News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 20 Guests are viewing this topic.

bridge

#10485

bridge

#10486
Quote from: ciprebbe on August 15, 2016, 04:55:49 PM

Avem șanse ca pe final de 2017 sa fie gata Strabag și Geiger. Putem spera și la nodul Iernut de pe lotul Astaldi.
Tot lotul nu cred ca îl pupam în 2017.
Din păcate la Straco nici măcar gropile arheologice nu s-au făcut :(((( iar nodul Chetani e la ei :((.

Strabag este la un fizic realizat de cca. 3%(fata de vreo cca.16% preconizat),Geiger renunta la avans pe 2016,Astaldi au obligatia contractuala sa emita situatie de lucrari in vreo 2 saptamani(fara AC!)-va fi greu cu recuperarea avansului,Straco nu poate cu garantiile pentru avans.

FRS

poti dezvolta un pic problema de la Straco?

bridge

Nu prea am ce dezvolta...intampina greutati cu obtinerea garantiei bancare pentru avans.Sunt de notorietate problemele lui  Straco.

dr4qul4

#10489
o scrisoare de garantie bancara este un fel de credit.

Cam greu sa gaseasca Straco o banca sa le mai acorde incredere. Nu imposibil, pentru ca pot garanta cu acest contract. Insa, in caz de faliment, CNADNR executa garantia (banca plateste) si nu se stie daca isi vor mai recupera toti banii (cine garanteaza ca avansul primit nu dispare pe contracte paguboase sau ca lucrarile efectuate chiar pot si vor fi platite de cnadnr).

@bridge, doar rigole am vazut pana acum, dar chiar daca au executat 1% din ce au de executat, tot trebuie o noua expertiza. De fapt oricum trebuie pentru ca cea veche banuiesc ca a expirat.
Cand s-a reziliat contractul cu Bechtel? sunt vreo 3 ani de atunci. Asadar am fost optimist... in caz de reziliere, am vedea ceva miscare prin toamna lui 2019. Darea in folosinta la sfarsit de 2021 in cel mai bun caz.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Redox

Foarte frumoasă filmarea secțiunii Gilău-Nadășelu. Pe departe cel mai frumos șantier de autostradă din acest moment!
Mulțumim API, mulțumim tuturor celor implicați in realizarea acestei filmări!

PS: am o rugăminte, dacă găsește cineva desenul cu configurația nodului Nădășelu să îl reposteze sau să lase un link cu pagina din acest topic. Știu că a fost postat la un moment dat, dar nu mai găsesc acel post. Mulțumesc anticipat!

bridge

Quote from: dr4qul4 on August 16, 2016, 07:07:30 PM

@bridge, doar rigole am vazut pana acum, dar chiar daca au executat 1% din ce au de executat, tot trebuie o noua expertiza. De fapt oricum trebuie pentru ca cea veche banuiesc ca a expirat.

n-au executat nimic,0%,m-am amuzat pentru ca doar au curatat rigolele lui Bechtel(mai mult decat cnadnr-ul..vb ta cred),expertizele (a beneficiarului si a lui corsan din 2015)au expirat.Mare lucru nu s-a intamplat de la ultima expertiza dar este un bun motiv de tergiversare.

esendy

viaductul ? chiar nu se poate licita ?

voicul

#10493
^ Eu as intreba si: chiar nu se poate atribui direct?

Iceman

Multumim pentru filmare...Bravo UMB....Mai au un pic si termina acest tronson :)

Io

Quote from: voicul on August 16, 2016, 10:23:51 PM
^ Eu as intreba si: chiar nu se poate atribui direct?

^^ Cu multumiri pentru filmare, exact la asta ma gindeam cind ma uitam: se poate atribui direct?
De scotocit prin legistlatie...
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

NGC

^^^ Subiectul a mai fost discutat si nu are rost sa il reluam, pentru ca se va licita.

GDPR

Interesanta consolidarea cu gabioane de la min. 4.45 a filmarii de sambata. Sper sa tina, vad ca terenul tot mai "curge" imediat deasupra consolidarii.

panda_no 5

Am 4 poze cu reinceperea lucrarilor pe A3 la intrarea in Bucuresti.
Nu pot sa le postez.
Le-am pus pe SSC pe A3.
Daca cineva le poate pune aici as fi recunoscator.

ciprebbe

#10499
Quote from: adrian rosca on August 17, 2016, 07:28:31 PM
Interesanta consolidarea cu gabioane de la min. 4.45 a filmarii de sambata. Sper sa tina, vad ca terenul tot mai "curge" imediat deasupra consolidarii.

Unde mai curge? ca nu vad pe filmare si nici in teren nu am vazut.
Chiar deasupra s-a acoperit cu vegetal bolovanii ce sunt in spatele gabioanelor apoi se va reface santul de scurgere.


LE:uite cum era inainte min4.40



Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe