News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 33 Guests are viewing this topic.

voicul

Numai azi nu e maine, si poate primim in 24h o veste buna legata de un pod minune de pe A3.

ultrasbz

În Monitorul Oficial, Partea I nr. 507 din 30.06.2017 a fost publicata:

Ordonanța de urgență nr. 49/2017 privind unele măsuri în vederea accelerării implementării proiectelor de infrastructură de transport de interes național, pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 40/2015 privind gestionarea financiară a fondurilor europene pentru perioada de programare 2014-2020, pentru completarea Legii nr. 105/2011 privind gestionarea și utilizarea fondurilor externe nerambursabile și a cofinanțării publice naționale, pentru obiectivul "Cooperare Teritorială Europeană", precum și pentru modificarea și completarea Ordonanței Guvernului nr. 17/2015 privind reglementarea unor măsuri fiscal-bugetare și modificarea și completarea unor acte normative

Aceasta este in vigoare deja de la 30 iunie 2017.

Citez partea relevanta:

"Art. IV. -
(1) Prin derogare de la prevederile art. 47 alin. (3) lit. f) din Legea nr. 350/2001 privind amenajarea teritoriului și urbanismul, cu modificările și completările ulterioare, și ale art. 2 alin. (2) din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se pot emite autorizații de construire fără elaborarea și aprobarea prealabilă a unei documentații de amenajarea teritoriului sau de urbanism pentru proiectele de infrastructură de transport de interes național, care sunt cuprinse în Planul de amenajare a teritoriului național - Secțiunea I - Rețele de transport și/sau în Master Planul General de Transport al României, cu excepția porturilor, aeroporturilor, gărilor, triajelor, depourilor, metroului, terminalelor de transport combinat și punctelor de trecere a frontierei, fără afectarea prevederilor referitoare la calitatea și disciplina în construcții.

(2) În termen de 30 de zile de la aprobarea, în condițiile legii, a studiului de fezabilitate sau a documentației de avizare a lucrărilor de intervenții pentru proiectul de infrastructură de transport de interes național, în vederea asigurării corelării obiectivului de investiții cu direcțiile de dezvoltare a localităților, inițiatorul proiectului va notifica Ministerul Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene, precum și toate autoritățile publice locale al căror teritoriu este afectat de proiect și va transmite acestora documentația care va cuprinde suportul topocadastral al traseului, inclusiv zonele de protecție ale acestuia în coordonate Stereografic 1970.

(3) În termen de maximum 6 luni de la primirea notificărilor potrivit alin. (2), pentru corelarea proiectelor de infrastructură de transport de interes național cu strategiile de dezvoltare spațială și planurile urbanistice generale ale localităților al căror intravilan este afectat de proiectele prevăzute la alin. (1), autoritățile administrației publice locale vor iniția, elabora și aproba în condițiile legii planuri urbanistice zonale, finanțarea realizării acestora fiind asigurată de către inițiatorul și implementatorul proiectului de infrastructură de transport național.

Art. V. -
La articolul 47 din Legea nr. 350/2001 privind amenajarea teritoriului și urbanismul, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 373 din 10 iulie 2001, cu modificările și completările ulterioare, alineatul (32) se abrogă.

Art. VI. -
Prevederile art. IV sunt aplicabile și proiectelor de infrastructură de transport de interes național cuprinse în Planul de amenajare a teritoriului național - Secțiunea I - Rețele de transport și/sau Master Planul General de Transport al României, pentru care a fost inițiată procedura de autorizare a executării lucrărilor de construcții, aflate în implementare la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență."

Sursa si textul complet: link

Așadar, inteleg ca in acest moment nu mai este necesară obținerea PUZ-ului de la Primăria Voluntari.

dr4qul4

teoretic suna bine.  Acum sa vedem cum se aplica in practica
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Sorin62

#13218
^
Probabil că știau de acest OUG și de aia nu s-au mai ostenit cu PUZ-ul...

bogdix

@cutter + @NGC20
AC din 2004 (viaduct Gilau) s-ar putea sa nu fie valabila. Tineti minte ca ANPM a aparut in 2006 si acordul de mediu dinainte se emitea de Ministerul Mediului (sau ceva de genul de la acea vreme), iar ANPM s-ar putea sa nu-l recunoasca.
AC de obicei e valabila 2 ani de la emitere cu conditia inceperii lucrarilor in acea perioada. Se poate extinde cu 1 an din ce stiu eu.
Astea sunt riscurile.
Nu am vazut AC nici aM din 2004. S-ar phtea sa existe variante de "pastrare" sau "validare" a lor.

pentium10

Am pus pe JuxtaposeJS doua capturi de pe satelit aferent bucatii de A3 de la Voluntari
se poate compara intre 16 Mai cu 26 Iunie
se vede unde au avansat: lac, bretea.

Click pt slider:

https://cdn.knightlab.com/libs/juxtapose/latest/embed/index.html?uid=7fcd4486-608f-11e7-b2ae-0edaf8f81e27
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

horatiu.cosma

#13221
Bogdix, mi s-ar părea incredibil ca autoritatea care a preluat emiterea unor documente de la alta autoritate sa nu mai recunoască documentele emise deja. În plus, lucrările au început acolo, deja 6 pile sunt executate, deci mi s-ar parea normal ca AC să fie încă valabilă.

NGC

Quote from: bogdix on July 04, 2017, 07:08:25 AM
@cutter + @NGC20
AC din 2004 (viaduct Gilau) s-ar putea sa nu fie valabila.

Eu am vorbit despre AC din 2011.

Quote from: NGC20 on July 01, 2017, 02:48:41 PM
^^^ Exista AC din 14.12.2011.

Daca sunteti curiosi, o puteti gasi timp de 7 zile aici.

dr4qul4

#13223
^^

Avem deja decopertare  la nord de CF!!!! WOW! urmeaza si pilele?  :popcorn:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

vladb

Am doua intrebari:
1. Se stie exact data limita pana la care se mai pot depune contestatii pentru podul de la Gilau?
2. Pana la urma decopertarile din zona Sanpaul sunt decopertari propriu-zise sau arheologie?

Multumesc!

voicul


NGC

^^^

Incurcati notificarea prealabila cu contestatia in sine.
Nu se poate depune contestatie daca nu s-a facut notificare prealabila.

CNAIR a informat oficial ca ofertantii au fost informati in 23.06.2017.

Daca notificarea ofertantilor s-a facut in mod electronic (SEAP, E-Mail, etc), atunci termenul limita de 10 zile pentru depunerea notificarii prealabile a expirat chiar la sfarsitul zilei de ieri.

yetiman

Bun, bun, dar avem vreo informatie?
S-a depus vreo notificare prealabila pana ieri?
Daca nu, sa intelegem ca nu se mai depune nici o contestatie si este, in sfarsit, unda verde?
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Putina răbdare să își facă vrăbiuțele treaba. :)

cutter

O vrăbiuță zice că nu s-ar fi depus nicio notificare prealabilă în termen. Deci ar trebui să se poată semna contractul.

Autorizația de construire din 2011 (postată mai sus de NGC20) este încă valabilă pentru că este emisă cu valabilitate până la finalizarea executării lucrărilor. Până și proiectantul a rămas același ca pe autorizație.

Deci teoretic, ar trebui să se poată apuca de treabă imediat.