Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Ionut

Pai stai, Aktor tocmai si-a luat niste bani pe ciot la foarte scurt timp dupa emiterea facturii. Nu se agitau ei fara sa fie platiti. Asa lucreaza Aktor... nu v-ati prins? Aktor accelereaza tocmai pentru ca s-a rezolvat/se rezolva cu banii... nu invers, nu s-au activat (sper sa-i tina, sa nu cobesc!) pentru ca sa primeasca banii. Of. Nici macar voi nu intelegeti?!

cosmin2509

#17851
Salut,

Si eu am aceiasi opinie. In ultima perioada chiar se vede mult mai multa activitate (multe utilaje, multi oameni) . Atasez 2 poze de la intersectia cu strada popasului care confirma spusele colegilor de mai sus.




ciprebbe

#17852
Quote from: ciprebbe on March 06, 2018, 09:32:38 AM

Sunt curios cum a reusit UMB la Gilau sa treaca atat de usor cu receptia in conditiile in care gardul de siguranta nu este prins si ancorat corespunzator iar sus la padure avem deja o trambulina (fara trafic) !!! Aici poate sa curga garantia fara probleme?

Asta cu trambulina nu e rezolvata si nici nu cred ca se poate reface pana in 28. E suficienta o plimbare pe dealurile de langa padure si se vede cu ochiul liber denivelarea pe ambele benzi. Chiar si marcajul e putin "dus".

AMR 7 , si gardul de protectie tot aiurea e/nu e prins.

Pacat ca UMB a fuserit pe final lucrarea ca sa inchida rapid santierul.

In perioada de garantie imi miroase a multe intervenii pe acest lot.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

paulmare

Ionut stim - money talks, dar e bine ca e asa cum a explicat paca Sorin62, e un "cont" din care se pot realoca bani daca exista un stadiu de constructie la o lucrare care sa poata fii facturat
Oricum Aktor aici a trecut relativ ok peste falimentul sau insolventa euroconstruct, sa termine repede si sa mute cu toate pe A10
Si Straco - si eu cred ca a mirosit ca aici ar exista niste bani care se pot incasa anul asta - mai siguri decat la fdg unde primaria are alte prioritati, gen vouchere infrumusetari chermeze, acum sunt si elcen si radet in prag de iarna

voicul

Poate aici e norocul cu Aktor, firma mare, care in RO lucreaza ca o firma mica. Tocmai pentru ca este mare (in afara) nu a fost afectata de falimentul Euroconstruct/ au tinut de contracte si nu le-au reziliat.

Daca reziliau pe A3 la 60-70% ... show si caterinca ce era si inca 2 ani sa termine cineva sectiunea.

Am avut noroc si e bine ca i-au gasit pe Straco sa miste ceva.

pbh

Firma mare fara linii de credit cum este si Comsa de altfel. De altfel era o declaratie cum ca AKTOR a deblocat o linie de credit cu ajutorul statului Roman. Cat este de reala nu stiu, dar intamplator dupa acest anunt a inceput si AKTOR sa se miste. Se pare ca nu a putut duce cele doua santiere d.p.d.v. financiar mai ales ca firmele subcontractante, dupa teapa luata pe A10, cereau banii in avans.
Chiar si pentru o firma stabila financiar , schimbarea metodelor de plata in timpul jocului necesita un efort financiar substantial.

RobertN

#17856
Salut,

Foto (pe fugă) de astăzi, descărcare A3 în şos. Petricani:















Mulţumesc.

Tavi

Noi multumim RobertN!
Imbucuratoare poze!

panda_no 5

#17858
Si tot de astazi de la celalalt capat al ciotului A3 la intrarea in Bucuresti

Primul strat de uzura turnat pe o mica portiune fix din zona unde s-au oprit cu lucrarile acum mult timp

DSC02273 by florin_apo, on Flickr

Pasajul peste Popasului

DSC02274 by florin_apo, on Flickr

DSC02275 by florin_apo, on Flickr

Acelasi pasaj pozat din partea cealalta

DSC02276 by florin_apo, on Flickr

DSC02278 by florin_apo, on Flickr

Din acelasi loc vedere spre Bucuresti. Pe anumite zone s-a turnat primul strat. Cu intreruperi.

DSC02277 by florin_apo, on Flickr

DSC02279 by florin_apo, on Flickr


panda_no 5

#17859
DSC02279 by florin_apo, on Flickr

Portiunea de sub stalpi. Inca nu au ajuns la cota.

DSC02281 by florin_apo, on Flickr

Zona dintre cele 2 sensuri. Toate utilaele de la STRACO mai putin camionul alb pe care scria Aktor

DSC02282 by florin_apo, on Flickr

O mica zona cu strat de uzura?

DSC02283 by florin_apo, on Flickr

Inceputul rampei peste calea ferata. Tronsoane in diverse stadii.

DSC02284 by florin_apo, on Flickr

Aceeasi rampa vazuta inapoi spre Popasului.

DSC02285 by florin_apo, on Flickr

Poze in premiera pentru mine . De pe pasajul de peste calea ferata

DSC02286 by florin_apo, on Flickr

Pe un sens inca sunt lucrari la betoane. Pe celalalt sens lucrau cu un subcontractor din Prahova. Lucrau la hidroizolatie la ora 17.

DSC02287 by florin_apo, on Flickr

DSC02288 by florin_apo, on Flickr

DSC02291 by florin_apo, on Flickr

Se va vedea interesant de pe pasaj. Poate dispar si gunoaiele ?Sau nu pt ca va fi parapet inalt?

DSC02289 by florin_apo, on Flickr

DSC02290 by florin_apo, on Flickr

Coborarea spre Bucuresti.
Se monta parapetul metallic.

DSC02292 by florin_apo, on Flickr

DSC02293 by florin_apo, on Flickr

Atat pt ca au venit cei de la paza si mi-au spus ca nu am voie pe pasaj.
Am fost uimit ca parapetul metalic este montat de echipe venite din Grecia cu toti membrii greci get-beget.
Si autoutilitarele erau din Grecia. Steel Group.gr.

Pe celalalt pasaj sunt gata parapetii metalici. Nu m-au mai lasat sa ajung pina acolo.


voicul

Cine ar fi crezut ca Aktor poate avea o astfel de viteza?
Probabil de aia scrie pe utilaje Straco  :lol:

+1

TibiV

Quote from: panda_no 5 on September 22, 2018, 07:16:47 PM
O mica zona cu strat de uzura?

DSC02283 by florin_apo, on Flickr

Nu, doar binder...

Stratul de uzura va fi la nivelul liniei rosii
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexandruduma

Se lucra din plin azi la Gilau. Nu mai e asa de mult, se poate termina intr-o saptamana.

Grinda ramane la locul ei, CNAIR nu a venit sa o mute. Va ramane monumentul stilului lor de management. Povestea ei e simpla, la turnare au intarziat cifele iar imbinarea betonului a fost vizibila. Bechtel a adus-o pe santier dar consultanta a respins-o.






































Powered by API/PUM imgur uploader

alexandruduma


voicul

Quote from: alexandruduma on September 23, 2018, 11:01:21 AM
imbinarea betonului a fost vizibila. Bechtel a adus-o pe santier dar consultanta a respins-o.


Si asa autostrada facut de Bechtel inca rezista (la nivel bun) fara nici un fel de mentenanta. Ce inseamna sa mergi pe calitate si nu pe bani!

In alta ordine de idei: bravo TS! Remarcabil cum s-au miscat.
(pacat ca in RO trebuie sa aplaudam normalul ca fiind ceva deosebit)