News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 38 Guests are viewing this topic.

cutter

Ministrul Rus la Digi24:
- luna aceasta începem București-Brașov
- Ploiești-Comarnic îl lăsăm după 2020
- SF-ul existent pe București-Brașov are cîteva bucăți pe Valea Prahovei care nu sunt bune, trebuie refăcute, studii geo
- dar începem din capete cu autostrada că acolo SF-ul e bun, începem de la Comarnic și de la Brașov
- și facem SF-ul pentru secțiunile montane, studii geo că alea ne trebuie
- dar începem și cu centura Comarnic acum (nota mea: în plus față de autostrada care începe de la Comarnic?!)
- și cu centura Bușteni
- și cu drumul pe Valea Doftanei


AFC

In direct, putin mai devreme la Digi, " prietenul". M-am luat cu mainile de cap, citez: Incepem imediat Bucuresti - Brasov cu fonduri de la buget ca avem. Facem cumva si rezolvam cei 3,5 km lipsa pana la inceputul autostrazii. Lasam tronsonul Ploiesti - Comarnic pana dupa 2020 ca acolo avem 4 benzi dar incepem centura la Comarnic. Avem nevoie de ceva studii geo noi in munti ca ce avem acum nu corespunde. Incepem si dinspre Brasov ca colo avem tot ce ne tebuie. In rest, rezolvam intrarea in Sinaia dinspre Brasov unde o sa avem un sens giratoriu si a treia banda si ne apucam de DN-ul pe Valea Doftanei care va degreva traficul pana e gata autostrada.
Am avut senzatia ca sunt beat fara sa fi baut ceva. Halucinant.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

cutter


iuli

Ceva îmi scapă în logică. Deci începi București - Brașov, dar nu-l începi de fapt, pentru că-l lași după 2020.

În plus,  de unde naiba are el bani la buget când constructorii stau cu facturi neplătite pe șantiere deja existente?

Demn de X-Files!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

horatiu.cosma

In spatele aberatiilor trebuie sa gasim si adevarul. Ce se va incepe, vor fi defapt SF-urile, pentru cele doua centuri(aia 60.000 de euro anuntati de cateva zile) si pe V.Doftanei. In rest nu are ce sa inceapa, decat daca au facut ei o noua intelegere cu Vinci-Aktor-Strabag cu usile inchise.

dr4qul4

Ce e mai trist e ca a spus si ca "nimeni nu mai hotaraste nimic" ci toti "mai cer inca 1 -2 pareri" inainte sa ia o decizie pe care era normal sa o ia singuri.
Trist....dar adevarat.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

Fiecare cerere de părere în plus și așteptarea răspunsului plus analiza opțiunilor înseamnă timp pierdut. Exact timp nu mai avem de pierdut!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

nenea_hartia

Quote from: cutter on June 10, 2015, 09:32:57 PM
Ministrul Rus la Digi24:
- luna aceasta începem București-Brașov
Am vești bune pentru domnul Rus! București-Brașov e deja început. Eu chiar am circulat pe el între centura București și Ploiești.

@cutter: mulțumesc mult pentru rezumat, dar chiar și așa n-am înțeles nimic. Trebuia să mă uit la el cu subtitrare? :D

cutter

Ce-am înțeles eu (din surse autorizate) este că CNADNR vrea să facă SF-uri pentru niște variante ocolitoare așa... 1x1, pe străduțe, cu minim de efort, pentru Bușteni și Comarnic. Mie mi se pare o greșeală sincer, cred că SF-urile ar trebui făcute pentru ocolitoare half-profile (un singur tub de tunel) care vor fi parte din autostrada București-Brașov. Treaba asta cu băgatul traficului pe niște străduțe de pe Zamora, eventual două poduri în plus și trei giratorii, mi se pare așa... nici nu știu cum s-o calific, vă las pe voi.

nenea_hartia

^ Păi dați cu API în ei cât mai repede!

laszlo.robert

Parca aveam termen azi pe Chetani-Iernut ?

alecu26

probabil maine se publica verdictul. Sa speram ca va fi termenul final...si nu mai amana inca vreo 2-3 zile pronuntarea.
Drumurile noastre POATE;

dan_c

#6432
Autostrada Brașov - Târgu Mureș

Iernut - Chețani (17,9 Km)

Nume   Calitate parte
S.C. ASTALDI S.P.A.   Petent
COMPANIA NAŢIONALĂ DE AUTOSTRĂZI ŞI DRUMURI NAŢIONALE S.A.   Intimat
ASOCIEREA S.C. STRABAG S.R.L. - S.C. STRACO GRUP S.R.L.   Intimat

Şedinţe
11.06.2015
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Completul 6 recurs NCPC
Tip solutie: Recurs (alte soluţii)
Solutia pe scurt: Admite plangerea. Modifica in parte decizia atacata in sensul ca obliga autoritatea contractanta la reevaluarea ofertelor depuse pentru lotul 2 cu respectarea considerentelor prezentei decizii, in sensul constatarii neindeplinirii cerinţei experienţei similare in proiectare de catre asocierea SC Strabag SRL- SC Straco Grup SRL. Menţine celelalte dispoziţii ale deciziei. Definitiva. Pronunţată in sedinţa publica azi, 11.06.2015.
Document: Hotarâre    11.06.2015

link: http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000324270&id_inst=2


TibiV

Quote
in sensul constatarii neindeplinirii cerinţei experienţei similare in proiectare de catre asocierea SC Strabag SRL- SC Straco Grup SRL
?!?!...
:wtf: 
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ddfab

si uite asa s-a dus vara asta!!! >:(