News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

cristi5

Apropo de "la obiect" spre sfarsit zice de Suplacu-Bors: Ce e aia "o prelungire de cateva zile"? Se poate formula asa in comunicarea intre doua parti contractante? Pai una poate intelege 7, cealalta 364.

infraAdi_ro

Pana una alta am informatii din interior ca in jurul datei de 1 martie 2016 se va incepe mobilizarea in teren a firmei Strabag pentru tronsonul Ogra-Tg Mures(parca).Ei deja au lucrat la foraje de coloane si  la pichetarea terenului anul trecut.Si Gaiger Transilvania sta pe pozitia de start  pentru Ogra-Iernut dar parca asteapta un ordin:)
Romania are un viitor doar daca are prezent!

horatiu.cosma

^
I-auzi. Lucreaza constructorii fara sa stim si noi. Ne-am iesit din mana. Dislocam ceva personal la Ogra  :lol:?

dr4qul4

Lucreaza pe sest ca sa nu-i prinda inspectia de stat in constructii....ca dupa le da amenda ca vor sa faca treaba.

Sincer, nu m-ar mira, observ ca la noi se lucreaza mai bine iarna. Cum da caldura, hop si controlele pe santiere, amenzile si suspendarea lucrarilor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horatiu.cosma

De inspectia de stat in constructii nu prea auzisem pana cand i-a oprit pe UMB-isti la Deva. Probabil ca asta era modalitatea CNADNR de a face pace cu constructorii: "nu putem sa va dam deocamdata AC, poate vine la anu, da puteti lucra linistiti, avem grija sa nu va deranjeze nimeni". WIN-WIN. Acum de cand cu Colectivul, probabil nu mai merge chiar asa, ceea ce e foarte bine. Sa nu se lucreze fara AC, dar si AC-ul sa vina putin mai repede, nu la 2 ani de la semnarea contractelor, cum se intampla acum.

infraAdi_ro

cu ISC nu prea ai probleme pe santiere.....eu am lucrat la reabilitarea unui DN in apropiere de Deva si am inceput lucrul efectiv in februarie iar ordinul de incepere si autorizatia a venit prin  mai.Doar in caz de accidente sau anumite probleme grave vine ISC in vizita.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

NGC

Quote from: euromau on January 19, 2016, 09:07:53 PM
Pana una alta am informatii din interior ca in jurul datei de 1 martie 2016 se va incepe mobilizarea in teren a firmei Strabag pentru tronsonul Ogra-Tg Mures(parca).Ei deja au lucrat la foraje de coloane si  la pichetarea terenului anul trecut.Si Gaiger Transilvania sta pe pozitia de start  pentru Ogra-Iernut dar parca asteapta un ordin:)

Sa va dau atunci si eu 2 vesti bune.

Este gata proiectul de HG pentru asigurarea sumelor pentru exproprieri din bugetul 2016 pentru "Secţiunea 1C, subsecţiunea Ogra - Târgu Mureş pe teritoriul localităţilor Cristeşti, Gheorghe Doja, Ogra, Sânpaul, Ungheni şi Târgu Mureş din judeţul Mureş" din cadrul obiectivului de investiţii "Autostrada Braşov - Târgu Mureş - Cluj - Oradea".

QuoteSumele individuale estimate de către expropriator aferente despăgubirilor pentru imobilele proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Secţiunea 1C, subsecţiunea Ogra - Târgu Mureş pe teritoriul localităţilor Cristeşti, Gheorghe Doja, Ogra, Sânpaul, Ungheni şi Târgu Mureş din judeţul Mureş" din cadrul obiectivului de investiţii "Autostrada Braşov - Târgu Mureş - Cluj - Oradea", prevăzută la art. 1, sunt în cuantum total de 39.540 mii lei şi sunt alocate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Transporturilor, în limitele bugetare anuale aprobate prin Legea bugetului de stat pe anul 2016, nr. 339/2015, capitolul 84.01 "Transporturi titlul 58", Proiecte cu finantare din fonduri externe nerambursabile aferente cadrului financiar 2014 - 2020, articolul 03 "Programe din Fondul de coeziune (FC)".

Dupa emiterea HG, mai trebuie decizia de expropriere pe care o emite CNADNR. Din pacate la ultimele exproprieri a durat cam 3 luni de la HG pana la decizia de expropriere. Sa vedem daca se grabesc de data aceasta.

A doua veste este si mai buna si o trec separat mai jos.

NGC

#8257
Quote from: NGC20 on December 19, 2015, 12:39:53 AM
Am adaugat aici partea cu rosu. Ca sa nu mai repet tot mesajul, pun inca o data doar partea esentiala.

Quote from: NGC20 on December 18, 2015, 12:11:17 AM
L.E. STRABAG a pierdut Joi revizuirea la CAB a deciziei CAB (turul 1 de contestatii).
[...]
Asadar, de data aceasta probabil se poate semna deja cu ASTALDI pentru A3 Iernut - Chetani, pentru ca sansele la CAB ale lui STRABAG sunt virtual nule (turul 2 de contestatii).

Dupa cum ma asteptam, nu au avut sanse si decizia a venit de la primul termen in turul 2 de contestatii.

