News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 15 Guests are viewing this topic.

marinul

Pe Suplacu de Barcău – Chiribiş e tare complicat sa evalueze 2 oferte,(din martie?) una care trebuie descalificata iar cealalta de la un constructor cu certificat negativ in frunte. Mai degraba miroase a anulare

ciprebbe

Luni se reiau lucrarile pe Nadaselu - Zimbor - Poarta Salajului.
Pare ca ordonanta include o formula mai aproape de realitate si UMB revine in santier full power.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Thank's God it's Monday.

THIS monday...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

marinul

in ultima filmare de pe lotul Nusfalau-Suplacu de Barcau


am observat ca pilele de la podul peste Barcau au o forma mai interesanta. mai avem astfel de exemple prin tara? sau e un semn divin  :lol:







Powered by API/PUM imgur uploader

oneLess

#30529
^ culee supratraversare mică la nod DN5 cu A0 ?




La nodul DN6 cu A0 sunt 2 supratraversări mici pentru bretele, culeele sunt la fel ca cea de sus, fără piloni intermediari.

GIV

oare cand vor incepe o noua licitatie pe Chiribiș – Biharia?

mdragos

Nu cred ca se poate sti exact. CNAIR are propiul ritm : incet sau deloc.

mvmocanu

In aceasta seara, venind de la Zalau spre Cluj in jurul orei 20 am intalnit o multime de microbuze portocalii de la UMB care veneau dinspre Cluj, cateva autocare, un trailer cu doua compactoare si o multime de masini mici de Vrancea si Bacau. Se pare ca de maine (precum a zis ciprebbe) se intorc la munca.

kesphishev

Am drum spre Cluj. E ora 7 dimineața și au ajuns primii muncitori la Zimbor și pe șantierul propriu-zis, fiind deja la lucru o parte din utilaje.
Pursuing a passion is seldom a waste of time.

marinul

Avem straturi noi pe Nusfalau Suplacu de Barcau :)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Istvan1

Oare azi UMB revine la Nadaselu-Zimbor ? :|

gicu

Revine. Au scris colegii cu 2 posturi mai sus.

mirceaeliade

QuoteLicitația pentru cel mai mult lung tunel de autostradă din România se complică. După ce Compania de Drumuri selectase șase candidați pe lista scurtă, italienii de la WeBuild au contestat admiterea candidaturii austriecilor de la Strabag. Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) a admis pe 14 iulie contestația italienilor. Rămâne de văzut dacă lupta va continua în instanță.
Italienii au cerut în contestație ca oferta Strabag să fie respinsă, din cauza legăturilor cu industriașul rus Oleg Deripaska. De asemenea, avocații WeBuild au întrebat ,,cât de reale sunt demersurile STRABAG de distanțare" de acționarul său rus, având în vedere că acesta s-ar afla pe o listă de sancțiuni a SUA din 2018. Italienii au mai acuzat firma Strabag de comportament ,,recidivist", după aplicarea sancțiunilor de 45 de milioane de euro de către autoritatea de concurență din Austria.În plus, italienii au invocat un motiv și pentru descalificarea ofertei partenerului spaniol Acciona al celor de la Strabag.
STRABAG, pe de altă parte, nu este o societate sancționată, deoarece STRABAG SE nu este și nu a fost niciodată controlată de Rasperia (sau indirect de Deripaska) în sensul acestor regulamente de sancționare. Dincolo de plata dividendelor, nu există nici o altă relație economică cu Deripaska,,, explică directorul general Thomas Birtel.
Nici nu stiu daca e de bine.  Poate ca judecatorii se vor misca mai repede decat o fac cei de la CNADNR.
https://www.economica.net/autostrada-transilvania-razboi-dur-italo-austriac-pentru-cel-mai-lung-tunel-de-autostrada-din-romania_599187.html

GIV

situatie dificila pe a3 (nimic nou)

biharia - chiribis  - fara licitatie
chiribis - suplacu- risc anulare licitatie ( descalificare  oferta erbasu - selina certificat negativ)
suplacu - nusfalau - sanse foarte mari lot muzeu
nusfalau poarta salajului licitatie in desfasurare
 

Kimi

Si pe Chetani - Campia trag de timp. Nu sunt in stare nici macar sa astupe craterele de la devierea temporara de la Chetani.