News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 32 Guests are viewing this topic.

ivladbogdan

Asteptam un certificat negativ, pe vreo 200 ani asa daca se poate.

NGC

V-am spus de mai multe ori ca existenta unui document constatator "negativ" nu inseamna automat / neaparat excluderea de la o licitatie. Nu va ganditi la el ca la gaina cu oul de aur.

hvm

Tin minte anul trecut cand toata lumea visa ca se rupe pisica si am scapat, nu o sa conteste nimeni, o sa fie licitatia imediat si vine Strabag cat ai zice peste si termina pana in Iulie 2022 lotul.

Cam pe aici ma intrebam eu ce i-ar opri pe Straco sa conteste si de ce n-ar avea motive.... :(

Sa speram ca nu dam in acelasi put cu Nea Beni. :(

PS: nu ma intelegeti gresit ca nu am fost/sunt deacord cu rezilierea. Atat timp cat Unicredit n-a fost deacord, nu se putea merge mai departe...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Duta C

#29958
Cine are curajul in romania sa rupa pisica-n doua? Mai repede o trage de coada!.....puțin

Cristian 74

#29959
Am mers pe la Nădășelu, Șardu, Mihăiești să văd ce mai lucrează UMB-ul. Tocmai am menționat punctele unde se lucrează ca lumea între Zimbor și Nădășelu. Condiții grele de lucru, lucratul cu fier la 0 grade nu e pasiunea nimănui. Am văzut o creștere semnificativă a numărului muncitorilor, iar betonierele mișună prin zonă fără încetare. O filmare din zona Mihăiești acum și mâine, probabil, editez și ce am filmat la Șardu și Nădășelu.
LE: Nu am rupt nicio pisică la realizarea filmărilor. Și nu am tras-o nici de coadă.  :lol:

NGC

#29960
3C1, "Proiectare și execuție pentru finalizarea Autostrăzii Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea, Secțiunea 3C: Suplacu de Barcău – Borș, Subsecțiunea 3C1: Suplacu de Barcău - Chiribiș (km 4+200 - km 30+550)"

Asta este decizia CNSC din 13.12.2021 la contestatia celor de la DRUM ASFALT / TRAMECO.

Quote
Respinge excepția formulată de contestatoare, privind tardivitatea depunerii punctului de vedere de către autoritatea contractantă.
Admite, în parte, contestația formulată de asocierea DRUM ASFALT - TRAMECO SA - OPR ASFALT - OBRAS PUBLICAS Y REGADIOS SA - CITADINA 98 SA - LEMACONS SRL, prin lider DRUM ASFALT SRL, în contradictoriu cu autoritatea contractantă COMPANIA NAȚIONAȚĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE SA.
Anulează, în parte, procesul-verbal intermediar nr. 9, înregistrat la autoritatea contractantă sub nr. 24/6540/31.05.2021, Raportul procedurii nr. 92/10180/06.09.2021 și actele subsecvente acestuia, respectiv mențiunile cu privire la oferta depusă de asocierea CONSTRUCȚII ERBAȘU SA – VÁHOSTAV-SK a.s., precum și cele referitoare la aplicarea criteriului de atribuire și stabilirea clasamentului și obligă autoritatea contractantă ca, în termen de 10 zile de la primirea prezentei, să reevalueze oferta depusă de asocierea CONSTRUCȚII ERBAȘU SA – VÁHOSTAV-SK a.s., cu respectarea considerentelor prezentei decizii, a documentației de atribuire și a legislației incidente.
Respinge capătul de cerere privind reevaluarea propunerii tehnice a contestatoarei Asocierea DRUM ASFALT - TRAMECO SA - OPR ASFALT - OBRAS PUBLICAS Y REGADIOS SA - CITADINA 98 SA - LEMACONS SRL.
Respinge cererea de intervenție formulată de asocierea CONSTRUCȚII ERBAȘU SA – VÁHOSTAV-SK a.s. prin CONSTRUCȚII ERBAȘU SA.

Si asta este decizia CAB de astazi la recursurile CNAIR, CONSTRUCTII ERBASU si DRUM ASFALT / TRAMECO.

15.02.2022

Quote
Respinge excepţiile tardivităţii formulării plângerilor formulate de ASOCIEREA DRUM ASFALT SRL&TRAMECO SA&OPR ASFALT SRL&OBRAS PUBLICAS Y RAGADIOS SA& CITADINA 98 SA& LEMACONS S.R.L. şi de CONSTRUCŢII ERBAŞU SA lider al ASOCIERII CONSTRUCŢII ERBAŞU SA (LIDER) - VAHOSTAV - SK ca neîntemeiate. Respinge plângerile formulate de autoritatea contractantă şi CONSTRUCŢII ERBAŞU SA lider al ASOCIERII CONSTRUCŢII ERBAŞU SA (LIDER) - VAHOSTAV - SK ca nefondate. Admite plângerea formulată de ASOCIEREA DRUM ASFALT SRL&TRAMECO SA&OPR ASFALT SRL&OBRAS PUBLICAS Y RAGADIOS SA& CITADINA 98 SA& LEMACONS S.R.L. Modifică în parte decizia CNSC. Admite în parte contestaţia formulată de asocierea ASOCIEREA DRUM ASFALT SRL&TRAMECO SA&OPR ASFALT SRL&OBRAS PUBLICAS Y RAGADIOS SA& CITADINA 98 SA& LEMACONS S.R.L. şi cu privire la capătul de cerere privind reevaluarea propunerii tehnice a asocierii contestatoare în partea referitoare la modul de stabilire a punctajului aferent factorului de evaluare constând în ,, perioada de garanţie a aparatelor de reazem". Anulează în parte procesul-verbal intermediar nr. 13 înregistrat la sub nr. 24/7368/23.06.2021, raportul procedurii de atribuire nr.92/10180/06.09.2021 şi adresa de comunicare a rezultatului procedurii şi în privinţa evaluării propunerii tehnice din cadrul ofertei depuse de asocierea contestatoare în partea referitoare la acordarea punctajului aferent factorului de evaluare din cadrul criteriilor de atribuire constând în ,, perioada de garanţie a aparatelor de reazem". Obligă autoritatea contractantă să reevalueze oferta asocierii contestatoare cu privire la modul de stabilire a punctajului aferent factorului de evaluare din cadrul criteriilor de atribuire constând în ,,perioada de garanţie a aparatelor de reazem". Menţine în rest decizia. Definitivă. Pronunţată azi 15.02.2022 prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

gabim

@NGC: Cateodata ajuta o traducere in cuvinte pe intelesul tuturor la legaleza asta. Eu am citit textul ala de vreo trei ori si nu sunt convins ca am inteles exact ce vrea sa spuna  :((
Pariu A7: se va circula pe toate loturile UMB pana la Pascani inainte de a se circula pe lotul Pizzaroti - in caz contrar, 100 Euro in contul API.

NGC

Pe scurt, CNAIR trebuie sa reevalueze ambele oferte. Cea a celor de la CONSTRUCTII ERBASU va trebui sa fie respinsa, iar pentru DRUM ASFALT / TRAMECO se va da punctaj mai mare si vor fi castigatori.

Europiu

#29963
Eu înțeleg așa: CNAIR trebuie să recalculeze punctajul ofertei Erbașu și să actualizeze, dacă e cazul, clasamentul. Altceva nimic.

Abandonez ideea de a încerca sa înțeleg limbajul functionaresc. Ăștia nu fac limba română la școală?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

pentium10

deci ne trezim cu TRAMECO castigator pe al treilea lot de autostrada

sper sa faca surpriza, ca daca nu, e vai de noi
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Kimi

Nu fac nicio surpriza. Trameco ar trebui sa se reprofileze pe servicii de contestatii si atat. Avansul l-au luat pentru Biharia - Chiribis?

In alta ordine de idei, saptamana asta se implineste un an de zile de la depunerea candidaturilor pe Poarta Salajului - Nusfalau. Nici acum nu avem constructorii selectati. Sunt curios cat mai continua bataia asta de joc.

jalemare

Interesant, vom avea un nou lot pentru Trameco.
Domnului sa ne rugam  :lol:

Ionut

Mapa si Trameco, acesti Stan si Bran ai drumurilor romanesti inexistente.
Nu sunt offtopic. O sa-i vedeti pe Mapa si la Meses.

adiarc

s-or oprii cand isi dau seama in ce r- - - t au intrat...dar atunci e prea tarziu...pt noi
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Ca sa clarific. Nu in sictir, ci la modul serios. Stan si Bran pentru ca unii sunt grasi si altii sunt subtirei mititei. Si amandoi sunt comici. Din motive diferite, dar comici. Totusi, ca sa il citez pe colegul de mai sus, Domnului sa ne rugam si sa imi iau eu castanele peste niste ani cand vor termina toate loturile castigate acum in timp (contractual) si in buget (contractual).