Quote18.01.2016

Tip solutie: Respinge cererea de recurs
Solutia pe scurt: Respinge plângerea ca nefondată. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 18 ianuarie 2016.

Deci ramane castigator ASTALDI si se poate semna.

cutter

#8258
Quote from: NGC20 on January 19, 2016, 11:21:46 PM
Este gata proiectul de HG pentru asigurarea sumelor pentru exproprieri din bugetul 2016 pentru "Secţiunea 1C, subsecţiunea Ogra - Târgu Mureş pe teritoriul localităţilor Cristeşti, Gheorghe Doja, Ogra, Sânpaul, Ungheni şi Târgu Mureş din judeţul Mureş" din cadrul obiectivului de investiţii "Autostrada Braşov - Târgu Mureş - Cluj - Oradea".

Nu e gata chiar singur așa. A fost ajutat de prieteni să fie gata :) Și cu o performanță față de fluxul normal, respectiv durata pentru promovare de la concepția textului pînă la adoptare în ședința de guvern (sper): 2 săptămîni. Pe viitor, ar fi bine să fie o săptămînă acest termen. (În trecut a fost și 6 luni pentru așa ceva sau mai rău).

Quote
Dupa emiterea HG, mai trebuie decizia de expropriere pe care o emite CNADNR. Din pacate la ultimele exproprieri a durat cam 3 luni de la HG pana la decizia de expropriere. Sa vedem daca se grabesc de data aceasta.

Din nou. Prietenii îi ajută să se grăbească. :) Decizia va fi emisă imediat, dar:
1. e perioada legală de 20 de zile (parcă, trebuie să verific) după emitere și
2. și aici din păcate e problema cu circuitul agricol al terenurilor care va bloca emiterea autorizației de construire

Și pentru că aud deja "cum? circuitul agricol? incredibil!", etc. Este legea 18/1991, e lege organică și e penal să o încalci în privința asta. Dar cum eu sunt aici să dau soluții, nu să invoc probleme, soluția este modificarea legii. Numai că legile organice nu se pot modifica decît prin proiect de lege (=prin Parlament), nu prin ordonanță.

---

Ăsta e numai un exemplu de ce fac prietenii forumului 14 ore pe zi de o lună încoace. Din păcate, aceste eforturi nu sunt (în parte nici nu pot fi) așa de vizibile.

horatiu.cosma

^^
Multumim tuturor prietenilor. Poate ca din exterior aceste vesti nu inseamna nimic, dar pentru noi e ceva senzational. Practic devansam cu 4-5 luni din pix, cu vointa si transpiratie, finalizarea acestor loturi. In alea 4-5 luni s-ar fi intamplat cateva accidente urate pe DN 15, noroc cu prietenii care le-au evitat :).

NGC

Quote from: cutter on January 19, 2016, 11:45:08 PM
Nu e gata chiar singur așa. A fost ajutat de prieteni să fie gata :)
[...]
Din nou. Prietenii îi ajută să se grăbească. :)
[...]
Ăsta e numai un exemplu de ce fac prietenii forumului 14 ore pe zi de o lună încoace. Din păcate, aceste eforturi nu sunt (în parte nici nu pot fi) așa de vizibile.
Nici nu ma indoiesc. ;)
:cheers:

dr4qul4

:gj: cutter!

Doar de asta te-ai dus acolo. Sa faci intr-un an cati altii in 7...sau cat n-au facut altii in 26.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Să le dea Dumnezeu sănătate prietenilor !...

Păcat că nu le poate da un mandat mai lung...
Dar poate şi în ăsta scurt îi poate învăţa pe ceilalți ce şi cum trebuie făcut.
Nu-i dărui săracului un peşte, învaţă-l să pescuiască !...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cutter

#8263
Quote from: adrian rosca on January 20, 2016, 12:20:12 AM
@cutter: bravo, dar atentie la prevederile art 7, paragrafele 2 si 4, din legea 52/2003 republicata in 2013, care se refera la anuntul public de elaborare si perioada minima de dezbatere publica pentru un proiect de act normativ.

Adică tu vrei să dureze mai mult promovarea acestor HGuri care țin în loc proiecte de sute de milioane?

Îți atrag și eu atenția asupra art. 6 alin. (9) și avînd în vedere că e vorba de un proiect cu durata de execuție de 12 luni (deci e critic să prindă sezonul de construcție complet), cu contract semnat de 8 luni, cred că ne încadrăm cu brio.

Quote
Cu HG-ul de expropiere suplimentara pentru tronsonul de nord al DNCB s-a mai avansat? (sorry for the off-topic)

E un coșmar, dar pe scurt, nu încă. Adică nu pînă la punctul la care să existe un plan de acțiune, termene și responsabili, ceea ce aș numi eu "un avans". Poate mîine.

adiarc

Bravo cutter...felicitari si din partea mea pt tine,dar si pt cei deschisi la minte spre implementarea normaltatii......

Normalitate care inseamna expropieri ,avize,AM si AC si alte hartogaraie INAINTE de inceperea constructiei.
De asemenea ma incanta ca se discuta si se rez.aceste lucruri iarna,pe cand in celelalte anotimpuri trebuie lasate utilajele sa vorbeasca si nu hartiile sau scuzele de ce nu se lucreaza.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura