News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

luc

Problema lor (CNAIR) e ca ne baga ungurii mortul în casa, dacă termina autostrada pana la granița și noi nu avem nimic. Nici nu vreau sa ma gândesc ce titluri vor fi.
Dar hai, poate mai întârzie și frații unguri și reușește și capitalul autohton sa finalizeze în sincron.. :)

horatiu.cosma

Nu prea cred eu că vor întârzia ungurii. Ionuț, nu cred că încă lucrează cei de la Selina. Basculantele cu material surprinse în poze cred că depozitează material sau il bagă în drumul de șantier. Pentru asta (și eventual pentru decopertare) nu e necesară AC deocamdată.

Ionut

Deci "lucreaza". Si-au terminat organizarea de șantier? Poate le facem o vizită.

Ciprianul

Is curios de unde isi vor asigura finantarea Selina pana vor primi ceva bani de la CNAIR
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

voicul

Asta da declaratie senzationala. (si cam atat)

Si daca Selina termina anul asta, si ungurii la anul in primavara, de ce s-a grabit Selina sa temine un muzeu?

Macar de ar termina doar la 2-3 luni dupa ce s-a finalizat M4.

user201

Nu, că aș crede personal că vor termina lotul ăla în Decembrie 2019, pentru că sunt pesimist din fire, dar până la urmă vorbim de un lot de 5km la câmpie, fără mari traversări de ape care să necesite poduri mari, cu un nod rutier și atât. Bulgarii parcă au gătat mult mai mult cu ocolitoarea Sofiei Nord într-un an, cu poduri lungi și multe noduri rutiere, plus 3 benzi pe sens și vorbim despre Bulgaria nu U.S. sau Germania, deci nu pot spune decât că ar trebui să fim și noi în stare să facem 5km "ușori" în timpul în care bulgarii au făcut cam 17 km.

horatiu.cosma

E nod acolo trompeta dubla ca la Turda, pasaj peste calea ferata. Nu e greu, dar nici usor. Si sa nu uitam ca nu e finalizata birocratia, nu e aprobat PT-ul, posibil sa fie utilitati de relocat. Eu zic ca in cel mai bun caz se va termina prin aprilie/mai 2020.

pentium10

partea maghiara a prelungit termenul din 2019 septembrie pana in 2020 ianuarie
umbla vorba in targ ca a fost si presiune din partea statului roman sa amane si ei lucrariile un pic
in documentele oficiale nu se exprima deloc in cifre progresul, am incercat si eu, si se evita raspunsul cu cifre, asta este intentionat din partea lor
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Eu cred ca mai curand in august-septembrie 2020 ar fi deschiderea, in cel mai bun (optimist) caz.
Sunt curios daca Selina se va mobiliza si in teren, nu doar la televizor.

alexandruduma

In Martie am drum la Oradea, sigur le fac o vizita.
Sunt curios cum arată și partea maghiara.

horatiu.cosma

Ar merita o drona de la granita la Beretufalu.

marinul

#19781
Am dat eu o fuga pana la Biharia, pun cateva poze





Corsan inca ne bantuie :)






AlexxC

Quote from: horatiu.cosma on February 16, 2019, 01:08:37 PM
E nod acolo trompeta dubla ca la Turda, pasaj peste calea ferata.
Se poate face descarcare provizorie direct in DN cu bidoane un giratoriu si nodul finalizat ulterior...pasajul poate fi si el finalizat doar pe o singura cale de mers.Daca se vrea pe rpd inainte se poate.

Bulwyn

Am trecut eu ieri pe la Campia, devierea va fi pe partea dreapta in directia spre Cluj, spre Aries. Era deja bine delimitat si era piatra sparta ridicata. Intrebare pt dronisti: am nevoie de aprobari speciale sa filmez in Romania cu drona?

Ionut

Da, trebuie sa ai drona inregistrata la AACR. Avem thread dedicat pentru subiecte de genul asta.