Hurmuzachi e Piata Muncii nu ALba Iulia  :lol: :lol: :lol:
Dar ei spun ceva de M9 (sau 10) care pleaca de undeva (nu stim de unde), trece pe la ALba Iulia si ajunge undeva (iar nu stim unde) probabil dupa ce trece pe la Muncii   :lol: :lol: :lol:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

EugenRo

#745

Nu incurca nimeni nimic, a fost o discutie care a plecat de la M4. S-a incheiat  ;)

PlayStation

Este pasaj pietonal intre statia Hasdeu si Izvor, dar este portocaliu pe harta (asta inseamna ca e de la M5?)


PlayStation

A, deci atunci este bine
Cum spunea o vorba, "mersul pe jos face piciorul frumos"

sab

Ce este bine ? M5 are oricum corespondenta cu M1/3 la Eroilor, nimeni de pe M5 nu va folosi acel pasaj. Asta in cazul in care se face, am mari dubii.