News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 31 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Deci vineri expira perioada de depunere a contestatiilor. Dintre toate loturile de pe Tg.Mures-C.Turzii lotul 2 speram sa nu fie contestat, fiindca mi se pare cel mai important: e cel mai lung, ne scoate din Ludus si scapam de serpentinele de acolo, plus ca va dura constructia cel mai mult, fiind podurile peste Mures. Aproape sigur pica si partea de declaratie a lui Rus in care dadea ca sigur ca in 2016 circulam de la Cluj la Tg.Mures...

NGC

#5281
In anuntul de participare la licitatie este prevazut:
Quote
Precizari privind termenul (termenele) de exercitare a cailor de atac:
Contestatiile pot fi depuse in termen de 10 zile incepand cu ziua urmatoare luarii la cunostinta de catre contestator despre un act al Autoritatii Contractante pe care acesta il considera nelegal.

Termenele de contestare nu se calculeaza potrivit Codului de Procedura Civila, ci conform art. 3 litera z) din OUG 34/2006 actualizata.
Quote
Art. 3
z) zile - zilele calendaristice, în afara cazului în care se prevede expres că sunt zile lucrătoare. Termenul exprimat în zile începe să curgă de la începutul primei ore a primei zile a termenului şi se încheie la expirarea ultimei ore a ultimei zile a termenului; ziua în cursul căreia a avut loc un eveniment sau s-a realizat un act al autorităţii contractante nu este luată în calculul termenului. Dacă ultima zi a unui termen exprimat altfel decât în ore este o zi de sărbătoare legală, o duminică sau o sâmbătă, termenul se încheie la expirarea ultimei ore a următoarei zile lucrătoare.

Archi

#5282
poate sunt eu negativist, dar nu cred vom scapa de contestatii. Nu imi amintesc sa fi avut un precedent la autostrazi in care sa se semneze imediat dupa aflarea castigatorilor (vorbesc aici de licitatii cel putin pana acum relativ curate, nu de cele cu dedicatie sau de Bechtel)

pasadia

Nadlac-Arad, lotul II. Sau cele 2 loturi din centura Brasov. Presupun ca pentru lotul ala mic de 3km nu vor fi contestatii, de exemplu.

alm26mm

Quote from: horatiu.cosma on February 04, 2015, 02:01:04 PM
Deci vineri expira perioada de depunere a contestatiilor. Dintre toate loturile de pe Tg.Mures-C.Turzii lotul 2 speram sa nu fie contestat, fiindca mi se pare cel mai important: e cel mai lung, ne scoate din Ludus si scapam de serpentinele de acolo, plus ca va dura constructia cel mai mult, fiind podurile peste Mures. Aproape sigur pica si partea de declaratie a lui Rus in care dadea ca sigur ca in 2016 circulam de la Cluj la Tg.Mures...
Chiar il crezi pe individul ala ?

horatiu.cosma

Nu il cred absolut deloc, dar vreau sa subliniez inca odata faptul ca tot la 2 cuvinte minte de ingheata apele.

ciprebbe

31 decembrie 2016 e inca departe si un termen posibil.
Vedem ce iasa de la CNSC in max 1 luna. Daca e alba si acolo se poate semna chiar daca se mai incearca si la CAB.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Comunicat cald de la CNADNR... Dat la ora 14.36

Quote

COMUNICAT DE PRESĂ
-05.02.2015-

  Urmare solicitării Ministrului Transporturilor, Ioan Rus, adresată conducerii Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale de a identifica de urgență soluții pentru finalizarea construcției Autostrăzii București – Ploiești, CNADNR SA, împreună cu Antreprenorul şi Consultantul, a stabilit un calendar al măsurilor pentru rezolvarea actualului blocaj, astfel: 

1.         Depunerea la Primăria Municipiului Bucureşti a cererii de emitere a Certificatului de Urbanism pentru sectorul cuprins între km 0+000 şi km 0+750 până la data de 06.02.2015;

2.         Recepţia la Terminarea Lucrărilor pentru sectorul km 7+400 – km 19+500 până la data de 13.02.2015;

3.         Preluarea în administrare de către CNADNR SA a sectorului de autostradă cuprins între km 3+325 şi km 7+400 până la data de 13.02.2015;

4.         Notificarea Antreprenorului privind încetarea contractului până la data de 16.02.2015, de la 0+000 la 3+325;

5.         Inițierea procedurii de atribuire pentru contractarea lucrărilor pe sectorul de autostradă cuprins între km 0+000 şi km 3+325 până la sfârşitul lunii martie 2015;

6.         Primirea ofertelor pentru contractarea lucrărilor pe sectorul de autostradă cuprins între km 0+000 şi km 3+325 până la sfârşitul lunii aprilie 2015;

7.         Finalizarea procedurii de atribuire până la sfârşitul lunii iunie 2015.

  CNADNR SA
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

florin74

In sfarsit au hotarat sa rupa pisica in doua  :D . Mult le-a mai trebuit. Oare ce contract o sa mai primeasca Pizzaroti in urmatoarea perioada, un lot pe Orastie Arad la CFR?

rocklee

separe ca dupa un amar de vreme vrea sa faca in sfirsit ceva   >:(.....domule ministru pe cind rezultatul la licitatia suplacu de bacau bors .... :( :(

BIGRED1984

Ceva s-a intamplat si a declansat aceste masuri.
Comunicat de presa si prima actiune a doua zi, nu credeam sa vad o asa hotarare la noi.
Iar primii 4 pasi in 2 saptamani.
Hai sa vedem maine ca primul pas se respecta. Cu depunere si nr. de inregistrare si termen de solutionare.

holger

Quote from: rocklee on February 05, 2015, 03:33:39 PM
separe ca dupa un amar de vreme vrea sa faca in sfirsit ceva   >:(.....domule ministru pe cind rezultatul la licitatia suplacu de bacau bors .... :( :(

Daca mai asteapta putin pt suplacu bate recordul de 9 luni la loturi lugoj-deva de pe A1

TibiV

Quote"Preluarea în administrare de către CNADNR SA a sectorului de autostradă cuprins între km 3+325 şi km 7+400..."

Poate cineva sa imi spuna daca este vorba de bucata dintre str. Popasului si Centura Bucuresti ?
Adica bucata terminata dar inutila ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

VictorC


pasadia

Imi place fraza de la punctul 7:

Quote7.         Finalizarea procedurii de atribuire până la sfârşitul lunii iunie 2015.

Daca se refera doar la evaluarea ofertelor depuse, conform propriul calendar asumat, pana la sfarsitul lunii aprilie, nu inseamna decat ca isi iau un interval de 2 luni pentru a evalua niste oferte. Ceea ce nu e atat de grozav (bine, nu e nici cel mai rau din cate s-au vazut, media cred ca e pe la 3-4 luni, nu?).

Dar daca se refera la finalizarea intregii proceduri, finalizare care logic inseamna semnarea contractului, atunci isi asuma niste angajamente care nu tin de ei ci de CNSC si de instantele judecatoresti, si ca atare induc lumea in eroare in mod grav si voit!