News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 42 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

La Selina, daca o mai lalaie mult, presimt ca va urma un Straco2 :(
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

gicu

@TibiV

Asa e, mea culpa. E doar un pod peste Arieș, precedentul trece tangent pe lângă râu și traversează doar DN-ul.

vladioan_bv

^^ eu nu prea inteleg afacerea de la selina. care a fost diferenta ani intre startul licitatiei si anul in care a castigat? cnair a lansat licitatia la o valoare din perioada Bechtel? nu trebuia sa faca o expertiza cum ar trebui sa se intample acum pe lotul straco iar preturile se actualizau? din ce am inteles selina a efectuat o eventuala evaluare a lucrarilor. sa fi intrat doar pt un eventual avans si/sau claimuri?

Ciprianul

Selina are niste blocaje in Salard la acel depozit de materiale din cauza ca nu sa platit de CNAIR chiriile pentru acele parcele de pamant unde sunt depozitate materialele.
Nu s au platit chiriile de peste 6 ani si persoanele care detin terenurile nu au semnat acele acte aditionale contractelor de inchiriere.
Plus ca si primaria din Salard le tine partea acelor persoane care nu si au primit banii de inchiriere.
0
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

pasadia

Cât de familiara îmi e povestea asta - un tronson al centurii Brașov a fost început de Alpine care însă a intrat în faliment în 2012. Vreo 40 de grinzi de 40ml au rămas pe un teren închiriat de Alpine. Pentru că nimeni din CNAIR nu a mai fost interesat să plătească chiria pentru acel teren, proprietarul a ajuns sa le valorifice singur iar noul antrenor (Andreea Chiruli) a facturat către statul român o noua serie de grinzi.

Povestea e de prin 2015, cine caută pe topicul centurii Brașov poate găsi poze.

Ciprianul

Plus ca din cate am inteles CNAIR nu mai vrea sa plateasca cat a platit pe metru patrat cand era Bechtel pe teren.
Vor sa reduca cu 40% plata pe metru patrat....de aici si nemultumirea celor care au acele terenuri inchiriate.
Adica ca de 6 ani nu primesti nimic....si cand vin cei din CNAIR sa semnezi un act aditional,scazi cu 40% din cat trebuie sa platesti.
Tipic celor din CNAIR.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

horyatm

#27051
Luni, 15.03.2021 a avut loc depunerea ofertelor pentru procedura de atribuire a contractului Proiectare și execuție pentru finalizarea Autostrăzii Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea, Secțiunea 3C: Suplacu de Barcău – Borș, Subsecțiunea 3C1: Suplacu de Barcău - Chiribiș (km 4+200 - km 30+550).

Până la termenul limită au depus oferte următorii agenți economici:

1. ASOCIEREA CONSTRUCTII ERBASU (LIDER DE ASOCIERE) – VAHOSTAV – SK A.S.

2. ASOCIEREA DRUM ASFALT S.R.L. (LIDER DE ASOCIERE) – TRAMECO S.A. – OPR ASFALT S.R.L. – OBRAS PUBLICAS Y RAGADIOS S.A. – CITADINA 98 S.A. – LEMACONS S.R.L.

3. ASOCIEREA RIZZANI DE ECCHER SPA ITALY – ARTERA BLUE S.R.L.

4. ERG İNŞAAT TICARET VE SANAYI A.Ş

Obiectul contractului constă în proiectarea și execuția lucrărilor pentru 26,35 km de autostradă.

Obiectul contractului prevede construirea mai multor lucrări de artă, dintre care 3 viaducte, 8 pasaje și 8 poduri, inclusiv un pod de o complexitate tehnică ridicată, în lungime de 1.650 m - Pod peste lac de acumulare la km 6+655.60.

Valoarea estimată a contractului este de 503.687.042,75 lei fără TVA.

Durata contractului este de 24 de luni, din care 6 luni perioada de proiectare și 18 luni perioada de execuție a lucrărilor.

Comisia de Evaluare va analiza ofertele în conformitate cu prevederile documentațiilor de atribuire și cu legislația în vigoare în domeniul achizițiilor publice.

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/4-oferte-pentru-proiectarea-și-execuția-2635-km-de

voicul

Si care e vina lui Selina ca CNAIR si-a facut meseria (adica a dat-o in bara)?

Bulwyn

#27053
Pacat cu Selina, chiar speram sa faca treaba buna pe acel lot si eventual castigand lotul vecin sa deschida anticipat pana la nodul Chiribis. Nu inteleg de ce totusi s-au hotarat acum ceva timp sa intre in teren si acum fac joc de glezne si nu misca mai nimic?

Ps. Cu cat la suta din contract a castigat aici selina? Chiar e atat de pagubos contractul ca se impiedica de acel depozit (care cred ca se va rezolva in timp)?

Ciprianul

Cei din CNAIR nu vor nici in ruptul capului sa acorde acele renumeratii celor ce se cuvin din urma cu 6 ani pana in prezent.
Au facut tot felul de adunari pe la primaria din Salard dar le au transmis ca per metru patrat platesc cu 40% mai putin decat au platit cand era Bechtel in zona.
E si normal ca oamenii nu au acceptat....plus ca si primaria le tine partea. Oarecum e logic.
Mingea e in terenul celor de la CNAIR
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

kumar

Despre ce sume se vorbeste per total?

Bulwyn

Nu stiu cine are dreptate si cine nu. Dar daca ma gandesc cat de umflat a fost contractul cu bechtel ma intreb daca nu si acest contract de depozitare a fost umflat. Adevarul e undeva la mijloc. Poate ar trebui sa intervina MT (in limita legalului) sa deznode cat mai repede situatia sa nu avem straco2

Ciprianul

#27057
Nu vorbim de sume mari dar adunate per suprafara si timp scurs de cand nu s au mai platit chiriile.....
Au venit saptamana trecuta si cei de la regionala Cluj dar nu au rezolvat mare lucru.
Oamenii sunt revoltati si nu vor sa semneze acele acte aditionale.
Maine voi sti sigur de ce sume vorbim per total.
Tocmai din acest motiv inca la acel depozit nu sau adus cantarul si o statie de asfalt.
Nu cred ca nu se va rezolva dar e chestia ca se pierde timp....
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

gsimon

Intreb si eu, nu dau cu pietre.. de problema asta nu se stia de atata amar de timp? Nimeni din cei implicati, mai ales cnair & mt nu stiau ca acolo sunt niste sume neplatite si situatia e neclara?  :|

Ciprianul

Sunt convins ca s au stiut dar probabil au crezut ca pot sa prosteasca oamenii.
E vorba de chirii nu de refuzuri de vanzare. Deci situatia e chiar rezolvabila daca se vrea.
Maine aflu despre ce sume vorbim.

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.